2025. május 10., szombat

Legjobb operációs rendszerek

Gyors, stabil, biztonságos – ha van egy kis időnk, megéri kipróbálni valamelyik Linux változatot. Bemutatjuk a legjobbakat. A lenti programok pedig abban is segítenek, hogy a folyamat kényelmes és rizikómentes legyen.

Ubuntu 18.10 (VM képfájl)

Egy ingyenes és könnyen használható operációs rendszer mindenkinek – az Ubuntu legújabb verziója is ezen elvek mentén készült el. Felhasználó felülete igen stílusos, használata pedig rendkívül könnyű, így ez a program elsősorban azoknak készült, akik most először próbálnák ki a Linuxra váltást. A szoftver további előnye, hogy a napi munkához szükséges minden kiegészítő program is a csomag részét képezi. Az Ubuntut most előre konfigurált VM képfájlként érkezhet, OVA formátumban – ezt közvetlenül importálhatjuk VirtualBoxba. Az OVA formátum előnye, hogy minden szükséges komponenst egyetlen fájlban tárolnak, és importálást követően azokat azonnal használhatjuk.

Linux Mint 19.00

A Linuxot legtöbbször a számítógépek profi felhasználóinak szokás ajánlani, de egyes disztribúciók kifejezetten a témában kezdők számára lettek összeállítva – és a Linux Mint is ez utóbbi csoportba tartozik. A programcsomagban ott van minden, amire egy átlagos PC-használónak szüksége lehet: előre telepített miltimédia codec-ek, Windowshoz hasonló kezelőfelület, illetve néhány egyszerűen használható, grafikus felülettel rendelkező konfigurációs és szoftvermenedzser eszközök könnyítik meg a Linusot nem ismerők dolgát. Egy beépített internetes portálon keresztül könnyedén installálhatunk egyéb szoftvereket, például böngészőket is.

Bunsenlabs Helium 4

A CrunchBang nevű Linux-disztribúció a minimalizmusáról volt ismert. Az először 2002-ben megjelent operációs rendszerből alkotói minden felesleget kivágtak, így ha az talán nem is volt a legbarátságosabb, a lehető legtöbb gépen futott pompásan. Az eredeti fejlesztők ugyan 2015-ben felhagytak a munkával, ám a közösség átvette a feladatot, és Bunsenlabs névre váltva folytatták a munkát. Az egyszerű felület és az egyesek által elegánsnak, mások által kicsit lehangolónak tartott szürke színvilág továbbra is egy jól megtervezett, ám zéró extrával rendelkező operációs rendszert takar, amit aztán mindenki úgy bővít, ahogy arra épp szüksége van.

Elementary OS 5.0

Az ingyenes Elementary OS természetesen a felszín alatt a Linux struktúráját használja, ám rengeteg tekintetben az Apple-féle macOS-re hasonlít. A kezelőfelület például egyértelműen onnan származik: a dock, a rendszerbeállítások, illetve az aktív sarkok használata például szinte egy-az-egyben az Apple operációs rendszeréből lett átemelve. Az Elementary OS viszonylag kevés programmal érkezik, ám ezek lefedik a PC-vel végzett feladatok túlnyomó részét: kapunk zene- és videolejátszót, kép- és szövegszerkesztőt, valamint böngészőket és üzenőprogramokat is.

Haiku OS R1

A Haiku OS a legendás BeOS nyílt forráskódú utódja. A BeOS a kilencvenes évek végén, a kétezres évek elején azzal a koncepcióval hódított, hogy több más operációs rendszerre – a Unixra, a korabeli Macintosh OS-re, illetve AmigaOS-re – építve, azok legjobb vonásait átvéve teremt új élményt. A Haiku OS ugyanezt tűzi ki célul. Bár nem nevezhető lecsupaszított Linux-verziónak, hisz tengernyi kiegészítő opció és extra program tartozik hozzá, az optimalizáció remekül sikerült – egy 1 GB RAM-ot használó virtuális gépen is villámgyorsan tudtuk telepíteni és használni.

ReactOS 0.4.10

A ReactOS egy nyílt forráskódú operációs rendszer, amely a Windows NT alapjaira építkezik, és kompatibilis a Windows XP rendszerekkel is. Sőt, a 0.4.8-as verzió óta a RactOS már azokat a programokat is natív módon futtatja, amelyeket eredetileg Windows Vista, Windows 8 vagy Windows 10 rendszerekhez készítettek.

HASZNOS PROGRAMOK

Ha második operációs rendszert is szeretnénk használni – legyen az akár Linux vagy Windows – akkor az ingyenes VirtualBox 5.1.12 segítségével ezt nagyon egyszerűen megteheti. Segítségével virtuális környezetben, teljesen biztonságosan tesztelhetjük a szoftvereket, és kipróbálhatjuk a trükkös beállításokat éles környezetben történő alkalmazásuk előtt.

VirtualBox Extension Pack

Ez a kiegészítő csomag elengedhetetlen része a VirtualBoxnak; hasznos kiegészítőket tartalmaz, amelyek segítenek a vendég OS egyszerűbb irányításában, a jobb videobeállítások használatában, rendszerindító „lemezek” létrehozásában, stb. Emellett a kiegészítő csomag saját funkciók felvételét is lehetővé teszi.

UNetbootin 6.61

Az UNetbootin a telepítő csomagok egyes adatainak megváltoztatásával lehetővé teszi, hogy egyes operációs rendszereket közvetlenül az USB stickről futtassunk másokat pedig onnan telepítsünk. A program különösen akkor lehet hasznos, ha olyan notebookra vagy PC-re szeretnénk operációs rendszert telepíteni vagy újratelepíteni, amelyben nincs optikai meghajtó – hiszen ezeknél a telepítés egyetlen módja az, ha USB sticket használunk.

Yumi 2.0.5.9

A Yumi akkor lesz hasznos eszköz, ha egyetlen USB stickre több operációs rendszert szeretnénk telepíteni. A program nagyon egyszerűen használható, hiszen még az OS-ek rendszerfájlját sem kell megszereznünk, elég csak kiválasztani a kívánt verziókat a programon belül megjelenő listából.

SD Formatter 5.0.1

Az SD Formatter memóriakártyák formázásához használható alkalmazás. Felépítését direkt úgy tervezték meg, hogy használata kényelmes és egyszerű legyen. Először ki kell választani a formázandó meghajtót, majd az opciók között meg kell adni azt is, hogy a kártyán lévő adatokat a program gyorsan vagy alaposan (helyreállíthatatlanul) törölje-e.

(A Chip nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel