A cápák ellen kitett hálókon más vízi állatok is fennakadnak: az ausztráliai Új-Dél-Wales állam vizein egy év alatt 364 egyed, köztük több védett teknős és delfin pusztult el így - derült ki egy kedden közzétett minisztériumi jelentésből.
A 2015-2016-os pénzügyi évben kétszer annyi állat pusztult el a cápahálók miatt, mint az előző időszakban.
A hálók összesen 748 tengeri állatot ejtettek foglyuk, ezek alig több mint tíz százaléka tartozott a veszélyes cápafajok közé.
Az 1937-ben indított, nagy vitákat kiváltó cápahálóprogram Sydney, Newcastle, Wollongong és Ballina 57 strandján működik. Minden partszakasznak csak egy részén feszítettek ki hálókat, hogy a cápák ne alakíthassák ki territóriumukat a strandok közelében.
A hálóprogramot élesen bírálják a környezetvédők. Justin Field zöldpárti képviselő szerint a hálók helyett más, nem halálos módszerekkel kellene védeni a strandokat.
"Ha egymás után, hosszában lefektetnék az így elpusztult állatokat, köztük delfineket, rájákat, teknősöket és veszélyt nem jelentő cápákat, akkor a tetemek a Bondi Beach partvonalának feléig érnének. A hálóprogram vitatható védelmet jelent az új-dél-walesi fürdőzőknek és szörfösöknek, ám hatalmas árat kell érte fizetni dollárban és az elpusztított tengeri élőlények értékében" - fejtette ki.
A kormány és a program támogatói azzal védik a hálókat, hogy mióta kifeszítették őket, a védett strandokon csak egyetlen halálos cápatámadás történt.
Scott Hansen miniszter nyilatkozatot adott ki kedden, amelyben közölte, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek a károk minimalizálására.
A jelentés adatai szerint 2015-2016 vizsgált időszakában 117 alkalommal láttak cápát ezeken a strandokon, nagyrészt Sydney környékén, míg az előző időszakban 139-szer. Tizenegy cápatámadás ügyében vizsgálódtak a hatóságok, ezek közül ötnél fordult elő súlyos sérülés.
