2026. június 25., csütörtök

Film

Adomány a bolyais filmeseknek

A Bolyai Farkas Alapítvány az amerikai Fable Alapítványtól kapott pénzből egy korszerű, Sony gyártmányú professzionális kamerát adományozott a zentai tehetséggondozó gimnázium filmműhelyének. Az amerikai szervezet közreműködésével a zentai filmesek mellett a székelykevei általános iskola is hozzájutott egy Canon 600-as digitális fényképezőgéphez, aminek köszönhetően a fényképezésen kívül a videofilm alapjait is elsajátíthatják az iskola diákjai – nyilatkozta lapunknak Horváth Mihály, a Bolyai Farkas Alapítvány igazgatója.

Tiszteletadás Bosnyák Ernő sírjánál

A magyarkanizsai Cinema Filmműhely, illetve Siflis Zoltán filmrendező, valamint a zombori Magyar Polgári Kaszinó szervezésében a Vajdasági Magyar Mozgófilm Napja alkalmából hétfőn délután megkoszorúzták a Szent Rókus temetőben Bosnyák Ernő, a délvidéki magyar kinematográfia úttörőjének sírját. Az emlékhelyen Cirkl Rudolf helytörténész emlékezett hajdani mesterére, akinél inaséveit töltötte.

A Tolonccal kezdődött

Száz évvel visszaforgatták az idő kerekét, amikor a vetítővászon előtt elhelyezkedő 52 tagú Pannonia Symphony Orchestra zenekar a Pacsay Attila által komponált kísérőzenét kezdte játszani, és elindult a némafilm vetítése. Igazi filmtörténeti kuriózumot láthatott a nagyközönség hétfőn este a budapesti MÜPA (Művészetek Palotája) nagytermében, az első Magyar Filmhét nyitóeseménye Kertész Mihály (Michael Curtiz) A tolonc című – egy évszázaddal ezelőtt készült – filmjének ősbemutatója volt.

Koszorúzás Szabadkán és Zomborban

A Cinema Filmműhely és Siflis Zoltán szervezésében zajló Vajdasági Magyar Mozgókép Napja alkalmából rendezett Vajdasági Magyar Filmek Fesztiválja rendezvénysorozat keretében hétfőn koszorúzásra került sor Szabadkán, Lifka Sándor szobránál. A virágkoszorút a Lifka Sándor art mozi munkatársai, Siflis Zoltán és Lifka Sándor hozzátartozói helyezték el nagy filmesünk mellszobránál.

Ember és kamerája

Szivarozó, pillangó-nyakkendős, mosolygó úriember: Bosnyár Ernő. Az egyetlen mozgókép-felvétel a zombori filmesről, aki a 20-as években filmeket akart gyártani Zomborban.

Gyere, ülj mellém!

Most már biztos, az idén lesz Magyar Filmszemle, igaz nem ilyen néven, hanem átváltoztatott formában Magyar Filmhétről. Hétfőn kezdődik, azaz október 13-án és 19-ig, vasárnapig tart.