2025. július 5., szombat
ÚJ SOROZAT

Tudás a szülőföldön – akik nem mentek el

Érettségi után érdemes a vajdasági/szerbiai egyetemi, szakfőiskolai továbbtanulást választani. Tudjuk, most a blokádok, tiltakozások miatt igen bonyolult, kaotikus állapotok uralkodnak a felsőoktatásban, ám hisszük azt, hogy rendeződik a helyzet. Az elkövetkező hetekben sorozatunkban megszólaló beszélgetőtársaink pályaválasztásról, a szülőföldön való tanulás előnyeiről, a szerb nyelv okozta nehézségekről és ezek áthidalásáról is vallanak. Kitérnek arra, micsoda előnyt jelent a mai, Vajdaságban tanuló egyetemistáknak és leendő hallgatóknak az újvidéki Európa Kollégium működése, a tanulmányi ösztöndíj nyújtotta biztonság, az, hogy a többségi nyelv elsajátítása, a kiépülő kapcsolati háló, a sokféle igényes szabadidős tevékenység olyan lehetőség, amellyel érdemes élni. És érdemes komolyan megfontolni a szülőföldön való továbbtanulást.

Dr. Hallgató Tünde

Dr. Hallgató Tünde

NEM VOLT KÖNNYŰ, DE MEGÉRTE

Dr. Hallgató Tünde orvos: Itthon vagyok, itthon dolgozom, és számomra ez mindennél fontosabb

A bácsfeketehegyi dr. Hallgató Tünde orvos diplomáját az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karán szerezte meg. Jelenleg a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségházban dolgozik, belgyógyász rezidensként. Már gyerekkora óta tudta, hogy orvos szeretne lenni, és azt is, hogy szülőföldjén akar maradni, és itt építeni tovább karrierjét. Doktori fokozatát két éve szerezte meg. Ezzel a címmel ő lett az orvostudományok első doktora, aki alapítása óta dolgozik a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségügyi Központban.

– Bevallom, nem volt könnyű az egyetem, ráadásul a nyelvi nehézségekkel is meg kellett küzdenem. Szerbül inkább csak hétköznapi szinten beszéltem, az egyetemen viszont elengedhetetlen volt a szakszókincs ismerete. Ez teljesen új terepet jelentett számomra. Szinte állandóan szótárt használtam, hogy megértsem az elméleti tananyagot. A felvételire való készüléskor már kigyűjtöttem a szakkifejezéseket, ami később némi előnyt jelentett, de az évek során folyamatosan újabb és újabb szakterminusokkal találkoztam – hallottuk beszélgetőpartnerünktől, akit Újvidékhez sok szép emlék fűz. Nagyon szerette az egyetemi éveket.

– Kiváló közösségek alakultak ki. Az évfolyamunkat kisebb csoportokra osztották, és ezekben a csoportokban valódi barátságok születtek. Olyan kapcsolatok, amelyek a mai napig megmaradtak. 2015-ben fejeztem be az orvosi alapképzést, kötelező gyakorlataimat a szülőfalumban és Verbászon végeztem el. Az egyetem befejezése után azonban nehéz időszak következett: akkoriban egy törvény tiltotta az új alkalmazottak felvételét az egészségügybe, ami jelentősen megnehezítette az elhelyezkedést. Végül a topolyai egészségházban kaptam lehetőséget egy helyettesítésre. Ez tíz évvel ezelőtt történt, és azóta is itt dolgozom. Sokan az évfolyamtársaim közül – a foglalkoztatási tilalom miatt – külföldön vállaltak munkát, és természetesen én is elmehettem volna, de a maradás mellett döntöttem, hiszen itt van az otthonom: a szüleim, a testvérem, a barátaim, a rokonok, a régi jó szomszédok. Mindez nagyon hiányozna, ha máshol élnék – hangsúlyozta dr. Hallgató Tünde.

Pályája során sokat dolgozott vidéken is, a Topolya községhez tartozó falvakban, ahol – elmondása szerint – rendkívül hálásak az emberek, sokszor már azért is, ha magyarul beszélhetnek az orvossal.

– Tapasztalataim szerint sokan tartanak attól, hogy szerb nyelven folytassák egyetemi tanulmányaikat, pedig valójában nincs ok a félelemre. A nyelvet meg lehet tanulni, és az egyetemet is be lehet fejezni. Ma már az MNT szerb nyelvi felzárkóztató képzése is a diákok rendelkezésére áll, ami nagy segítséget nyújt. A mi időnkben még nem volt ilyen lehetőség. Gyakran emlegetjük a kollégáimmal is, milyen jó lett volna, ha akkoriban is működött volna például az Európa Kollégium. Ez az intézmény ugyanis olyan támogató közösséget biztosít, ami nagyon sokat számít a beilleszkedés során. Kiemelném az ösztöndíjakat is, amelyek jelentős anyagi segítséget jelenthetnek a családok számára a tanulmányi évek alatt – mondta beszélgetőtársunk.

