2025. május 10., szombat

Rendeződhet-e a Huawei helyzete?

Az amerikai tiltás óta eltelt egy hónap, a Huawei háza táján pedig rengeteg dolog történt. Van-e még visszaút, vagy sem?

Az amerikai kormány az ún. Entity Listre felvette a Huaweit és számos, a vállalatcsoporthoz köthető más céget, ami azt jelenti, hogy a kormány külön engedélye nélkül egyetlen amerikai cég sem értékesíthet feléjük termékeket, illetve szolgáltatásokat. Ugyan az USA gyorsan fel is függesztette a végrehajtást, ez a halasztás csak 60 napos, és hivatalosan csak azt a célt szolgálja, hogy az amerikai vállalatoknak legyen idejük lecserélni meglévő eszközeiket. Első körben csak a Google mondta fel az együttműködést a Huaweijel, azóta viszont rengeteg más vállalat is megszüntette az üzleti kapcsolatot a kínai gyártóval: többek között a Qualcomm, a Broadcom, az Intel, az ARM, a Bluetooth SIG, illetve az SD Association is jelezte, hogy további értesítésig nem dolgozik együtt a Huaweijel. Eközben a telefongyártó villámgyorsan ráncba szedte évek óta a fiókban lévő saját rendszerét, mely az Androidra épül, és natív módon futtatja az összes alkalmazást. A HongMeng OS (vagy Ark OS) lehet, hogy akkor is megérkezik, ha a helyzet végül megoldódik Amerika és Kína között, hiszen teljesen érthető elővigyázatosság lenne ez a Huawei részéről. Mindezzel együtt a gyártó nemzetközi eladásai az elmúlt hónapban drasztikusan, közel 40 százalékkal estek vissza. Kínában a piac növekedése viszont gyors maradt. Ami viszont érdekes, az az, hogy néhány héten belül az amerikai vállalatok elkezdtek lobbizni a kormánynál a tiltás teljes feloldása és a helyzet mielőbbi békés rendezésének érdekében. Nyilván a gyártók eddig is tudták, hogy nagyon sok pénztől esnek el, ha a Huawei mint ügyfél kiesik, az viszont valamennyire új, hogy ennek hangot is adnak. Elsőként a Google kezdett tárgyalni a kormánnyal, de később csatlakoztak mások is. Továbbra is úgy tűnik hogy a Huawei nem a konkrét létezése miatt van célkeresztben, hanem politikai játszma része, és egyszerűen azért támadják, mert tökéletes jelképe annak, hogy a kínai technológia ma már semmivel sincs lemaradva az amerikai (vagy éppen az európai, koreai stb.) mögött.

A Huawei máris elkészített 1 millió olyan telefont, amelyen a sajátfejlesztésű HongMeng OS fut. Ez az a rendszer, amelyet a kínai gyártó akkor fog használni, amennyiben az amerikai kormány intézkedéseinek hatására az Androidról teljesen le kell mondania a jövőbeli telefonok esetében. A rendszer a nemzetközi porondon valószínűleg Ark OS néven lesz elérhető. Ezzel a most legyártott 1 millió készülékkel kapcsolatban nem lehet tudni, hogy mik a tervek; könnyen lehet, hogy a Huawei csak tesztelési célból gyártotta le őket és kereskedelmi forgalomba ezek a konkrét modellek sosem fognak kerülni. Bemutatójuk (már ha lesz) ősszel vagy jövő tavasszal várható. (Pc World nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel