2024. április 30., kedd
FRANCIAORSZÁGI TÜNTETÉSEK

Az olajfinomítókat és az iparzónákat tervezik blokkolni

Tegnap is folytatódott a tiltakozó mozgalom az üzemanyagadó emelése miatt

Tegnap folytatódott Franciaországban az üzemanyag adójának emelése ellen hétvégén meghirdetett lakossági tiltakozó mozgalom: országosan 358 helyről jeleztek útblokádokat nagyobb kereszteződésekben, benzinkutaknál, vagy autópálya-lehajtóknál, valamint üzemanyag-raktárakhoz vezető utakon. A fuvarozók szervezetei ugyanakkor jelezték: nem csatlakoznak a mozgalomhoz.

„A megmozdulás már nem akkora méretű, mint szombaton, amikor 288 ezren tiltakoztak több mint kétezer helyszínen” – közölte Laurent Nunez belügyi államtitkár. Vasárnap 46 ezren, tegnap délelőtt mintegy 13 ezren tiltakoztak.

„Mostantól az olajfinomítókat és az ipari raktárokat fogjuk blokkolni, hogy gazdasági hatást váltsunk ki. Édouard Philippe (miniszterelnök) csak egyik fülével figyelt, de nem hallgatott meg minket” – mondta a tiltakozók stratégiájáról Benjamin Cauchy, a dél-franciaországi toulouse-i csoport egyik szervezője.

A pártoktól és szakszervezeti támogatásoktól mentes, spontán módon, a közösségi oldalakon szervezett megmozdulás két nappal ezelőtt kezdődött, hivatalos vezetői nincsenek, napról napra emelkedik ki a tömegből egy-egy tüntető és válik a többiek szóvivőjévé.

Az interneten felháborodott autósok által néhány hete indított, a kocsikban kötelezően tartandó láthatósági sárga mellényről elnevezett sárga mellényeseket nem győzte meg vasárnap este Édouard Philippe miniszterelnök, aki nem válaszolt közvetlenül a tüntetők követeléseire.

„Halljuk a dühöt, de a szenvedést is, a perspektíva hiányát, azt az érzést, hogy a kormányok régóta nem reagálnak az aggodalmakra, a lecsúszás félelmére, arra, hogy a lakosság egy része úgy érzi, magára maradt” – ismerte el a kormányfő, s megerősítette, a kormány inkább a munkára kirótt kötelező járulékokat csökkentette októbertől, de a környezetszennyezést továbbra is meg kívánja adóztatni. „Nem akkor kell irányt váltani, amikor fúj a szél. Az irányt meghatároztuk és tartani fogjuk” – hangsúlyozta Philippe, és kizárta, hogy a január 1-jén bevezetendő környezetvédelmi adóról a kormány lemond.

Jóllehet az országossá duzzadt mozgalomnak nem sikerült eddig az országot megbénítania, a franciák háromnegyede szolidáris a tüntetőkkel, és 62 százalékuk úgy véli, hogy „a vásárlóerőt előnyben kell részesíteni, s lassabban kéne az energetikai átmenettel haladni”.