Sok cég tanulhatna a Microsofttól, már ami az ígérgetést illeti: ismét az előre meghatározott időben, menetrendszerűen érkezett a legújabb, ingyenes Windows 10-es frissítőcsomag, amely a rendszer bemutatásakor beharangozott fejlesztési stratégia része. Az új, tavaszi alkotói frissítés (Spring Creators Update - April Update - RS4) több újdonságot is hozott, ezeket mutatjuk be.
A kezelőfelületet érintő újdonságok fő célja, hogy a Windows 10 Fluent dizájnnyelvét még több helyen érvényesítsék, ezáltal egységes platformot kapjunk. Sok változást persze célirányosan kell keresni, mert az alapkinézet és az elrendezés nem változott, de például a modern előtűnésanimáció (reveal effect) még több helyen látható (Start menü-csempék, programlista, értesítési panel stb.). A színek minden egyes gombnál, minden egyes menüben igazodnak az aktuális, általunk beállított témához, és az is csak használat közben fog feltűnni, hogy egyedi elmosáseffektet kapott a tálca mögötti rész. Fontos előrelépés, hogy mindezt azonnal lekapcsolja a rendszer, amint akkukímélő módba vált a laptop, ezzel kitolva az üzemidőt. Látványos újdonság az angolul jól csengő Timeline, amit magyarul kissé szerencsétlenül „Tevékenységelőzmények”-nek fordítottak. A [Win+Tab] gombokkal hívható elő, és azonnal megmutatja, hogy milyen applikációkat futtattuk akár napokkal korábban, és azokkal miféle feladatokat végeztünk el. A Windows képes ezt is – mint megannyi mást – akár a felhőn keresztül egyéb eszközeinkkel is párosítani. A Tevékenységelőzményeknek persze nem fog mindenki örülni, de sebaj, könnyen letiltható. A Redstone 4-es frissítés egyik fő újdonsága az alaposan átszabott, effekttel feldobott Gépház. Sajnos még mindig nem került át ide minden, klasszikus beállítópanel a Vezérlőpultból, de egyre több az újdonság, és szépen halad a régi szolgáltatások Gépházba integrálása is. Újdonság, hogy a rendszerrel induló applikációkat, a fontokat, a kijelzőt, a hangbeállításokat, a tárhelysegédet is itt találjuk mostantól, ráadásul mindegyik előnyére fejlődött az előző megoldásokhoz képest.
Általában csak alkalmazás közben derül ki, hogy nagyon hasznos tud lenni egy-egy új menüpont, jól elhelyezett ikon vagy akár csak egy egyszerű átnevezés. A tavaszi frissítés telepítését követően a modern applikációk helyi menüjéből például azonnal az alkalmazásbeállításokhoz juthatunk. A Start menüben a bal oldali gombokhoz került a Dokumentumokra és Képekre mutató gyorslink. Sajnos Cortana még mindig nem beszél magyarul, de kapott néhány kiegészítést, amelyek főként eszközeink összekapcsolását segítik. Szintén gőzerővel fejlesztik a Tálcára tűzhető Kapcsolatok menüpontot, ahol már tíz ismerősünket rögzíthetjük, sőt, egyre több alkalmazást és tevékenységet kezelhetünk innen.
Az otthoni csoport funkció a Windows 7 egyik hálózatos újdonsága volt (HomeGroup), nagyon kevesen használták azonban, így a tavaszi frissítéssel megszűnik. Az adatmegosztás és a tevékenységjelentés sokakat zavar a Windowsokban, ezért a Microsoft a rendszertelepítést követő első indításkor sokkal markánsabban, érthetőbb leírásokkal jeleníti meg ezeket a beállítópaneleket, hogy mindenki egyértelműen eldönthesse, mit oszt meg a gyártóval, és mit nem. A tavaszi frissítés ugyan nem hoz feltűnő és forradalmi változásokat, sőt ha a Timeline funkciót nem használjuk, valójában apróságokat kapunk. Ezek az apróságok azonban fontosak, és világossá, hogy az irány jó, az új funkciók pedig jobbá teszik a Windows 10-et. Ugyanakkor itt lenne már az ideje a merészebb változtatásoknak is, amit sokan az ősszel érkező Redstone 5-csomagtól várnak. Sajnos ezúttal nem kaptuk meg például a füleket a Fájlkezelőben, a Gépház végre teljesen átvehetné a Vezérlőpult összes feladatát, az Edge böngészőre is ráférne egy bővebb átalakítás és sejtjük, hogy nagy kérés: Cortana végre megtanulhatna magyarul is!
