2025. május 5., hétfő
ROMÁN ELNÖKVÁLASZTÁS

Simion legyőzése a tét

Az RMDSZ politikusai a választásokon való részvételre buzdítottak

A romániai magyarság elveszítheti értékeit, és elveszítheti mindazt, amit elért a rendszerváltás óta eltelt 35 év alatt, ha Romániának olyan elnöke lesz, aki a múltba viszi az országot – mondta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap Kolozsváron, miután leadta voksát az elnökválasztás megismételt első fordulójában.  Kelemen Hunor szerint a megismételt elnökválasztás vasárnap zajlott első fordulójának tétje az, hogy lesz-e olyan jelölt a második fordulóban, aki képes legyőzni azt a George Simiont, akinek a győzelme semmi jót nem ígérne az erdélyi magyaroknak.

Kelemen Hunor a romániai magyar közösség számára szimbolikus helyen, egy magyar iskolában, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban szavazott. Mint mondta, ezzel is jelezni akarta, hogy a magyar közösségnek vannak olyan értékei, eredményei, amelyeket elveszíthet, ha Románia következő elnöke nem a barátja, hanem ellensége lesz a romániai magyar közösségnek (MTI)

Kelemen Hunor a romániai magyar közösség számára szimbolikus helyen, egy magyar iskolában, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban szavazott. Mint mondta, ezzel is jelezni akarta, hogy a magyar közösségnek vannak olyan értékei, eredményei, amelyeket elveszíthet, ha Románia következő elnöke nem a barátja, hanem ellensége lesz a romániai magyar közösségnek (MTI)

Kelemen Hunor mindenkit arra kért, vegyen részt a választáson, mivel „ez az a nap, amikor mindenkinek el kell mennie és szavazatával meg kell erősítenie azt az irányt, amit a mi közösségünk számára kívánunk. Ez a mai választás arról szól, hogy sikerül-e a második fordulóba olyan jelöltet küldeni, aki képes és le tudja győzni azt a jelöltet, aki a magyar közösségnek nem barátja, hanem ellensége” – mondta a felmérések alapján első helyen álló George Simionra, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökére utalva.

Kelemen szavai szerint a magyarellenes George Simion az úzvölgyi katonai temető meggyalázásával kezdte karrierjét, pártjának, az AUR-nek ma „20 százalék fölötti frakciója” van a parlamentben, sikere az elnökválasztáson a magyarok szempontjából brutális visszalépést jelentene, olyat, mintha „legalább 35 évet visszaugranánk a történelemben”.

Kitért arra, hogy az AUR-nek, az SOS-nek és a POT-nek összesen „33 százaléka van a parlamentben”. Ezen szélsőséges pártok programja az első pillanattól arra épült, hogy nincs szükség magyar iskolákra, kizárólag vegyes iskolák működhetnek, nincs szükség a magyar nyelvhasználatára a közigazgatásban, és nincs szükség etnikai képviseletre a parlamentben.

A közvélemény-kutatások szerint George Simion mintegy 40 százalékos támogatottságot élvez (Euractiv)

A közvélemény-kutatások szerint George Simion mintegy 40 százalékos támogatottságot élvez (Euractiv)

Kelemen attól tart – és ezt a közvélemény-kutatások is igazolják –, hogy Simion eredménye közelebb lesz a 40, mint a 30 százalékhoz. Úgy látja, a szavazók így akarják büntetni az előző évek kormányzatait, politikai pártjait, de egy ilyen eredményben ott van egy nagyon erős magyarellenes réteg is. Az RMDSZ-elnök emlékeztetett rá, hogy az RMDSZ és a kormánypártok közös államfőjelöltje Crin Antonescu, akit soknemzetiségű vidékről származó, alapvetően konzervatív beállítottságú, tapasztalt, a magyarokat, a kisebbségi közösségeket tisztelő politikusként jellemzett. „Két alkalommal is Székelyföldön kampányolt, az egyedüli jelöltként egyébként, aki nem félt és nem rettegett attól, hogy szavazatokat veszít, hogy ha elmegy Székelyföldre. Volt Hargita megyében, Kovászna megyében, Maros megyében, és olyan üzeneteket fogalmazott meg, amelyek egyértelműen azt bizonyítják, azt mondják, hogy ő a magyar közösséget nemcsak tiszteli, hanem az identitáshoz kapcsolódó törvényeket, intézményrendszereket is megtartani, megerősíteni akarja, és a román–magyar viszonyt javítani szeretné”.

Crin Antonecsu, az RMDSZ és a kormánypártok közös államfőjelöltje leadja voksát (AP)

Crin Antonecsu, az RMDSZ és a kormánypártok közös államfőjelöltje leadja voksát (AP)

Azt mondta, „a magyar közösség vele jól jár, a magyar közösség vele nem fog veszíteni, és én bízom benne, hogy a második fordulóban ő lesz ott, össze tudja gyűjteni, össze tudja fogni a társadalomnak azokat az erőit, akik képesek lesznek az elnökválasztáson őt megválasztani” – mondta Kelemen, és úgy becsülte, hogy a választásra jogosult magyarok 57-60 százaléka vesz részt a választáson, és a románok is hasonló százalékban járulnak az urnák elé.

Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnökhelyettes a Hargita megyei Csíkszentkirályon adta le voksát. Úgy nyilatkozott: olyan jelöltre szavazott, aki tiszteli az erdélyi magyarokat, és biztosítani tudja az ország politikai, pénzügyi, gazdasági stabilitását, és jó tárgyalópartner tud lenni következő években. Az RMDSZ szenátora a fiataloknak is üzent, hangsúlyozva: ne bízzák a jövőjüket másra, ha azt szeretnék, hogy az országnak stabil gazdasága legyen és ne szélsőséges vezetője. Egy kiélezett versenyben egy-két szavazat is számít, minden egyes szavazatra szükség van – hangsúlyozta.

Cseke Attila fejlesztési miniszter Nagyváradon adta le voksát, és közlése szerint arra szavazott, hogy a magyarok a továbbiakban is beleszólhassanak a közösség és az ország jövőjébe, ők irányíthassák saját sorsukat.

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője arra figyelmeztetett, hogy a tavalyi tapasztalat alapján a külföldi magas szavazási kedv a magyarellenes jelöltnek kedvez, és arra kérte az erdélyi magyarokat, vegyenek részt a választásokon. „Juttassuk be azt a jelöltet a második fordulóba, aki meg tudja állítani, hogy magyarellenes elnöke legyen Romániának!” – vélekedett.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Egy férfi leadja szavazatát a kolozsvári szavazókörzetben (MTI)