2026. május 27., szerda

Anyanyelvünk ápolásának fontosságáról

Kazinczy-érmet nyert Szalai Patrícia, aki először vett részt a Szép Magyar Beszéd versenyen

Ahogy arról lapunk már beszámolt, az idén májusban tartott 54. Kazinczy Ferenc Szép Magyar Beszéd verseny több vajdasági versenyző számára is jó eredményekkel zárult. Az esztergomi rendezvény olyan magyarországi és külhoni fiatalok produkcióit értékeli évről évre, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak prózai szövegek érthető, jól artikulált és megfelelő stílusú előadásában. Vajda Noa Pálma és Vojnić Bojana után a hajdújárási Szalai Patrícia is beszámolt nekünk a megmérettetéssel kapcsolatos élményeiről, ahonnan a másik két lányhoz hasonlóan ő is Kazinczy-éremmel távozhatott.

A hajdújárási lány, aki jelenleg a Szegedi Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom, illetve történelemtanár szakos hallgatója, már általános iskola óta érdeklődik anyanyelvének minél alaposabb megismerése iránt. Felső osztályos és gimnáziumi évei során visszatérő résztvevője volt a magyar nyelvtani és nyelvhelyességi versenyeknek, amelyeken gyakran szép eredményeket ért el, emellett pedig versírással is gyűjtötte a jobbnál jobb helyezéseket. Pályaválasztása tehát egyáltalán nem volt meglepő a környezete számára, korábbi sikerei miatt egyértelművé vált, hogy a magyar nyelv, a nyelvtan, a kommunikáció kutatása lesz az az út, amelyet tanulmányai során követnie kell.

Noha számos verseny áll a háta mögött, a lány eddig mindvégig az írásos vetélkedőket részesítette előnyben, így a Kazinczy-versenyre való jelentkezés új kihívás volt számára. Kezdőként ugyan, de sikeresen vette az első akadályt, amelyet az egyetemének a kari fordulója jelentett, és Kosztolányi Dezső novellarészletével továbbjutott az országos megmérettetésre. Elmondása szerint nem rémült meg az ismeretlen területtől, hiszen nagyon gyorsan rájött, hogy a következő körre való felkészítése a lehető legjobb kezekbe került. A többhétnyi gyakorlás B. Fejes Katalin tanárnővel pedig valóban meghozta gyümölcsét, hiszen az országos fordulón magabiztosan tudott kiállni a zsűri elé, akik produkcióját később éremmel jutalmazták.

– Nem igazán vagyok izgulós típus. Ezen a megmérettetésen például a huszonötödik versenyző voltam a negyvenkilencből, tehát elég sok fellépőt kellett végighallgatnom a saját szereplésem előtt. Annyira viszont mégsem okozott problémát, hogy rájuk figyeljek, próbáltam az ő előadásmódjukból is inspirálódni, tapasztalatot szerezni. Az előttem lévő pár versenyző előadása alatt kezdtem érezni, hogy picit izgulok, de amikor kiálltam a zsűri és a közönség elé, akkor egy pár másodperc után át tudtam lendülni ezen. Eszembe jutott minden, amit a tanárnő mondott a felkészítéskor, a hanglejtésekről, a szövegívekről, az artikulációról, és mivel nagy teremben voltunk, tudtam, hogy hallhatóan kell előadnom.

A lány elmondta, hogy pozitív élményekkel sétált le a színpadról, a szabadon választott Szabó Magda-szöveg mellett pedig a verseny második részéhez helyben kapott szöveggel sem gyűlt meg különösebben a baja, noha annak megfelelő felolvasását neki is húsz perc alatt kellett elsajátítania.

– Úgy éreztem, hogy szinte majdnem olyan jól olvastam fel a kötelező szöveget is, mint a szabadon választottat. Ami azonban számomra minden verseny során a legfontosabb, az az, hogy élvezzem magát a folyamatot, már a felkészüléstől kezdve egészen az eredményhirdetésig. Ez most is így történt – mondta, és hozzátette, noha már a produkciója után érezte, hogy az előadás szerencsésen alakult, mégis nagyon elégedett és büszke volt az eredmény kihirdetésekor, és kezdőként kifejezetten megtisztelőnek érezte, hogy ilyen rangos kitüntetésben részesülhetett. 

Szalai Patrícia úgy gondolja, hogy az érthető, szép beszéd fontos része a mindennapjainknak, jövendőbeli tanárként pedig kiemelten nagy hangsúlyt szeretne erre fektetni.

– A hétköznapi élet egyik alappillére a kommunikáció, a megfelelő kifejezésmód. Sokkal könnyebben tudnánk konfliktusokat is kezelni, esetleg véleményeket megosztani és megérteni, ha azokat tisztán, érthetően, több perspektívából is tudjuk közölni. Szinte minden munkakörben fontos a kommunikáció minősége és stílusa, de az olyan szakmákban, amelyek az előadás-művészethez kapcsolódnak, mint például az oktatásban is, az egyik legfontosabb eszköz a beszéd, így elkerülhetetlen, hogy odafigyeljünk rá. Szerintem akármilyen tantárgy esetén könnyebben meg tudjuk ragadni a diákok figyelmét, ha érthetően, megfelelő stílusban adjuk elő a témát, amelyről valószínűleg akkor hallanak először.

A hajdújárási lány elmondta, hogy a siker következtében még inkább megjött a kedve a hasonló, szép beszédre és megfelelő kommunikációra irányuló versenyekhez, de az élet számos más területén is szeretné kipróbálni magát. Beszámolt arról, hogy már a megmérettetést megelőzően is gyakran vett részt magyar és angol nyelvű szakmai előadásokon moderátorként, és amellett, hogy ezt az elfoglaltságot folytatni szeretné, konferenciákat akar látogatni, kihasználva a lehetőségeket az utazásra és a kutatásra, amelyeket az egyeteme kínál. A tanárképzést szeretné jó eredményekkel befejezni, a nyelvtan mellett az irodalmat sem hagyja el, noha elmondása szerint mostanában a versírást inkább műértelmezések készítésére cserélte. Amellett pedig, hogy szellemi munkát végez, a sportnak is igyekszik elegendő időt szentelni, Szalai Patrícia a tanulmányi versenyek mellett ugyanis egy szegedi bokszklub versenycsapatának is aktív tagja.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Szalai Krisztina felvétele