Fontos funkcióval bővült a Windows 10 a legutóbbi, őszi alkotói frissítéssel. Az úgynevezett on-demand fájltárolási lehetőség megjelenésével a OneDrive túllépett a klasszikus fájlszinkronizálók funkcionalitásán, hiszen már nem követeli meg, hogy egy adott állomány a kliensen és a felhőben is elérhető legyen. igy merevlemezünkről nyugodtan feltölthetjük a fájlokat, majd dönthetünk úgy, hogy azok a gépünkön ne foglaljanak helyet, miközben továbbra is látni fogjuk őket, és bármikor elérhetjük egy gyors letöltést követően. A funkció eléréséhez kattintsunk az egyik OneDrive mappában lévő fájlra vagy könyvtárra ajobb egérgombbal, majd válasszuk a [Tárterület felszabadítása], vagy ellenkezőleg, a [Mindig maradjanak ezen az eszközön] opciót. Utóbbi esetben az állományok a háttérben azonnal letöltödnek majd az éppen használt kliensre.
Érdemes Microsoft-fiókkal használni az operációs rendszert több okból is. Ily módon könnyedén hozzáférhetünk a OneDrive-on tárolt állományainkhoz, Hotmail leveleinkhez, naptárbejegyzéseinkhez, szinkronban tarthatjuk beállításainkat, illetve később könnyedén megtalálhatjuk az elveszett vagy éppen ellopott eszközeinket. A mobilrendszerekhez hasonlóan ugyanis a Windows 10-be is bekerült egy lopásvédelmi megoldás, amely a Microsoft-profil alapján biztosítja a nyomon követést aktív internetkapcsolat mellett. Kipróbálásához látogassuk meg az account.microsoft.com/devices oldalt, ahol jelentkezzünk be a fiókunkba. A megjelenő oldalon egy helyen láthatjuk az aktivált eszközeinket, amelyek mellett meg kell jelennie az [Eszköz nyomon követése] lehetőségnek. Rákattintva egy térkép ugrik fel, ahol megnézhetjük az adott gép aktuális pozícióját vagy legutóbbi ismert helyét, illetve az akkumulátor töltöttségét. Ugyanitt egy kattintással távolról zárolhatjuk az elveszett PC-t.
Könnyedén találhatunk olyan külső szolgáltatásokat, amelyekkel biztosítható a Windows és az Android rendszerek közötti átjárás (például Pushbullet), ám az őszi alkotói frissítés óta erre nem feltétlenül van szükségünk, a platform ugyanis e téren is kapott egy integrált megoldást, amellyel biztosítható valamiféle átjárás. Nem véletlen a ködös megfogalmazás, hiszen hazánk felhasználói egyelőre csak weboldalakat küldhetnek át Edge böngészőből, az Egyesült Államok lakosai viszont telepített androidos Cortana és aktivált PCs asszisztens mellett az értesítéseket is megjeleníthetik a két eszközön. Habár e párosítás itthon is megoldható (lásd fenti tippünket), az élmény sohasem lesz tökéletes. Ettől függetlenül érdemes egy próbát tenni a szépreményü megoldással, amelyet a Gépházon és a [Telefon] menüponton belül aktiválhatunk.
Indítás
Jelentős változáson ment keresztül a Parancssor a Wndows 10 érkezésével. Egyrészt immár támogatja a másolás, beillesztés parancsokat, ami tényleg hatalmas szó, ám emellett a testre szabhatósága is rengeteget javult, aminek köszönhetően például átlátszóvá is tehetjük a konzolt, ha szeretnénk mindig valós időben látni az ott kiadott utasításaink hatását. Indítsuk el a parancssort a Start menübe beírva a [CMD] kulcsszót, majd Entert ütve. Ezt követően a megjelenő ablak bal felső sarkára kattintsunk ajobb egérgombbal, és válasszuk a [Tulajdonságok] opciót. A megjelenő panelen navigáljunk a [Színek] fülhöz, ahol részletesen beállíthatjuk ablakunk megjelenését, és alul az átlátszóságot is szabályozhatjuk. A panelen emellett a kurzor méretét és a megjelenő betűkészletet is módosíthatjuk.
Nem vitás, hogy tömegek követelték vissza a Windows 8 érkezésével a klasszikus Start menüt, ám akadnak olyanok is, akiknek nem kifejezetten tetszett a rendszer újfajta Kezdőképernyője, amit nem teljesen tűntettek el, sőt néhány kapcsoló átállításával újra elötérbe helyezhetjük a csempéket. Ehhez indítsuk el a gépházat, majd a [Rendszer] csoporton belül keressük meg a [Táblagépmód] panelt, és a [Bejelentkezéskor] legördülő menüből válaszszuk ki a táblagépüzemmódot. Ha ezt követően a [Tálca automatikus elrejtése táblagépmódban] opciót is engedélyezzük, szinte teljes lesz az álcánk. Az asztalt a jobb alsó sarokban lévő Start ikonra kattintva érhetjük majd el, míg ajobb felső sarokban lévő harmadik Ikonnal az összes telepített alkalmazást tartalmazó listát jeleníthetjük meg, és azon keresztül elkezdhetjük kitűzni az élő csempéinket.
Adatmentés
Általában akkor jövünk rá a rendszeres adatmentés fontosságára, ha már megtörtént az adatvesztés, ám a Windows is rendelkezik egy beépített, jól használható automatikus adatmentési megoldással. A funkciót a Gépházon belül a [Frissítés és biztonság/Biztonsági mentés] csoporton belül találjuk, ahol elsőként meg kell adnunk azt a tárolót, amelyen el akarjuk helyezni a másolatokat, majd kattintsunk a [További lehetőségek] hivatkozásra, és állítsuk be a mentés gyakoriságát, annak lejárati idejét, majd azokat a mappákat, amelyeket e módon védelem alá akarunk helyezni. Ha egy könyvtártartalmát nem akarjuk tükrözni, kattintsunk arra, majd az [Eltávolítás] gombra a listán belül.
A Windows rendelkezik egy beépített rendszeroptimalizáló modullal. A modult a Gépházon belül a [Rendszer], [Tárterület] csoportban kapcsolhatjuk be, és azt is meghatározhatjuk, hogy pontosan miként szabadítson fel a segéd tárterületet a gépünkön. Kérhetjük az ideiglenes állomány törlését, a lomtárban, illetve a [letöltések] mappában 30 napnál régebbi elemek végső eltávolítását a megfelelő opciók kipipálásával. Ráadásul lejjebb egy azonnali karbantartást is elindíthatunk, ha helyet kell felszabadítanunk.
Viszonylag rendszeresen érkeznek a különféle Windows-frissítések. A Gépházban, azon belül is a [Frissítés és biztonság], [Windows Update] útvonalon beállíthatunk aktív Időszakot, amely periódus alatt a platform egyáltalán nem próbál majd újraindítást megkísérelni, míg az [Újraindítási beállítások] alatt egyéb ütemezést, figyelmeztetést is beállíthatunk, a [Speciális beállítások] aktiválásával pedig napokkal is elhalaszthatjuk a javításokat.
Védelem
Érdemes számítógépünk védelmét automatizmussal is kiegészíteni, hiszen nem biztos, hogy munkahelyünkön mindig zároljuk a gépünket, amint ellépünk munkaállomásunktól. Az úgynevezett dinamikus zárolás ebben segít. Működése során folyamatosan megpróbál kapcsolatot fenntartani a Bluetoothon vele párosított mobileszközünkkel, és amint nem találja azt, zárolja magát. Azaz amíg a mobilunk a gép mellett van, nem észlelhetünk változást, hiányában viszont nem lesz használható a PC, amíg a funkció aktiválva van. A beállítási lehetőséget a Gépházban a [Fiók] csoporton belül találhatjuk meg. Használatához értelemszerűen szükség van Bluetoothmodulra, valamint egy mobil eszközre is. Fontos, hogy a hibák minimalizálása érdekében a zárolás nem azonnali, a manuális módszernél jóval lassabb.
Sajnos hiába a rengeteg figyelmeztetés, az 1234 és a password egyszerűen kirobbanthatatlan a leggyakoribb jelszavak listájából. Sokan választanak gyengejelszót, és vannak, akik egyáltalán nem használják az e fajta azonosítást. Ami álláspontunk nem változott az évek során: ahol csak lehet, jelszót kell beállítani, a lehető legerősebbet és szolgáltatásonként eltérőt. A feladat nem egyszerű, ám szerencsére a Windows rendszerek egyéb, könnyebben megjegyezhető és biztonságos bejelentkeztetésliehetóségeket Is felkínálnak, például akár a kedvenc családi fotónkat is használhatjuk kulcsként. A funkció beállításához nyissuk meg a Gépházat, majd a [Fiókok] csoporton belül kattintsunk a [Bejelentkezési lehetőségek] menüpontra. Ha még nem tettük meg, állítsunk be egy jelszót biztosítékként, majd válaszszuk ki azt a beléptetési módot, amit használni akarunk. A Windows Hellót csak blometrikus azonosítást támogató eszközön érhetjük el, például megfelelő webkamera birtokában, míg a PIN-kód és a Képjelszó régebbi gépeken is aktiválható, bár utóbbi leginkább érintőkijelzővel jelenthet kézenfekvő választást. Viszont az sem baj, ha nincs touch, jó lesz helyettesítőnek az egér is a gesztusok rögzítéséhez.
Ha egy asztali gépet csak otthon használunk, egy olyan szobában, ahova idegenek felügyelet nélkül nem léphetnek be, akkor akár el is tekinthetünk a felhasználónév és a jelszó folyamatos bekérésétől. Persze az is megoldás lehet, ha nem használunk az adott fiókhoz semmilyen belépési hitelesítést, ám több fiók esetén nem fogja a rendszer átugrani a profilválasztó képernyőt. A megoldás adott, csak tudnunk kell, merre keressük. Elsőként a [Windows+R] billentyűkombináció lenyomásával csaljuk elő a [Futtatás] képernyőt, majd indítsuk el a [Netplwiz] programot, ami a felhasználói fiókok kezeléséhez fog minket eljuttatni. Itt válasszuk ki az elsődleges profilt, majd vegyük ki a pipát [A számítógép használatához jelszót és felhasználónevet kell megadni] lehetőség mellől. Ugyanitt, a [Speciális] fülön kezelhetjük az összes kulcsot, és [Ctri+Alt+Delete] kombinációt állíthatunk be a rendszerbe beléptetéshez, kicselezve a különféle kártevők automatizmusait.
Megjelenítés
Sokáig nem kapott a Windows beépített videoszerkesztőt, a Microsoft egyszerűen kiszervezte szoftverét a Windows Live csomagba, amely idővel teljesen eltűnt a látómezóról. Szerencsére a friss rendszerbe ismét került egy integrált megoldás, ám azt egyáltalán nem verik nagydobra, a modult ugyanis talán nem túl szerencsés módon a [Fényképek] applikációba integrálták, amit nehéz kiszúrni, ha korábban más alapértelmezett programot állítottunk be videolejátszáshoz. A funkció eléréséhez nyissunk meg egy videót a [Fényképek] programmal, utána pedig ajobb felső sarokban keressük meg a [Kreatív létrehozás...] ikont. Zenehallgatáshoz Ideális a sztereó hangzás, játék során viszont meccsek dőlhetnek el azon, ha tudjuk, hogy az ellenfelünk éppen merről közelít felénk. Ekkor jön jól a térhangzás, amelynek támogatása immár a Windows 10ben is megjelent. Bekapcsolásához a tálcán kattintsunk a hangszóróikonra jobb egérgombbal, majd válasszuk a [Lejátszóeszközök] lehetőséget, utána pedig azt a forrást, amelynél aktiválni akarjuk a funkciót. Klikkeljünk rá duplán, utána pedig keressük meg a [Térbeli hang] fület, ahol már ott fog minket várni a keresett [Windows Sonic] funkció. A Gépházon belül külön [Játék] csoport jelzi, hogy a Microsoft bizony komoly engedményeket tett a gamertársadalom felé. A Windows 10be egy meglehetősen hatékony videorögzítő került, amellyel megörökíthetjük a kijelzőn megjelenő kiemelt pillanatokat, sőt akár közvetítést is indíthatunk a beépített eszközökkel. Utóbbiakat nem csak játékra használhatjuk, tapasztalatunk szerint bármire rámondhatjuk, hogy éppen egy játék, a rendszer nem fog minket számon kérni. A játéksáv a [Windows+G] kombinációval indítható, amelyen belül kiválaszthatjuk a pillanatképet vagy éppen a felvételt (amennyiben a gépünk alkalmas annak kiszolgálására). A Gépházban még a felvételgomb lenyomása előtt érdemes beállítani a rögzítés helyét, valamint annak kép és hangminőségét. Csaknem minden alkalmazásban felvételezhetjük egy mp4 a képernyőt, hanggal és mikrofonnal.
A Windows 10-be került egy úgynevezett sötét üzemmód, amellyel a rendszer alapvetően fehéren pompázó felületeit lehetett sötétre átszínezni. Az aktiváláshoz a registryben kellett egy új bejegyzést készíteni, ami mondhatni nem volt felhasználóbarát. Immár nem kell trükköznünk, hiszen a Gépházon belül a [Személyre szabás] csoportban a színek között megtaláljuk a kapcsolót az [Alapértelmezett alkalmazásüzemmód kiválasztása] néven. Itt egy kattintás, és fekete lesz, ami korábban fehér volt. A sötétítést az Edge böngészőben is elvégezhetjük, ahol a Beállításokon belül, a [Témaválasztás] alatt találjuk a kapcsolót, míg Officekliensek esetén kattintsunk a [Fájl] gombra, majd a [Beállítások] menüpontra. A megjelenő panel [Általános] főoldalán görgessünk az [Officetéma] opcióhoz, és kérjünk fekete témát. Sőt, ha ennél is többre vágyunk, a Chrome, a Firefox és más alkalmazások áruházában is találunk fekete megjelenéseket.
Még több tipp a Windows 10 beépített tippek alkalmazásából érhető el, amely ugyan alapvetően a legfontosabb új funkciók bemutatására fókuszál. A programon belül a területek, az alkalmazások és a tudnivalók típusa alapján navigálva, egy rendkívül alapos, jól illusztrált kiegészítőappról van szó, amelyet érdemes legalább egyszer elindítani. Pláne, a kiterjesztett avagy mixelt valóság, vagy a 3D-szerkesztés miatt. Egy olyan beépített megoldásról van szó, amely nem általános, bármikor eltávolítható. (PCWorld alapján)
