A nevadai Las Vegasban évente az év elején megrendezendő Consumer Electronic Show felhasználói elektronikus kiállításon bemutatott termékekről szóló híreket még mindig állandó jelleggel tűzik műsorra a vezető amerikai televíziós csatornák. Utalnak arra is, hogy drónok most már autonóm intelligenciájuk révén, kézi irányítás nélkül, önálló belátásuk szerint röpködhetnek.
A világ első okos hajkeféje
A Withings és a L’Oréal szakemberei kifejlesztették a hajkefék legújabb generációját: elkészült az okos hajkefe, amit roskadásig pakoltak szenzorokkal, sőt, még egy mikrofont is elrejtettek a sörték között, hogy még pontosabb képet adhasson a haj állapotáról és az egyén fésülködési technikáját is hatékonyan osztályozhassa.
A Kérastase Hair Coach Powered by Withings névre keresztelt okos hajkefe a L’oréal Research and Innovation Technology Incubator nevű részlegében készült, ami a Google X divíziójához hasonlít: sok érdekes technológia és eszköz fejlesztése zajlik itt, ám nem mindegyikből lesz végleges termék, de a munka során szerzett tapasztalatokat később felhasználhatják. Az okos hajkefe a kísérleti fázisból kilépve önálló termékké vált, így hamarosan kereskedelmi forgalomban is kapható lesz. Érdekessége, hogy sok-sok érzékelővel figyeli fésülködés közben a hajat: vannak benne háromtengelyes nyomásmérők, amelyek a fejbőrre gyakorolt nyomás erősségét mérik, de giroszkópot, gyorsulásmérőt, mikrofont és vezetőképesség-mérőt is elhelyeztek rajta, így elég komplex képet ad a haj állapotáról. Fésülködés után a rendszerhez járó okostelefonos alkalmazás segít a begyűjtött adatok értékelésében, ami tippeket is ad a helyzet javítására. Az okos hajkefe a beépített érzékelők alapján osztályozza, milyen hatásfokkal fésülködünk. A giroszkóp és a gyorsulásmérő a mozdulatok gyorsaságát és irányát figyeli, a mikrofon a haj állapotát és a fésülködési mintákat diagnosztizálja, a vezetőképesség-mérő a haj nedvességtartalmát méri, a háromtengelyes terhelésmérők pedig a fejbőrt érő nyomás nagyságát regisztrálják. Az érzékelőkkel és a mikrofonnal a haj töredezettségét és repedezettségét is vizsgálja az okos hajkefe. Ha a fésülködést befejeztük, az okostelefonos alkalmazás rövid összesítést követően osztályozza a fésülködés minőségét, de a kócosság szintjével, a haj szárazságával, a fésülködés ritmusával és a fejbőrre gyakorolt nyomás nagyságával kapcsolatban is ad némi információt. Annak érdekében, hogy a haj minőségét és a fésülködés hatásfokát javíthassuk, tippekkel segít az alkalmazás, az eredmények pedig fésülködésről fésülködésre nyomon követhetőek, így látható, sikerült-e megfogadni a tippeket vagy sem. Az okos hajkefe várhatóan ősszel jelenhet meg kereskedelmi forgalomban, illetve egyes fodrászatok is használatba vehetik majd. A Kérastase Hair Coach Powered by Withings ára picivel 200 dollár alatt lesz.
2 TB-os Kingston pendrive
A Kingston a CES 2017 alkalmával rántotta le a leplet legújabb pendrive-családjáról, amely a DataTraveler Ultimate Generation Terabyte nevet viseli – rövidítve Ultimate GT néven emlegetik.
Az óriási adattároló kapacitású újdonságok, amelyekre modelltől függően 1 TB-nyi vagy 2 TB-nyi adat is fér, meglehetősen strapabíró kivitelben érkeznek, házuk ugyanis cinkötvözetből készül és a kisebb ütéseknek is ellenáll. Az elegáns ház mindössze 72 milliméter hosszú, 26,94 milliméter széles és 21 milliméter magas, a belül lapuló elektronika számára pedig kiváló védelmet nyújt akár a leejtéssel szemben is. Az új pendrive-ok üzem közben a –25 és +60 Celsius-fok közötti hőmérséklet-tartományon belül használhatóak, tárolás során azonban –40 és +85 Celsius-fok közötti környezeti hőmérsékletet is gond nélkül kibírnak. Az adott rendszerhez USB 3.1 Gen1 Type-A csatolón keresztül kapcsolódnak, azaz lényegében 5 Gbps-os USB 3.0-s megoldásokról van szó. A 2 TB-os példány jelenleg a világ legnagyobb adattároló kapacitású pendrive-jaként tartható számon, ami nagy szó. Az első 1 TB-os Kingston pendrive egyébként már 2013-ban elkészült, ami akkoriban ugyancsak komoly eredmény volt. Az 5 év jótállással érkező újdonságok közül a 2 TB-os modellre a Kingston szakemberei szerint akár 40 órányi 4K-s videó is elfér, operációs rendszerek terén pedig minden modern szoftverrel képesek együttműködni az új sorozat tagjai. Ez azt jelenti, hogy macOS fronton 10.9-es vagy újabb, Windows fronton Windows 7 vagy újabb, Linux fronton pedig 2.6-os vagy újabb kernel köré épülő szoftverre van szükség, sőt, még a Chrome OS is képes együttműködni a termékekkel. A Kingston Data Traveler Ultimate Generation Terabyte sorozat tagjai februárban válnak elérhetővé kereskedelmi forgalomban.
8K felbontású Dell monitor
A Dell egy hatalmas felbontású monitort mutatott be, ami több szempontból is különleges. Egyrészt ez a Dell első 8K-s megjelenítője, másrészt a konkurens megoldásokat tekintve is az elsők között mutatkozik be.
A 32 hüvelykes képátlójú kijelzője tizenhatszor több pixelt tartalmaz, mint egy Full HD kijelző, a manapság egyre inkább terjedő 4K-s paneleket pedig négyszeresen múlja felül. A nem mindennapi, 10-bites színfeldolgozásra támaszkodó panel 7680×4320 pixeles natív felbontás mellett dolgozik, maximális fényerőssége 400 cd/2, tipikus kontrasztaránya pedig 1300:1. Az említett értékeknél érdekesebb az, hogy az újdonság megjeleníthető színárnyalatok számát tekintve mind a Rec.701-es, mind az Adobe RGB, mind pedig az sRGB színteret képes teljesen, 100%-ban lefedni, azaz kiválóan megfelelhet a célközönség, a professzionális szintű tartalomkészítők, 8K-s nyers tartalmakkal dolgozó fotó- és videószerkesztők, tervezők, művészek igényeinek, akiknek az óriási felbontás mellett a kiváló színhűség is kiemelten fontos szempont. Az új kijelző egyébként több mint 33 millió képpontot tartalmaz, 1,07 milliárd színárnyalat megjelenítésére képes, képpontsűrűsége pedig 280 PPI-s értéket képvisel. A játékosoknak egyelőre még várniuk kell, mivel a jelenlegi legújabb videokártyák ugyan képesek a 8K-s tartalmak renderelésére és megjelenítésére, de játszható sebességet még nem tudnak produkálni ekkora felbontás mellett. Az új Dell monitor videóbemenetei között két DisplayPort 1.3-as és egy HDMI 2.1-es port sorakozik. Ezen felül lesz még a fedélzeten négy darab USB 3.0-s port is, amelyek közül az egyik BC 1.2-es támogatással érkezik, így mobileszközök akkumulátorának hatékony töltésére is alkalmas lesz. A csatlakozók sorát egy 3,5 milliméteres Jack Audio kimenet zárja. Dizájn terén a Dellre jellemző letisztult formavilágra számíthatunk, a kijelző köré pedig viszonylag vékony kávát húztak, így akár többmonitoros rendszer részeként is használható lesz a termék a jövőben, ha az őt kiszolgáló hardver is felnő a feladathoz. A Dell UltraSharp UP3218K várhatóan március 23-tól kezdve lesz elérhető kereskedelmi forgalomban, igaz, eleinte csak limitált példányszámban, 4999 dolláros listaáron.
Linksys hálózati újdonságok
A legérdekesebb új, hálózati termékcsalád kétségtelenül a Velop, amely kompakt torony formátumú egységekből áll. A mesh networking, azaz decentralizált hálózati technológiára támaszkodó egységek egy-, kettő- vagy háromdarabos készletben kaphatóak, kényelmesen konfigurálhatóak, és gyakorlatilag egy egész ház számára megfelelő vezeték nélküli hálózati lefedettséget szavatolhatnak. Az egyes tornyok mindössze 185 milliméter magasak, csatlakozóikat pedig a talpazatukba rejtették, így a kábelek igényesen elvezethetőek. Alapok terén mindegyik újdonság a Qualcomm Atheros IPQ 4019-es SoC egység köré épül, WiFi terén pedig AC2200-as minősítéssel bírnak, hiszen két darab 5 GHz-es 867 Mbps-os és egy 2,4 GHz-es 400 Mbps-os kapcsolatot kínálnak. Az újdonságok alján két darab Gigabites Ethernet port található, amelyek LAN és WAN üzemmódban egyaránt működhetnek, a két mód közötti váltás pedig dinamikus. Az egyes Velop tornyokat vezetékes és vezeték nélküli kapcsolaton keresztül egyaránt össze lehet kötni egymással, így a vezeték nélküli hálózati lefedettség hatékonyan kiterjeszthető. Ráadásul a mesh networking technológia jóvoltából vezeték nélküli üzemben az egyes tornyok dedikált kapcsolaton keresztül kommunikálnak egymással, ami a kliensek adatforgalmára nem gyakorol negatív hatást, mint egy egyszerű hatótáv-kiterjesztőnél. A dedikált kapcsolatot a 2,4 GHz-es és az 5 GHz-es sávok egyaránt biztosíthatják, attól függően, melyik áll rendelkezésre. A torony formátum jóvoltából a hatantennás rendszer a nagyteljesítményű erősítőkkel karöltve hatékonyan kiszolgálhatja a közelében található eszközöket, a teljesítmény növelését pedig Wave 2 Mu-MiMo, illetve Beamforming technológia is segíti. A beüzemelés akár Bluetooth 4.0-s kapcsolaton keresztül, letisztult mobilalkalmazással is elvégezhető.
Hitelkártya-méretű Intel PC
Az Intel a mobilpiac meghódításáról korábban már lecsúszott, így manapság nem is igazán figyel erre a szegmensre, helyette inkább a fejlődő piaci régiókra helyezte át a hangsúlyt, például az IoT eszközökére. Részben ezt a piacot veszi célba júniustól kezdve az Intel Compute Card, ami egy meglehetősen kompakt, akár pénztárcában is elférő PC modul.
A Compute Card 94,5 milliméter hosszú, 55 milliméter széles és 5 milliméter vastag, belsejében pedig nemcsak processzor, iGPU, rendszermemória és adattároló lapul, hanem vezeték nélküli kapcsolatot biztosító vezérlők is, így kvázi teljes értékű „asztali számítógépnek” tekinthető. Az újdonság belsejében passzív hűtés mellett foglalhatnak helyet a különböző központi egységek, így az Atom sorozatú megoldásoktól a hetedik generációs, jellemzően vékony noteszgépekben használt Core M „Y” sorozatú apró „erőművekig” sokféle példány jöhet szóba, a TDP limit 6 watt lesz. A Compute Card egyfajta bővítőkártyaként funkcionálhat a nem is távoli jövőben, amellyel az okos hűtőszekrények, az IoT központok, az okos információs pontok, illetve az egyéb termékek funkcionalitását lehet könnyedén és gyorsan bővíteni. Manapság főleg az okostévék piacán probléma, hogy a hardver viszonylag hamar elavul, cseréjére pedig nincs mód, így a felhasználói élmény hamar romlani kezd. A Compute Card elméletben ezen a problémán is segíthet, lehetővé teszi ugyanis, hogy az okostévé hardverének egy részét egy kártyára zsúfolják, ami igény szerint cserélhető lehet. A Compute Stick sorozattal ellentétben a Compute Card már csatlakozók terén is más utakon jár majd. Míg a vaskos pendrive-ra hasonlító Compute Stick esetében csak HDMI porton keresztül csatlakozhatott a rendszer az adott kijelzőhöz, illetve portok terén is meglehetősen limitált volt a kínálat, addig a Compute Card már szabványos USB-C Plus Extension csatolóra támaszkodik. Utóbbi egy speciális USB-C csatolófelület lesz, amelyen keresztül az USB mellett a PCIe, a HDMI és a DisplayPort csatoló is munkára fogható, így a kártyát fogadó eszköz gazdag funkcionalitást nyújthat a felhasználó számára. A fogadó eszköz akár egy Compute Card Slottal ellátott monitor is lehet, ami a kép megjelenítése mellett egyfajta dokkolóként is funkcionálhat, így „egybegépszerű”, meglehetősen helytakarékos konfiguráció hozható létre, amelynek teljesítménye a különböző Compute Card modellek segítségével az aktuális igényekhez igazítható.
Cannon Lake 2017-ben
A Kaby Lake processzormodellek még 14 nm-es csíkszélességgel készültek, a Cannon Lake sorozat érkezésével azonban a csíkszélességet végre 10 nm-esre cserélik, ami több előnyt is tartogat. A CES 2017 alkalmával bemutattak egy Cannon Lake alapú konvertibilis noteszgépet, és ígéretet tettek, hogy a Cannon Lake processzorok 12 hónapon belül piacra kerülnek. Az újdonságok várhatóan alacsonyabb fogyasztással és így alacsonyabb hőtermeléssel üzemelnek majd, mint elődeik, a velük felszerelt noteszgépek pedig tovább működhetnek majd akkumulátorról, mint a jelenlegiek. A korábban kiszivárgott mobilprocesszor-útiterv alapján a Cannon Lake sorozat első tagjai 2017 végén jelennek meg, ám akkoriban még csak a két processzormaggal és GT2-es iGPU-val ellátott „Y” és „U” sorozatú mobil modellekre számíthatunk, előbbiek 5,2 wattos, utóbbiak 15 wattos TDP kerettel gazdálkodhatnak. A többi processzor később, 2018 folyamán érkezhet. 2018 második negyedévében már a Coffee Lake-H és Coffee Lake-U modellek is befuthatnak, amelyek közül a „H” modellek hat processzormaggal, GT2-es videóvezérlővel és 45 wattos TDP-vel gazdálkodhatnak; az „U” modellek pedig négy processzormagot és egy GT3e iGPU-t foghatnak munkára, TDP keretük pedig célszegmenstől függően 15 és 28 watt lesz.
