2025. május 14., szerda

Más lábkiosztás: Coffee Lake

Dacára az ismerős LGA1151-es tokozásnak, az eltérő lábkiosztás lehetetlenné teszi a működést a korábbi alaplapokban, a Coffee Lake processzorok új alaplapokat igényelnek a működéshez. Ráadásul a Z370-es vezérlőhíd nem igazán változott a Z270-hez képest, vagyis joggal kérdezhetik a felhasználók, hogy ennek mi értelme volt? Az LGA1151-es foglalat látszólag sem változott, ez azonban tényleg csak a látszat, ugyanis az 1151 tű máshogy van bekötve. Többek között a Kaby Lake lapkához képest a Coffee Lake 14-gyel több VSS (földelés) és 18-cal több VCC (energia) bekötést használ, viszont 46-ról 25-re csökkent az RSVD, vagyis a későbbi funkciókra fenntartott tűk száma. Technikailag egyébként megoldható lenne a Coffee Lake működése a korábbi alaplapokban is, ugyanakkor kizárólag egy korlátozott módban, vagyis a processzor a specifikációk nagy részét nem tudná teljesíteni. Ez konkrétan alacsonyabb működési órajeleket jelentene. Ugyanígy megoldható lenne a Kaby Lake működése is a Z370-es alaplapokban, viszont komoly többletmunkát róna az alaplapgyártókra egy megfelelő konfiguráció kialakítása, amit nem sok értelme van felvállalni, ezért a legtöbb gyártó – jelen formában gyakorlatilag mindenki – inkább kijelenti a támogatás hiányát.

Az Intel arra kérte az alaplapgyártókat, hogy akármilyen is az alaplap, mindenképpen az LGA1151-es jelölést használják. Ez azért gond, mert nyilvánvalóan van különbség a két foglalat között, a bekötések megegyező száma ellenére. Bár az alaplapgyártók a kérvénynek eleget tesznek, de nem hivatalos formában a Z370-es alaplapokhoz az LGA1151v2 jelzést használják, ami felhívja a figyelmet a különbségre. Ebből valószínűleg túl nagy gond végül nem lesz, mivel az értékesítési csatornákon keresztül felkészítik a kereskedőket, hogy mely termékek milyen processzorral kompatibilisek. Habár, úgy tűnhet, hogy az LGA 1151-es foglalat ugyan olyan, és hogy talán fizikailag beleillik a Coffee Lake processzor a régebbi, 200-as sorozatú alaplapokba is, és a régebbi Kaby Lake, hetedik generációs Core i processzor is lehet, fizikailag illeszthető az új 300-as alaplapokba, egy ilyen tettel el lehet rontani a számítógépes komponenseket! Nem szabad tehát a 300-as és a 200-as lapkakészletű és hetes-nyolcas processzorgenerációs platformokat összekeverni, mert tönkremegy az alaplap és a processzor is! A 200-as és a 300-as sorozatú alaplapok között processzortámogatás terén tehát nincs átjárás: előbbiekben csak Skylake és Kaby Lake, utóbbiakban pedig csak Coffee Lake modell működik! Mert, noha továbbra is az LGA-1151-es processzorfoglalat marad használatban, változások vannak: A tápellátást fejlesztették, hogy a processzorok kiszolgálása zökkenőmentesebb lehessen, de ezzel együtt a memóriafoglalatok bekötését is optimalizáláták, plusz az eredményesebb tuningot segítő fejlesztések is lapulnak a háttérben.

A Coffee Lake processzorok október 5-ei rajtja után úgy tűnik, túl korán, elegendő raktárkészlet híjján bocsátották piacra az első példányokat, nincs elegendő belőlük ezért néha indokolt a magas ár. Az elmúlt évektizedek bejáródott processzorpiaci, számítógép-elektronikai szaküzleteinek fő áramába sem érkeztek még meg a friss Coffee Lake processzorok, nyílván várják a kedvező időpontot beszerzésükért, csakhogy az árak a hiány miatt akár növekedhetnek is. A raktárkészletek jelentős növelése a 2018-as év elejére várható amikor a B360-as és a H370-es lapkakészletes alaplapok is elrajtolnak. Egy nyolcmagos processzorváltozat sem valószínűtlen, arra az esetre, ha a 10 nanométeres gyártástechnika bevezetését ismét elhalasztanák és csupán a tranzisztorsűrűséget növelnék meg, amelyben, profi módon, az eddigiekben is jelentősen jobbak a konkurensektől.

A processzorok számítási teljesítményét és egyéb mérhető paramétereit többek között az AnandTech is megvizsgálta már. Ahogy az várható volt, a több szálon dolgozó képkészítő renderelők megtáltosodnak a sok magot és relatíve magas (turbó) órajelet kínáló processzoroknak hála. Corona alatt a közvetlen elődhöz képest bő 40 százalékkal verte a négymagos Core i7-7700K-t a hatmagos újdonság, a Core i7-8700K. Mindez ugyanakkor még nem volt elég a nyolcmagos Ryzenek ellen, az 1700X bő 6, az 1800X pedig nagyjából 12 százalékkal volt gyorsabb. Játékok alatt is az adott alkalmazás, illetve a motor kialakításától függ az eredmény. Így például Civilization 6 alatt Full HD és 4K felbontásban a Ryzenek tarolnak, de ami ennél érdekesebb, hogy a tesztekben jellemzően jobbnak bizonyul a Hyper-Threadingtől megfosztott, azaz csak hat szálon dolgozó i5-8400. Ennek pontos okát egyelőre homály fedi, de elképzelhető, hogy egyes játékok rosszul aknázzák ki az i7-8700K tizenkét végrehajtószálát, amely miatt visszaesik a teljesítmény. Bár azonos órajel és magszám mellett a Coffee Lake talán semmivel nem bír többet a bő két éve bemutatott Skylaketől, de, az 50 százalékkal megnövelt (az i3-ak esetében 100 százalékkal) magszám hatásai számos alkalmazásban megmutatkoznak. POV-Ray alatt vizsgálva változott a felállás, egyrészt még nagyobbra nyílt a 7700K és a 8700K Intel processzorok között az olló, a különbség immár 48 százalékos - tehát szinte tökéletesen skálázódik a magok számának emelkedésével. Ennek köszönhetően már a Ryzeneket is sikerült megelőzni. A processzorpiacot szemlélve szintén áldásos hatása lehet a Coffee Lake-nek, amely bizonyos esetekben már konkurens nyolcmagosával, a Ryzen 7 1800X-szel is felveszi a versenyt. Utóbbi egyelőre jóval drágább, nettó 500 dollár, miközben az Intel nettó 350 dollárért kínálja az i7-8700K-t. Ennek tükrében az AMD várhatóan árleszállításokat hajt majd végre, az imént említett Ryzen modell árát várhatóan 400 dollárra (vagy még lejjebb) mérsékli a karácsonyi szezon előtt, és ennek megfelelően a többi modell is kisebb-nagyobb árkorrekciót kaphat. Eközben a hírek szerint az AMD már javában dolgozik a Ryzenek második generációján, amelyek az alaplapgyártóktól kiszivárgott információk alapján valamikor februárban jelenhetnek meg, nagyjából egy évvel az első generáció bemutatását követően. Azt egyelőre nehéz pontosan megjósolni, hogy ezzel mennyire tud visszavágni a Coffee Lake-kért az AMD, de az eddig látottak alapján van esély rá, hogy fennmarad az egészséges verseny a két cég között, amelyből a vásárlókkal együtt az egész piac profitálhat.

https://prohardver.hu/hir/intel_coffee_lake_mas_labkiosztas_hasznal.html
https://ipon.hu/hir/ezert_kell_a_coffee_lake_processzorokhoz_uj_alaplap/42273
https://ipon.hu/hir/az_intel_lerantotta_a_leplet_a_coffee_lake_processzorokrol/42184
https://ipon.hu/hir/kiderult_mi_lapul_a_coffee_lake_cpu_kupakja_alatt/42283
http://a-maze.rs/index.php?route=product/product&product_id=14521
https://ipon.hu/webshop/tag/szamitogep-komponens/alaplap/lga-1151-300
https://ipon.hu/hir/ujrapasztazott_coffe_lake_cpu_k_ezustbol_keszitett_kupakkal/42317/
https://www.hwsw.hu/hirek/57903/intel-coffee-lake-i7-8700k-teszt-eredmenyek-processzor-cpu-amd-ryzen.html

Magyar ember Magyar Szót érdemel