Hozzátette, az orvosi pálya napjainkban egyre több lehetőséget kínál a fiataloknak: ma már szinte bárhol el tudnak helyezkedni a frissen végzett orvosok, sőt gyakran még válogathatnak is – különösen a szakterület megválasztása terén.

– Ez tíz évvel ezelőtt másképp zajlott, akkoriban jóval nehezebb dolgunk volt. Ennek ellenére azt mondom: megérte. Itthon vagyok, itthon dolgozom, és számomra ez mindennél fontosabb – zárta gondolatait beszélgetőtársunk.

Dr. Námesztovszki Zsolt (Molnár Edvárd felvétele)

Dr. Námesztovszki Zsolt (Molnár Edvárd felvétele)

AKI VALAMIBEN JÓ, AZ MEGTALÁLJA A HELYÉT

Dr. Námesztovszki Zsolt: A saját magunkba fektetett tudás többszörösen megtérül, ezt szeretném továbbadni a fiataloknak is

A legjobb befektetés önmagunkba történik – vallja dr. Námesztovszki Zsolt, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar rendkívüli egyetemi tanára és a World Robot Olympiad szerbiai koordinátora, aki szerint a siker kulcsa az önismeret, a kitartás és a tudatos pályaválasztás. Az informatika és az oktatás területén tevékenykedő szakember saját életútján keresztül arra biztatja a fiatalokat, hogy merjenek álmaik nyomába eredni, még akkor is, ha az út eleinte kihívásokkal teli. Úgy véli, minden fiatalnak arra kell törekednie, hogy olyan képzést válasszon, amely nemcsak az érdeklődésének felel meg, hanem hivatalosan is igazolja a szaktudását. Tapasztalata szerint a nyelvi nehézségek leküzdhetők, a szorgalom pedig előbb-utóbb meghozza gyümölcsét.

– A saját magunkba fektetett tudás többszörösen megtérül, ezt szeretném továbbadni a fiataloknak is. Azt tanácsolom minden egyetemistának: ismerje meg önmagát, találja meg, mi érdekli igazán, és abba fektessen energiát. Ez hosszú távon biztosan kifizetődik – hangsúlyozta beszélgetőtársunk, aki a topolyai gimnázium befejezése után az alapképzést az Újvidéki Egyetem Zombori Tanítóképző Karán fejezte be.

– Már az alapképzés utolsó éveiben bekapcsolódtam az egyetemi háttérmunkákba: részt vettem a kar honlapjának fejlesztésében, valamint oktatási szoftvereket készítettem. Ekkor vált világossá számomra, hogy a jövőmet az informatika, az információs technológiák és az oktatás metszéspontján szeretném elképzelni. Olyan továbbtanulási lehetőséget kerestem, amely egyrészt kiegészíti a meglévő tudásomat, másrészt egy újabb, számomra izgalmas területet is megnyit – így jutottam el az oktatási informatikához. A mester- és doktori fokozatot a nagybecskereki Mihajlo Pupin Műszaki Tudományok Karán szereztem meg. Itt már szerb nyelven hallgattam az órákat, ami nagy váltás volt. Bár a nyelvtudásom nem bizonyult tökéletesnek, szorgalommal és kitartással sikerült helytállnom. A képzés során rengeteget fejlődtem szakmailag, és azóta is élő, aktív kapcsolataim maradtak az ott töltött évekből – emelte ki dr. Námesztovszki Zsolt, aki szerint sokan azért nem mernek jelentkezni az Újvidéki Egyetemre, mert nem beszélik az állam nyelvét.

– Fontos azonban tudni, hogy az egyetemi karokon dolgozók fel vannak készülve arra, hogy magyar anyanyelvű hallgatók is jelentkeznek. Ráadásul szinte minden karon találhatóak magyar ajkú professzorok, akik egyengetik a magyar anyanyelvű hallgatók útját. A szerb nyelvtudás pótolható, főleg olyan környezetben, ahol napi szinten használni kell. Nem kell ettől megijedni. A Magyar Nemzeti Tanács egyébként szerb nyelvi felzárkóztató képzéssel is segít, és azon dolgozik, hogy a nyelvi nehézségek ne jelentsenek akadályt. Ugyanakkor az elérhető ösztöndíjak is jelentősen tehermentesítik az egyetemistákat, az Európa Kollégium pedig nemcsak lakhatást, hanem szakmai és közösségi bázist is biztosít. A lehetőség tehát mindenkinek adott, csak merni kell lépni. Azok a tanítók, óvodapedagógusok és kommunikáció szakos hallgatók, akik nálunk végeztek az elmúlt években, mára bizonyították, hogy megállják a helyüket. Ez számunkra is egyfajta elismerés – zárta gondolatait dr. Námesztovszki Zsolt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel