Az első szavazási körben nem sikerült megválasztani kedden a német szövetségi parlament alsóházában (Bundestag) Friedrich Merzet Németország új kancellárjának.
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje 310 támogató voksot kapott a titkos szavazáson a 630 tagú Bundestagban, ahol az első körben 621 szavazatot adtak le. A megválasztásához a törvényhozók abszolút többségének támogatása, vagyis 316 voks kellett volna.
– Friedrich Merz képviselő nem szerezte meg a szükséges 316 szavazatos többséget. Az Alaptörvény 63. cikkének második pontja értelmében nem választották meg a Német Szövetségi Köztársaság szövetségi kancellárjának – jelentette be az első szavazás eredményét Julia Klöckner, a Bundestag elnöke.
A Merz mögött álló új kormánykoalíció pártjai – a CDU, illetve bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) – együtt összesen 328 képviselővel rendelkezik a szövetségi parlamentben.
A szavazás után Merz és szövetségesei elhagyták az üléstermet, egyelőre nem tudni, mikor tarthatnak újabb szavazást. Jens Spahn, a CDU frakcióvezetője bejelentette: a koalíció továbbra is Friedrich Merzet javasolja kancellárnak a második szavazáson is. Spahn közlése szerint erről az uniópártok és a szociáldemokraták közösen döntöttek, de az új voksolás időpontja még bizonytalan. Hozzátette: jelenleg arról folynak egyeztetések, hogy a második szavazást csak három nap múlva vagy annál korábban tartsák meg. Az új szavazásról a parlamentnek kétharmados többséggel kell határoznia.
Németország második világháború utáni történelmében nem volt példa arra, hogy a kancellárjelöltnek az első szavazáson ne sikerüljön megszereznie a szükséges abszolút többséget. A német alkotmány szerint a Bundestagnak most 14 napja van arra, hogy abszolút többséggel megválassza a kancellárt, ebben a kéthetes időszakban nincs korlátozás arra vonatkozóan, hogy hány alkalommal tarthatnak szavazást. Elvileg arra is van lehetőség, hogy Merz mellett más jelöltek is induljanak. Ha 14 napon belül nem járnak sikerrel, azt követően már az egyszerű többség is elegendő a kancellár megválasztásához az alkotmány rendelkezése szerint. A távozó Olaf Scholz kancellárt hétfő este hivatalosan elbúcsúztatták, de az új fejlemények miatt még továbbra is hivatalban kell maradnia utódja beiktatásáig. A kormány szintén ügyvivőként hivatalban marad. A februári választáson második legtöbb szavazatot szerző Alternatíva Németországnak (AfD) jobboldali párt új választásokat követelt a sikertelen kancellárválasztási kísérlet után.
– Merznek azonnal le kellene mondani, és meg kellene nyílnia az utat az új választások előtt – jelentette ki Alice Weidel, az AfD társelnöke, hozzátéve, hogy pártja kész vállalni a kormányzás felelősségét. Markus Söder bajor miniszterelnök, a CSU vezetője kabinetjének müncheni tanácskozása után elmondta: aggasztó helyzetbe került Németország és a demokrácia.
– Stabilitásra lenne szükségünk, jobban, mint valaha, de ezt ma nem tudtuk biztosítani. Az AfD gúnyos megjegyzései azt mutatják, hogy az új kormány összeomlásának veszélye akár Weimar előfutára is lehet, aminek beláthatatlanok a következményei – fogalmazott, hozzátéve, hogy emiatt fontos józanul mérlegelni annak érdekében, hogy létrejöjjön a szükséges többség. – Még minden megoldható, még mindent helyre lehet hozni – mondta a bajor kormányfő.

Nyitókép: Fotó:Beta