A legújabb frissítés ismét automatikusan, a Windows Update-en keresztül jut el a számítógépekre. A Microsoft fokozatosan teríti a szoftvercsomagot, így aki nem szeretne várni, manuálisan is utasíthatja gépét a művelet elvégzésére.
Tevékenységelőzményekként a [Win+Tab] billentyűkombinációra megjelenő nézetben visszamenőleg láthatjuk a feladatlistát, vagyis azokat a programokat, amelyek meg vannak nyitva. Ezt ráadásul akár több eszköz között szinkronizálja a rendszer, például a notebookon megnyitott weboldal olvasását az asztali gép elé ülve onnan lehet folytatni, ahol abbamaradt.
Új Gépház
Csigalassúsággal, de azért halad a klaszszikus Vezérlőpult felszámolása. A mostani frissítéssel ismét új funkciók kerültek a Gépházba, többek között a hangbeállítások, az automatikusan induló programok kezelése, a fontok és a kijelzőbeállítások. A kinézet is változott, a modern animációk és a rendezett menürendszer sokat dobnak a Gépház használhatóságán.
Fókuszsegéd
Az appok és a rendszer által küldött értesítéseket ezentúl bizonyos szabályok szerint korlátozhatod, vagy akár teljes egészében le is tilthatod – ezt Fókuszsegédnek nevezik. Itt új funkciók is megjelentek, megadhatod például, hogy játék vagy képernyőtükrözés közben mely appok jeleníthetnek meg értesítést gépeden.
Edge
A böngésző természetesen még fürgébb lett, emellett végre megjelent a fülenkénti némítás és a Fluent dizájn kiterjesztése. A weboldalak immár értesítéseket is küldhetnek akár az Edge kikapcsolása után is (ahogy más böngészőknél láthattad), emellett űrlapkitöltőt használhatsz, és a beépülőmodulok InPrivate módban is aktívak.
Adatszolgáltatás
Ugyan nehéz rátalálni, de az egyik legfontosabb újdonság, hogy a diagnosztikai céllal a személyedről összegyűjtött adatokat egyszerűen, a Gépházból meg tudod nyitni (Diagnosztika és visszajelzés), átnézni, és ezután eldöntheted, hogy valóban elküldheti-e azokat rendszered a központnak, vagy sem. Utóbbi esetben egyetlen gombbal törölheted is mindet.
Fluent dizájnnyelv
Alapvetően nem változott a Windows 10 kinézete, a Fluent dizájn kiterjesztése fontos lépés. A modern külsőt a még több réteg, a félig áttetsző ablakok és panelek adják, illetve a különböző animációk, effektek is sokat javítanak a látványon. Jó irány, hogy ezt egységesíteni szeretné a Microsoft a rendszer minden részében, így eltűnhetnek az elavult külsejű ablakok és menük.
