2024. május 20., hétfő

Már 21 ezer fölött a földrengés halálos áldozatainak száma

Nem adják fel a kutatást a mentőcsapatok, még mindig sikerül élve kimenteniük embereket az összedőlt épületek alól Törökországban.

Egy fiatal fiút a földrengés után 88 órával szedtek ki a romok alól. Nem sokkal később ismét örülhettek, a gyermek apja is élve került ki a felszínre. Antakyában három másik túlélőt is sikerült kimenteni, ők 90 órán át voltak a romok alatt.

Az ókorban Antiókiának nevezett város, amely egykor a Kelet Királynőjeként volt ismert, az egyik legsúlyosabban érintett török település, ahol a hétfői hatalmas erejű földrengés pusztított. Szinte nincs olyan épület, amely épségségben maradt. Ameddig a szem ellát, mindenfelé romok és törmelékek vannak.

A határ túloldalán, Szíriában is folytatják a kutatást a túlélők után, de a remény egyre fogy, mert víz nélkül nagyjából ennyi ideig lehet csak kibírni.

Fotó: telex.hu

Fotó: telex.hu

Az ENSZ több mint 23 millió eurós segéllyel támogatja a háború által megtépázott országot a földrengés után. Az első konvoj csütörtökön érte el a szíriai lázadók által ellenőrzött északnyugati országrészt, ahol földönfutóvá vált emberek ezrei fagyoskodnak sátrakban, segítségre várva.

Az ENSZ-főtitkára szerint Szíriának jóval több támogatásra lenne szüksége. „Néhány órája kelt át a határon az első ENSZ-konvoj Észak-Szíriába. Hat teherautónyi rakomány érkezett, és további segélyszállítmányok is úton vannak már, de még sokkal, sokkal többre van szükség" – intézett felhívást a világhoz António Guterres.

Közben máshonnan is érkezik a segítség. Görögországban 80 tonnányi humanitárius segélyrakománnyal pakoltak meg egy Törökországba induló gépet. A WHO pedig egészségügyi csomagokat és orvosi felszerelést küld a földrengés sújtotta országokba – írja az euronews.hu.

Az MTI összefoglalója szerint a török sajtó immár az évszázad katasztrófájaként beszél a szerencsétlenségről. Eszerint a hétfői földrengések nyomán már legkevesebb 18.342 ember vesztette életét Törökországban – számolt be róla pénteken az Anadolu török állami hírügynökség, amihez még hozzá kell adni a szíriai áldozatokat, így a sajtó már több mint 21 ezer elhunytról beszél. A sebesültek száma elérte a 74.242-t.
A mentési munkálatok 90. órájában hoztak felszínre Hatay tartomány Samandag körzetében egy 10 napos csecsemőt, valamint az édesanyját. A tartomány Iskenderun körzetében a mentés 102. órájában egyszerre hat embert sikerült a kimenteni a romok alól.
A török katasztrófavédelem (AFAD) adatai szerint a külföldi egységeket is beleértve jelenleg 30.306 hivatásos dolgozik a romokon. A kisegítő személyzettel együtt 121.128 ember vesz részt mentésben.

Fotó: infostart.hu

Fotó: infostart.hu

Csütörtökön, a mentés 4. napján 121 embert mentettek ki élve a romok alól.
Az AFAD eddig 97.973 családi méretű sátrat állított fel a károsultak átmeneti ellátására.
Murat Kurum török környezetvédelmi és városfejlesztési miniszter közlése szerint jelenleg 12.141 összeomlott vagy súlyosan megrongálódott épületről tudni a térségben.
Ma a súlyosan érintett régióban a nappali hőmérséklet 1 és 10 Celsius-fok között alakul, míg az előttünk álló éjszaka -1 és -11 Celcius-fok közötti hőmérséklet várható.
Övgün Ahmet Ercan, az Isztambuli Műszaki Egyetem (ITÜ) geofizikaprofesszora pénteken a Twitteren azt írta, hogy még mintegy 200 ezer ember lehet a romok alatt, túlnyomó többségében halottak.

Nyitókép: BAMA