2025. május 13., kedd

Megérkeztek az új alaplapok

A honi piacon is megjelentek az olcsóbb és mégis több szempontból jobb H370, B360, és H310-es lapkakészletekkel gyártott alaplapok és új, hozzájuk járó nyolcadikgenerációs Core processzorok is érkeznek.

Jól sikerült az Intel legújabb processzorgenerációja, de a megfizethető, modern alaplapok egészen mostanáig hiányoztak. Az új H310, B360 és H370-es chipkészletek célja, hogy az AMD Ryzen még véletlenül se legyen vonzó alternatíva, ám tőzsdeindexeiket tekintve mindkét vállalat papírjai nyereségesek.

Ám az Intel az idei évre még több vezérlőhíddal is készül, ezek egy része már megjelent a processzorok tavaszi frissítésével párhuzamosan, de még érkezik a Z390 és az X399, amelyek a saját kategóriájuk csúcsát képviselik majd. Az Intel ezekről hivatalosan nem beszél még, de annyira nem is titkolják a létezésüket, elvégre mindkettőt megemlítik a Rapid Storage Technology friss dokumentációjában. Itt nem is az érintett szolgáltatás az érdekes, hanem az, hogy az egyes vezérlők mellett fel vannak tüntetve a támogatott processzorok, és például az új 300-as sorozatú, egészen pontosan H310, H370, B360, Q360, Q370 és Z390 jelzésű lapkák a Coffee Lake mellett már támogatják a jövő Cannon Lake modelljeit is. A Z370 úgy néz ki, hogy egy kifejezetten kegyvesztett megoldás marad, mivel a Coffee Lake-kel kezdődött karrierje a Coffee Lake-kel véget is ér. Emiatt, új gép vásárlása esetében már most is érdemes inkább a H370-es vezérlővel szerelt alaplapokra vadászni, esetleg kivárni a Z390-et, vagy a még távoliabbakat.

Minden elképzelhető oldalról komoly támadás érte az Intelt az elmúlt évben, ráadásul nem is teljesen alaptalanul. Az elkényelmesedett, monopolhelyzetbe került cég vasmarokkal fogta vissza a fejlődés ütemét, miközben az árakat magasan tartotta, egészen addig, amíg váratlan helyről kapta az első pofont - a többi pedig szinte azonnal követte ezt. Ugyanakkor hiába lehet sok rosszat elmondani az x86-os processzorok készítőjéről, egyszerűen tény, hogy a legújabb, nyolcadik generációs Intel Core processzorcsalád nagyon jól sikerült. Az egyetlen gond csupán az, hogy elérhető árú alaplap nem létezett hozzá egészen mostanáig.

Ám már kaphatóak az olcsóbb Intel legújabb, 8. generációs asztali Core processzoraihoz készített középkategóriás, az Intel H370-es lapkakészletével gyártott, általános felhasználásra és játékra szánt alaplapok. Megérkeztek az adminisztratív és üzleti felhasználók számítógépeibe szánt, B360-as lapkakészletű alaplapok is, amelyekbe szintén 8. generációs processzorokat lehet illeszteni. A legolcsóbb új alaplapok viszont a H310-es lapkakészlettel gyártottak, ezek a 100 dollártól olcsóbb árkategóriába várhatók, egyszerűbb feladatokhoz ajánlottak csupán és jóval kevesebb csatlakozásuk van

Csaknem fél évvel a Z370-es alaplaposak után érkeztek a H370, B360 és H310-es termékek, tehát annyival modernebbek is, a támogatott, hardveresen gyorsított, integrált, kommunikációs stb. funkciókat tekintve is. Új processzorok is érkeznek nemsokára sokkal gyorsabb videó kódolási képességgel, ugyanakkor az év második felében olyan processzorok érkeznek az Inteltől amelyek tervezésileg tekintve is védettek a két legjelentősebb újkeletű hackertámadási forma ellen is, továbbá érdemes kivárni az Cannon Lake és/vagy az Ice Lake CPU családok érkezését, a DDR3L-as memóriavezérlő elhagyásával növelhetik a teljesítményfokozó áramkörök méretét és csak DDR4-esekkel működnének. Így gyorsabbak lehetnek és 8 magos változat is érkezhet az ezernyi érinkezős CPU-k közé. A most érkezett H370, B360 és H310 alaplapokkal üzemeltetve azonban bármely beleillő processzorral működtetve is védelmet biztosítanak a friss termékek a legfrissebb törési lehetőségek ellen is. Az ASUS, ASRock, Gigabyte és MSI-től elsődlegessen 46 darab új mikro ATX és ATX formátumú alaplap vált elérhetővé. A napokban pedig a velük együtt érkező új processzorokról is lehullott a lepel. Az aktuális információk alapján számos újdonság érkezésére számíthatunk, amelyek 35-65 wattos TDP kerettel rendelkeznek. Érdekesség, hogy az egyes modellek eltérő revízióval érkeznek. Hivatalos információk híján egyelőre rejtély, hogy a különböző revíziók között pontosan milyen különbségek vannak, de tippek már rendelkezésre állnak. A B0 revízió a feltételezések szerint még tartalmazza a Meltdown és Spectre sebezhetőségeket, míg az U0 esetében már hardveres javítás is lehet valamelyikre (esetleg mindkettőre). Ezek szerint, az új Core i7-8700T, i5-8600 és -8600T, i5-8500 és -8500T, i5-8400T, várhatóan U0-ás revíziósak, ám az új Pentium Gold és Celeron termékek többsége és az i3-8300, -8300T, és i3-8100T még B0-ás revíziósak.

Z370 után szabadon

A 2017 tavaszán berobbanó AMD Ryzen processzorok hamar észhez térítették az Intelt, aki elsőként kapkodni kezdett, majd közel fél évvel előrébb hozva, szeptemberre időzítette a Coffee Lake kódnevű CPU-k bemutatását. Miután a gyártástechnológia és a stabil, kiforrott microarchitekturális alapok adottak voltak, viszont idő nem sok jutott a fejlesztésre, a gyártástechnológiát és a processzormagokat is újrahasznosította az Intel. Ez azt jelenti, hogy a legújabb, nyolcadik generációs CPU-k magjai ugyanarra a számítási teljesítményre képesek, mint az előző generáció egységei. Az integrált memóriavezérlő sem sokat fejlődött, csupán gyorsabb RAM-ok kezelését hozták be, a grafikus modul pedig még ennyit se lépett előre. Mégis, egyetlen fejlesztés elegendő volt a sikerhez: minden processzorhoz két fizikai magot adtak a mérnökök, miközben a fogyasztás és a hőtermelés nem változott. Ez pedig hatalmas és régóta várt előrelépés, ami a fanyalgást egycsapásra rajongássá változtatta - egészen addig, amíg ki nem derült, hogy olcsó alaplap bizony nincsen hozzá (a Meltdown és Spectre gondokat nem emeljük, de sajnos itt is számonunk kell velük). Merthogy az új processzorok hiába azonosak fizikailag a hetedik generációs Core CPU-kal, az LGA1151 foglalat is megegyezik, az Intel mégis ragaszkodott hozzá (áramellátási okokra hivatkozva), hogy új chipkészlet és alaplap-generáció is készüljön. A Z370 szeptemberben érkezett, de ezek az alaplapok kivétel nélkül a felsőkategóriában jelentek meg. Egészen április elejéig kellett várnunk, amikor az Intel végre zöld jelzést adott az alaplapgyártóknak, akik azonnal elárasztották a piacot a valóban megfizethető, modern LGA1151-es alaplapokkal.

Gyengébb, ám fejlettebb

A nyolcadik generációs Intel Core CPU-khoz készült, új H370-es alaplapok állig felszerelt, de a Z370-nél olcsóbb modellek, amelyek a tuning helyett a szolgáltatásra és a dizájnra fókuszálnak. Az alacsony ár ellenére fejlett, modern szolgáltatásokat, RGB-világítást és jó dizájnt kínálnak, miközben vannak olyan gyorsak, mint a Z370-es alaplapok.

