2025. május 10., szombat

Windows 10 tippek

DVD és Blu-ray-lemezek indítása Windows 10 alatt

A Windows 10 saját eszközeivel elsősorban licencelési okoból nem lehet DVD-ket lejátszani, kiegészítő programok azonban átvehetik ezt a feladatot. A Leawo (http://www.leawo.com/) például egy olyan média lejátszó, amely nemcsak DVD-vel, hanem Blu-ray-lemezekkel is boldogul. Az ingyenes szoftver más országkódokkal ellátott lemezeket is támogat, és többek között hangsáv- és felirattámogatást is kínál. A letöltés után telepítsük a Leawót, és helyezzünk egy DVD-t vagy Blu-ray-lemezt a meghajtóba. Indítsuk el a programot, és ellenőrizzük, hogy felismerte-e a számítógépünk a lemezt – ezt elárulja a színes dobozka a Fájl megnyitása blokk mellett. Most kattintsunk a bal felső képernyőszélen a négy ikon közül a bal oldalira, és utána válasszuk a Fájl lehetőséget. Végül menjünk a Lejátszás menüre, és válasszuk ki a DVD-t vagy Blu-ray-t, amelyet meg akarunk nézni.

Dokumentumok vagy fotók beolvasása a Windows saját eszközeivel

Bár rendszerint minden szkennernek saját illesztőprogramja és szoftvere van, a Windows 10 mégis készenlétben tart egy saját alkalmazást dokumentumok vagy fotók beolvasásához. Miután telepítettük a szkennert, nyissuk meg balra lent a Start menüt, és írjuk be a keresőablakba: Windows faxoló és képolvasó. Egy kattintással a keresési eredményre indítsuk el az asztali alkalmazást, és a fenti ikonsoron nyomjuk le az Új beolvasás gombot. A megjelenő ablak Előnézet gombjáról testre szabhatjuk a szkennelendő területet. A folyamat után minden szkennelés a Dokumentumok mappába kerül, a Saját beolvasások almappába. A beolvasott kép közvetlenül faxként vagy mailben is továbbítható, illetve képszerkesztő programban is feldolgozható.

Képernyőkímélő bekapcsolása és beállítása

Bár a Windows 10-nek saját zárolási képernyője van, a klasszikus képernyőkímélő funkció még nem szolgált ki, és néhány fogással újból be lehet kapcsolni. Kattintsunk balra lent a Windows, majd utána a fogaskerék ikonra, vagy nyissuk meg a Gépházat közvetlenül, a Start menü kihagyásával, a Windows + I billentyűkombinációval. Ott üssük le a Személyre szabás gombot, és a bal oldali oszlopból válasszuk a Zárolási képernyő elemet. A következő ablakban kattintsunk egészen lent középen a Képernyőkímélő beállításai linkre. Most választhatunk a Képernyőkímélő alatti listáról, a Beállítások gombról pedig testre szabhatjuk, és a Várakozás mezőben beállíthatjuk, mennyi idő múlva aktiválódjon. Végül mentsünk mindent az OK gombbal.

Runtime Broker hiba megszüntetése és a CPU-terhelés normalizálása

Windows 10-nél üresjáratban néha meg növekedett CPU-terhelés mutatkozik, amely növeli az áramfelhasználást - ez főleg a notebookok akkuüzemidejére van rossz hatással. A felelős – ahogy az a Feladatkezelőből kiolvasható – a Runtime Broker névre hallgató folyamat, méghozzá a Tippek, trükkök és javaslatok megjelenítése a Windows használata közben szolgáltatással együttműködve. A hiba kiküszöböléséhez az szükséges, hogy kikapcsoljuk a Runtime Brokert, amihez általában elegendő a tippeket felkínáló folyamat lekapcsolása. Ehhez nyissuk meg a Start gomb után a fogaskerék ikonra kattintva vagy a Windows + I billentyűkombinációval a Gépházat, és üssük le a Rendszer gombot. A következő ablakban válasszuk bal oldalon az Értesítések és műveletek kategóriát. Ezután a jobb oldalon Értesítések alatt kapcsoljuk ki a Tippek, trükkök és javaslatok megjelenítése a Windows használata közben beállítást. A ki- és bekapcsoló átállításához egy egyszerű kattintás is elegendő, azonban ahhoz, hogy a Windows a módosítást érvényesítse, újra kell indítani számítógépünket.

Tűzfal állapotának ellenőrzése és módosítása

A Windows 10-et alapvetően csak bekapcsolt tűzfallal lenne szabad használni. Ezért érdemes egy pillantást vetni a motorháztető alá, hogy ellenőrizzük a Windows-tűzfal állapotát. Írjuk be a keresőbe: tűzfal, és kattintsunk az eredményre. Most rögtön látjuk, hogy a tűzfal be van-e kapcsolva, és áttekintést kapunk számítógépünk csatlakozási állapotáról. Hogy az alkalmazások kommunikációját a tűzfalon keresztül szabályozzuk, menjünk a bal oldali oszlopban az Alkalmazás vagy szolgáltatás átengedése a Windows tűzfalon lehetőségre. További beállításokhoz, például házirendek importálásához vagy tűzfalszabályok összeállításához kattintsunk kicsit lejjebb a Speciális beállítások kategóriára.

Cseréljük le fiókunkhoz tartozó régi jelszavunkat újra

Adataink védelmére rendszeresen változtassuk meg a belépési jelszót. Windows 10 alatt nyissuk meg a Start menüt, és kattintsunk balra lent a Gépház fogaskerék ikonjára. Ott nyissuk meg a Fiókok kategóriát, majd balra a Bejelentkezési lehetőségeket. Jelszó alatt nyomjuk le a Módosítás gombot. A Windows most a régi jelszót kérdezi, mielőtt hagyna újat beírni. Utána írjuk be kétszer az új jelszót, és nyomjuk le lent a Tovább gombot. Egy kattintás után a Befejezés gombra a Windows 10 a régi jelszót az újra cseréli, és azt ajánlja, rögtön próbáljuk is ki a használatát. Tehát zárjuk le a számítógépünket a Windows + L gyorsbillentyűvel, és utána oldjuk fel az új jelszóval.

Eltűnt Windows Media Player visszahozása

Az utolsó Windows 10-frissítés óta eltűnt a Windows médialejátszója. Hogy visszahozzuk, nyissuk meg a Start gombra, majd pedig a fogaskerék ikonra kattintva a Gépházat. Az Alkalmazások gomb lenyomása után az Alkalmazások és szolgáltatások oldalon kötünk ki, ahol az Opcionális szolgáltatások linkre kattintunk. Ezután nyomjuk le a Szolgáltatás hozzáadása gombot. A következő ablakban görgessünk le a Windows Media Player bejegyzésig. Egy kattintással a Telepítés gombra ismét használhatóvá tesszük a lejátszót. Ha hiányzik a Windows Media Player bejegyzés az opcionális szolgáltatások listájáról, nyissuk meg a Windows + R gyorsbillentyűvel a Futtatás ablakot. Ott írjuk be: OptionalFeatures, és hagyjuk jóvá az enter leütésével. A Windows-szolgáltatások be- és kikapcsolása ablakban keressük meg a Media Features bejegyzést, és kattintsunk előtte a kis + jelre a mappa kinyitásához. Ezután tegyünk pipát a Windows Media Player elé, hagyjuk jóvá az OK gombbal, és indítsuk újra a számítógépet a módosítások átvételéhez. (Chip magazin nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel