2025. május 16., péntek

Nem csak karácsonyra: vásárlási jótanácsok

Itt az advent és a karácsonyi vásárlási láz. De hogyan vásároljunk biztonságosan? És mit tegyünk, ha az ajándék mégsem felel meg?

Szinte mindig az év ezen időszakában bonyolítják a legnagyobb forgalmukat a kereskedők a karácsonyi bevásárlásnak köszönhetően. Tavaly a nagy bevásárlóközpontok csak a szórakoztatóelektronikai termékek körében 20-30 százalékos forgalomnövekedést regisztráltak Magyarországon, ugyanakkor még mindig sok vásárlással akadnak problémák, bár a tendencia javul. Míg 2011-ben bőven ötven százalék felett volt a hibás karácsony előtti próbavásárlások aránya, addig ez az elmúlt egy-két évben harminc százalék alá csökkent. Ez köszönhető egyrészt a folyamatos ellenőrzésnek, másrészt az egyre tudatosabb vásárlói hozzáállásnak.

A minőség is fontos kérdés. Várhatóan az idén is a műszaki cikkek és a játékok vezetik majd az eladási listákat, itt a termék biztonságosságára kell figyelni. Ezt elsősorban a CE megfelelőségi és európai konform (a francia Conformité Européenne szó kezdőbetűi) jelzés tanúsítja. Egy CE jelzésű termék nem okozhat zavart a különféle eszközök kommunikálásában, az infrastrukturális, pl. a meteorológusok berendezéseinek adatcseréjében sem. A CE jelzés megléte egy drót nélkül kommunikáló eszközön, azt is jelenti, hogy a hatóságok nem vehetik el a berendezést azzal az indokkal, hogy nem megfelelő kommunikációs frekvenciákon kommunikáló eszközt használ a felhasználó, mert nem zavarhatja a különféle hivatali berendezéseket sem. A CE jelzés hiányában érdemes gyanakodni, hogy a termék nem hamisítvány vagy olcsó másolat-e. Ha gyermekeknek vásárolunk digitális eszközöket, notebookot, tabletet, akkor érdemes megvenni a jobb minősítésű játékokat és a beépített gyermekvédelmi programokat. Így szűrhetővé válnak a gyermekek által elérhető online tartalmak.

A legnagyobb hibalehetőséget az internetes vásárlás jelenti, mivel ott az ember nem foghatja kézbe a terméket a megvétel előtt. Ennek kiküszöbölésére, azonban szigorúbb fogyasztóvédő szabályok is vonatkoznak az ilyen vásárlásokra. A technikai elővigyázatlanságtól azonban a jogszabályok sem tudnak megvédeni. Az ESET épp ezért közzé tett egy rövid szabálygyűjteményt, hogy mire érdemes figyelni az online rendeléseknél. Mindenekelőtt kell arra, hogy számítógépünk folyamatosan frissített alkalmazások (plug-inek, java, flash stb.), valamint az operációs rendszer is állandó frissítésre szorul. Érdemes létrehozni egy új e-mail-címet is, hogy karácsony után ne árasszanak el a promóciós levelek. Csak megbízható portálokon szabad vásárolni, az olyan webáruházak, amelyek nevében elírás vagy hiba található, vagy nem találni az oldalon az üzemeltető cég adatait, rögtön gyanús. Akárcsak az az eset, amikor a regisztráció során a vásárlás szempontjából lényegtelen adatokat kell megadni. A „Csak most és csak Önnek szóló kihagyhatatlan ajánlatokat” pedig érdemes messziről elkerülni; az ingyen termékek felajánlása az egyik leggyakoribb kéretlen levél, és a mellette olvasható sürgetés csak arra szolgál, hogy ne legyen idő ellenőrzésre. Ilyen esetben nem szabad közvetlenül kattintani a linkre, hanem inkább a böngésző keresősávjából navigáljunk a honlapra, és ellenőrizzük az oldal valódiságát. A tabletek és mobilok biztonsági rendszere még mindig sérülékenyebb, mint a PC-ké, ráadásul a vásárláshoz szükséges biztonságos SSL-kapcsolat könnyebben ellenőrizhető asztali gépen, ezért a biztonsági cég tanácsa szerint inkább ezekről vásároljunk, semmint mobilról vagy tabletről. És akkor is mindenképp ellenőrizzük a szabványos biztonsági tranzakciós csatorna meglétét a titkosított httpS-protokoll vagy lakat, esetleg kulcs szimbólum megjelenésével. De még az SSL sem mindenható, ezért nem szabad nyilvános Wi-Firől vásárolni, megadva személyes és banki adatainkat. A rendszeres online vásárlóknak pedig kifejezetten érdemes egy netkártyát beszerezniük: e célért a számlán belül egy külön, az internetes vásárlásokhoz használt alszámlát hozhatnak létre a bakok, amelyre csak közvetlenül a vásárlás előtt kerül át manuálisan a szükséges összeg. Így – az adott összegen kívül – a többi pénzünk nincs veszélyben, már csak azért sem, mert nem az igazi bankkártyaadatokat kell megadni.

Jótállás és számla

A vásárlás során mindenképpen ügyelni kell arra, hogy a vásárló kötelező jótállás alá eső termékek esetében kapjon jótállási jegyet. Sok kereskedő csak nyugtát ad a vásárlónak, de a hatályos jogszabályok szerint ilyen termékek esetében mindenképpen köteles a kereskedő megfelelő tartalmi elemekkel ellátott jótállási jegyet is kiadni. A jótállási jegy a számlával együtt érvényes, ezért mindkettőt meg kell őrizni. Olyan termék esetében, amelyhez nem jár jótállási jegy, a számlával lehet reklamálni.

Hibás termék cseréje

A számla és a jótállási jegy birtokában számos joga keletkezik a vásárlónak. Ha a termék hibás, akkor a jótállási vagy szavatossági határidőn belül vissza lehet vinni. Első körben kijavítást vagy kicserélést lehet kérni, a javítás során csak új alkatrészt szerelhet be a kereskedő. Ha a vásárlást követő három munkanapon belül kérjük a cserét, a vállalkozó köteles a terméket kicserélni, hogy ha a vállalkozás a kijavítást vagy kicserélést nem vállalja, akkor a vásárló elállhat a szerződéstől. Ilyen esetben úgy kell eljárni, mintha a szerződés létre sem jött volna, tehát visszajár a vételár. Sok vállalkozás próbálkozik azzal, hogy levásárlást ajánl fel, de ha a vásárló a vételárat visszakéri, akkor kötelesek ezt visszaadni, mert levásárlásra nem lehet senkit sem kötelezni.

(PC World füzetek: Tudatos vásárló alapján)

Magyar ember Magyar Szót érdemel