Ivan Mrkić szerb külügyminiszter hiszi, hogy Szerbia lesz az Európai Unió következő, huszonkilencedik tagállama. Az unió több tagállama is köreiben szeretné üdvözölni Szerbiát, ez pedig nagy segítség, érvelt Mrkić, azt azonban elismerte, hogy az országra tetemes munka vár. A feladatok, amelyeket Szerbiának el kell végeznie, mind az ország érdekét szolgálják, magyarázta Mrkić, hozzátéve: „Nem sminkre van szükség. Az olyan területeket, mint mondjuk az egészségügy, erősíteni és minőségesebbé kell tenni.”
A szerb diplomácia vezetője elégedett az ország külképviseleteinek tevékenységével. A nagykövetségek és konzulátusok jelentős mértékben hozzájárulhatnak Szerbia gazdasági fejlődéséhez és a külföldi beruházások fokozásához, emelte ki Mrkić.
Az európai integráció témájához kapcsolódóan Heinz Wilhelm, Németország belgrádi nagykövete arról biztosította a szerb közvéleményt, hogy Németország nem állítja új feltételek függvényébe a csatlakozási tárgyalások megnyitását. Az Európai Tanács feltételei egyértelműek, ezenkívül semmiféle új kikötés nem lesz, nyomatékosította Wilhelm.
– Alkalmazni kell a Belgrád és Pristina kapcsolatát rendező brüsszeli megállapodást. Remélem, hogy a november 3-ára tervezett helyhatósági választások sikeresek lesznek Koszovóban. Abban is bízok, hogy minél több koszovói szerb fog az urnákhoz járulni. Ha minden az elvárásoknak megfelelően alakul, akkor az Európai Tanács az idén decemberben kitűzi a pontos dátumot, amikor Szerbia megnyithatja a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val. A német pártok egységesek azzal kapcsolatban, hogy Szerbiának minél előbb el kellene kezdenie a tárgyalásokat az unióval. Ezen az állásponton a szeptember 22-ei németországi parlamenti választások eredménye sem fog változtatni – magyarázta Wilhelm.
Tanja Miščević, a szerb tárgyalócsoport vezetője és Branko Ružić európai integrációval megbízott tárca nélküli miniszter ma Brüszelben Štefan Füle bővítési biztossal találkoznak. A tervek szerint Füle ismertetni fogja, hogy mire is számíthat Szerbia az Európai Bizottság soron következő országjelentésében, amelyet október folyamán mutatnak majd be. Miščević megismételte, hogy a brüsszeli megállapodás és a belső reformok végrehajtása szerepel fókuszban.