Nélkülözhetetlen billentyű kombinációk
Nem csak a Ctrl+C és a Ctrl+V gyorsgombokkal tehetjük egyszerűbbé hétköznapjainkat. Összegyűjtöttük a legjobb billentyűzetes trükköket. Az alábbi megoldások a Windowson belül majdnem az összes programban bevethetőek. A [Ctrl+Z] és a [Ctrl+Y] például a visszavonás és az ismét gombokat váltja ki. Ez akkor lehet hasznos, ha elrontottunk valamit a szöveg- vagy képszerkesztés során, esetleg ha ismételni szeretnénk. Az [Alt+F4] kombinációnak is nagy hasznát vehetjük; ez azonnal bezárja az éppen aktív ablakot, sőt akár a böngészőt és annak minden lapját is. Visszavonni azonban nem lehet, és a [Ctrl+Shift+T] is csak akkor állítja helyre a böngésző lapjait, ha egy másik ablak még nyitva maradt. A [Ctrl+görgetés] párosa abban segít, hogy gyorsan megnövelhessük az olvasott szöveg betűméretét. Egérrel és érintőpaddal egyaránt működik a nagyítás és a kicsinyítés; a lényeg, hogy a [Ctrl] maradjon lenyomva. Az Intézőben pedig a nézetet állíthatjuk ezzel a módszerrel. A nagyítás mértékét a Wordben is egyszerűen módosíthatjuk így, majd a [Ctrl+0] kombinációval visszaállíthatjuk az alapértelmezést.
Ctrl+Alt+fel/le/balra/jobbra: Ez a billentyűkombináció nem működik minden PC-n; hogy történik-e valami, az attól függ, milyen videokártyánk és driverünk van. Amennyiben támogatottak, a kijelzőnk tartalma azonnal elfordul. Ezeket a beállításokat véglegesíthetjük is. A [Win+I] gombokkal nyissuk meg a Gépházat, majd a [Rendszer>Kijelző] alatt állítsuk át a [Tájolást] úgy, ahogy nekünk tetszik, és mentsük a módosított beállításokat.
Shift+Alt+Print Screen: Ez a kombináció alapesetben egy figyelmeztető párbeszédablakot nyit meg, mielőtt végrehajtaná a módosításokat. Az [Igen] gombra vagy az [Enter]-re kattintva azonnal átválthatunk a kontrasztos megjelenítésre. Ez minden megnyitott ablakban megnöveli a betűméretet, illetve átállítja a színeket a magas kontraszt érdekében. Például, ha az asztal fekete lesz, a szöveg, ami addig a fehér háttéren fekete volt, a fekete háttéren fehérre vált.
Win+L: Amikor saját PC-nket nem otthon használjuk, érdemes óvintézkedéseket tennünk, mielőtt elugrunk egy kávéért, és a gépet magára hagyjuk. Ilyenkor nyomjuk meg ezt a kombinációt, ezzel ugyanis zároljuk a rendszert. Amikor visszatérünk, és ismét bejelentkezünk, újra előttünk lesz az összes megnyitott programunk és ablakunk úgy, ahogy otthagytuk. A műveletnek köszönhetően azonban senki sem tud belepiszkálni, ha a kieső időben véletlenül a mi képernyőnk elé tévedne.
Shift+Del: Egy idő után – főleg, amikor sietnénk a műveletekkel – idegesítővé válhat, hogy a Windows sok kérdést tesz fel. Zavaró lehet a párbeszédablak például a fájlok törlésekor; elvégre, ha biztosak vagyunk abban, hogy az adott elemektől végleg megválnánk, nem praktikus még egyszer megerősíteni törlési szándékunkat. Mit tehetünk ez ellen? A [Shift+Del] kombinációk segítségével úgy törölhetünk valamit, hogy a rendszer nem kér tőlünk megerősítést. Amennyiben ez a módszer megtetszett, véglegessé is tehetjük. Kattintsunk jobb gombbal az asztalon lévő Lomtárra, majd a [Tulajdonságok]-ban távolítsuk el a pipát a [Törlési jóváhagyás megjelenítése] sor mellől.
Win+D: Bármikor előfordulhat, hogy sok ablakot és programot nyitottunk meg, de gyorsan hozzá kellene férnünk az asztal tartalmához. Mit tehetünk ilyenkor? Az egérrel rákattinthatunk a tálca jobb alsó sarkában lévő sávra, de ezt a műveletet kiválthatjuk a [Win+D] billentyűkombinációval is. Ilyenkor a Windows megmutatja nekünk az asztalt, majd a gyorsgombok ismételt lenyomásakor visszahozza a megnyitott ablakokat, pontosan úgy, ahogy azok előtte voltak.