Eddig is jellemző volt a processzor, chipkészletek és foglalatok világára a káosz, ám ez a mostani, széttagolt megjelenés minden képzeletet felülmúló kavarodást hoz. A Z370 a jelenlegi kínálat legerősebb tagja, itt kapjuk meg a tuningot, az SLI/CFX-hez szükséges PCI Express vonalak leosztásának lehetőségét és a teljes értékű RAID-támogatást is. Ugyanakkor az eltelt fél évben az Intel mérnökei sok fejlesztést beépítettek a chipkészletekbe, így a H370/B360 és a H310 olyan funkciókat is kínálnak, amelyek a Z370-ben nincsenek benne, pl. Wi-Fi modult is.

Fentről haladva a sorban a Z370-et a H370 követi. Itt CPU- és RAM-tuning nem támogatott, ellenben megjelent a CNVi technológia. A Connectivity Integration egy speciális modul, amely az alaplapi chip, illetve ultramobil megoldásoknál az SoC része. Korábban egy Wi-Fi vezérlőnél nem csupán a rádiós modulról, hanem annak vezérléséről is gondoskodni kellett, ez pedig külön chipeket, memóriát stb. igényelt. Ezeket egy az egyben az alaplapi vezérlőbe költöztette az Intel, ami egy chip vagy egy SoC költségét nem különösebben növeli. Ugyanakkor a CNVi-n kapcsolódó Wi-Fi vezérlő ezáltal már csupán a rádiós részt tartalmazza, amely nagyon olcsón és egyszerűen, kis helyen kivitelezhető. Ennek előnye, hogy az új rendszerek még kisebbek lehetnek, a Wi-Fi ac kiépítés pedig valóban filléres extra. A CNVi-hez természetesen kártyákat is kínál az Intel, amelyek M.2 (2230) és mini M.2 (1216) méretben érhetők el. A kis méret ellenére semmi akadálya az akár 1,73 Gb/s-os sávszélesség elérésének, ehhez a Dual Band, 2×2 Wi-Fi ac 9560NGW modulra van szükség. Egy ilyen, mini M.2-es kártya a 12×16 mm-es mérete mellett 0,8 grammot nyom csupán.

A CNVi-n felül a legfontosabb újdonság a natív USB 3.1 Gen2 megjelenése. Ez a legfrissebb USB-szabvány, amely 10 Gb/s sávszélességet kínál, visszafelé kompatibilis minden elődjével és Type-A, valamint Type-C csatlakozókat is támogat. A H370/B360 chipek négy ilyen csatlakozást képesek kezelni, míg ezt a Z370 lapoknál külön vezérlővel kellett megoldaniuk a gyártóknak. Fontos tudni, hogy a H310 nem kínál USB 3.1 Gen2 kapcsolatot.

A H370 a tuningot leszámítva szinte mindenre képes, amire a Z370, sőt, annál a CNVi-vel és USB 3.1 Gen2-vel többet is kínál. A B360-nál már kevesebb a PCIe vonalak és az USB portok száma, továbbá a RAID-ről is le kell mondanunk, ellenben az ár még barátságosabb. A legolcsóbb a sorban a H310, azonban ahogy elődeinél, úgy itt is fájdalmas kompromisszumokkal jár a spórolás: fontos, modern szolgáltatások hiányoznak, így ezt senkinek sem ajánljuk.

Ugyan nyár végéig még várnunk kell, de már most lehet tudni részleteket a folytatásról. A soron következő Intel chipkészlet a Z390 lesz, természetesen a csúcskategóriában, amit az is jelez, hogy itt várható az első, 8-magos, megfizethető Core processzor. A pletykák arról is szólnak, hogy ezúttal a visszamenőleges kompatibilitást megkapjuk, jelentősen több lesz a PCIe vonal is és ez a chipkészlet a 10 nm-es Ice Lake CPU-kat is kezeli majd.

10 nm ismét elhalasztva

Ismét halasztásra kényszerült az intel a 10nm-es gyártástechnológia bevezetlslben, ismertette a legnagyobb processzorgyártó. A tömegtermelésre, a pillanatnyi kilátások szerint csak 2019-től keríthetnek sort.

Az Intel ismét halasztást eszközölt tehát egy olyan korszerú gyártástechnológia bevezetésével, amelyet már 2016-ban, az elsődleges bejelentések szerint be kellett volna vezessen. A 10nm-es gyártástechnológia ismételt elhalasztása több iparági fejlesztés elodázását illetve törlését is eredményezi.

Magyar ember Magyar Szót érdemel