Aleksandar Jović, az Oktatási Minisztérium felsőoktatásért felelős miniszterhelyettese tegnap a K1 Televízió műsorában beszélt a felsőoktatási intézmények felvételi vizsgáinak megszervezéséről. Mint elmondta, korábban a felvételi vizsgákat június végén tartották, miután a középiskolákban is véget ért az oktatás. A jelentkezések ezután kezdődtek, a felvételi vizsgákra és beiratkozásokra pedig július elején került sor. Idén azonban ez nem kivitelezhető, mivel az egyenlő esélyek biztosítása érdekében meg kell várni, hogy minden érettségiző befejezze a középiskolai tanévet.
– A tanév rendje szerint egyes középiskolákban csak június 28-án ér véget az oktatás. Ha ehhez hozzászámoljuk az érettségi vizsgák időtartamát is, akkor biztos, hogy már júliusban járunk. Ilyen körülmények között szinte lehetetlen, hogy bármelyik felsőoktatási intézmény július közepe előtt lebonyolítsa a felvételi vizsgákat, valamint a beiratkozáshoz szükséges adminisztrációt – hangsúlyozta Aleksandar Jović.
Arra a kérdésre, hogy egyáltalán lesznek-e felvételi vizsgák, megerősítette: a felsőoktatási intézmények úgy döntöttek, hogy megtartják azokat. Hozzátette: minden eltérés a hivatalosan előírt folyamattól következményeket vonhat maga után.
– Amennyiben az egyetemek nem a jóváhagyott módon szervezik meg a felvételiket, az ellenőrző hatóságok törvénysértést állapíthatnak meg, és érvényteleníthetik azokat a beiratkozásokat, amelyek nem felelnek meg a jogszabályoknak – figyelmeztetett a helyettes államtitkár.
Aleksandar Jović elmondta, hogy a szerbiai egyetemek fokozatosan kezdik újra az oktatást.
– A Belgrádi Egyetem karainak több mint egyharmada már kérvényezte az Oktatási Minisztériumtól az online oktatás engedélyezését, hogy pótolhassák az elmaradt tananyagot. Néhány kar már el is kezdte az oktatást, és a következő napokban várhatóan a többi is csatlakozik. Az Újvidéki Egyetem karainak szinte mindegyike benyújtotta a kérelmet az online oktatás jóváhagyására – mindössze egyetlen kar nem élt még ezzel a lehetőséggel, de ez is változhat a közeljövőben – emelte ki az Oktatási Minisztérium felsőoktatásért felelős miniszterhelyettese. Hangsúlyozta: a minisztérium nem rendelheti el az online oktatás bevezetését, erről az egyetemek és a karok maguk dönthetnek. Mint fogalmazott: a dékánok rendelkezésére álltak az eszközök, de rajtuk múlott, hogy élnek-e ezekkel. Vannak, akik megtették, és már el is indították az oktatást.
Azt is elmondta, hogy elméletileg fennáll annak a veszélye, hogy egyes felsőoktatási intézmények akkreditációja veszélybe kerül a több mint fél éves leállás miatt. Ugyanis az akkreditált tanulmányi programok megvalósítására szigorú szabályok vonatkoznak. Az illetékesek folyamatosan ellenőrzik, hogy az intézmények betartják-e a felsőoktatási törvényt és az összes vonatkozó jogszabályt. Ha szabálytalanságot észlelnek, javaslatokat tesznek a szükséges intézkedésekre.

Nyitókép: Pixabay.com