A Win+R és a rendszergazdai parancssor: A Windows használata közben gyakran szükségünk lehet a rendszergazdai parancssorra. Hogyan indíthatjuk el ezt gyorsan és kényelmesen, néhány gyorsgombbal? Első lépésben nyomjuk le a [Win+R] kombinációt, majd gépeljük be, hogy [cmd]. Ezt követően tartsuk lenyomva a [Ctrl+Shift] gombokat, és nyomjuk meg az [Enter]-t. Bár a művelet összetett, ha jól csináltuk, azonnal hozzáférünk a rendszergazdai parancssorhoz. Sajnos a Windows 10 alkotói frissítésében ez a trükk már nem működik, így attól a csomagtól kezdve a [Win+X] gomb lesz a nyerő, amely gyors hozzáférést kínál a gyakori elemekhez. Ebben a föl és le kurzorgombokkal tudunk mozogni, majd az Enterrel elindítani a rendszergazdai parancssort.
Saját billentyűkombinációk létrehozása
Ha van olyan mappa vagy program, amelyet gyakran használunk, célszerű saját billentyűkombinációt létrehoznunk hozzá, ugyanis így sokkal gyorsabban elérjük az adott elemet. Ez viszont csak akkor működik, ha a parancsikon az asztalon található, ezért első lépésben magát az asztali parancsikont kell létrehoznunk. Ehhez a Windows 10-ben kattintsunk jobb gombbal az alkalmazásra a Start menü listájában, és tűzzük ki azt a Startra. Ha ez megvolt, a csempén jöhet a jobb gomb, majd az [Egyebeken] belül a [Kitűzés a tálcára]. Ha az ikon a tálcára került, akkor a [Shift+jobb kattintás] következik, és a [Parancsikon létrehozása]. Ezután az asztalon létrejött parancsikonra kattintsunk jobb gombbal, utána pedig következhet a [Tulajdonságok]. Látunk majd egy sort, amely előtt az áll: [Billentyűparancs]. Kattintsunk bele, és nyomjunk le egy billentyűt, például a P-t. A [Ctrl+Alt+P] ezután mindig ezt a parancsikont indítja majd el.
Böngészős trükkök
Több olyan billentyűkombináció is létezik, amelyek a Google Chrome-ban és a Mozilla Firefoxban – sőt elvileg a legtöbb böngészőben – is bevethetők. Ott van például a [Ctrl+1/2/3… 9]. Ilyenkor balról indulva az adott sorszámú lapra ugrik a böngésző, a 9-est választva pedig mindig a legutolsóra áll, mindegy, hány oldalt nyitottunk meg. A lapok között a [Ctrl+Tab] segít mozogni, balról jobbra. Ha jobbról balra szeretnénk haladni, a [Ctrl+Shift+Tab] a megoldás. Amennyiben szeretnénk bezárni egy lapot, de olyan sok van megnyitva, hogy az egérrel már rá sem tudunk állni a fülre, esetleg nem akarunk az egérhez érni, nyomjuk meg a [Ctrl+F4]-et. Szintén hasznát vehetjük a [Ctrl+Shift+T]-nek; ez a kombináció megnyitja a legutóbb bezárt lapot/lapokat. Ha valamit véletlenül zártunk be, ez aranyat érhet, mert visszaállítja az adott oldalt. A [szóköz] és a [Shift+szóköz] gombok az egér görgetőjének adnak némi pihenőt, ezzel ugyanis az oldalon lefelé vagy fölfelé haladhatunk. Amennyiben teljes képernyős módra szeretnénk váltani, vagy esetleg abból kilépni normál nézetbe, az [F11]-et kell lenyomnunk. (PC World füzetek: Gyorsabb, kezesebb windows iii nyomán)
