2025. május 20., kedd

Biztos tudás, korszerű gyakorlati képzés

Szeptembertől egészségügyi nővér-technikus és fogászati nővér-technikus szak nyílik magyar nyelven a szabadkai Egészségügyi Középiskolában

Aki hozzájárulna a betegek gyógyulásához, idős emberek ápolásához, erős empátiája és emberszeretete segítésre sarkallja, és érdeklődését, valamint adottságait szívesen kamatoztatná kórházakban vagy más egészségügyi intézményekben, akkor a szabadkai Egészségügyi Középiskola a megfelelő választás számára. Az intézményben a szakképzett tanárok és a színvonalas oktatás mellett korszerű, jól felszerelt szaktantermek biztosítják a megfelelő szaktudás és gyakorlat elsajátítását. Szeptemberben a középiskolában egészségügyi nővér-technikus és fogászati nővér-technikus szak nyílik magyar nyelven. Mind a két osztályba 28-28 tanulót vesznek fel. Fontos kiemelni, hogy a szakok között átjárhatóság is van, ami azt jelenti, hogy ha valaki befejez egy egészségügyi nővér-technikus szakot, és át szeretné képezni magát például gyógyszerésztechnikusnak, ezt lehetősége van megtenni magánúton az Egészségügyi Középiskolán belül.

Szűcs Kószó Izabella, az intézmény sebészeti ápolástan tanára és a gyakorlati oktatás koordinátora elmondta, hogy érdemes az iskolát választaniuk azoknak, akik szeretnének továbbtanulni, mert az itt megszerzett alapok erős kiindulópontot jelentenek. Hozzátette: pozitív visszajelzéseket kapnak nemcsak a környékbeli kórházakból, hanem külföldről is, ami azt mutatja, hogy a képzés megfelel a szakmai elvárásoknak. Az iskola is jelentős fejlődésen ment keresztül. Ma már korszerűbb felszereltséggel várják a diákokat, mint korábban. A tanulók egyebek mellett felnőtt szimulátorbabákon sajátíthatják el az ápolási feladatokat, illetve egy szimulátorkar segítségével gyakorolhatják az intravénás gyógyszerbeadást és a vérvételt is. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a végzett tanulók magabiztosan helytálljanak a szakmában.

A négyéves egészségügyi nővér-technikus szakon fokozatosan vezetik be a tanulókat a munkába. Első évben három szaktantárgyuk van – ez az elsősegély, az anatómia és az egészségügyi ápolástan –, emellett heti 2x45 perc gyakorlati órán vesznek részt az iskola ápolástan-szaktanteremében, ahol kisebb csoportokra vannak osztva a hatékonyabb tanulás érdekében. Második osztályban tanulnak farmakológiát, egészségügyi pszichológiát, egészségügyi biokémiát, egészségügyi etikát, egészségügyi ápolástant, higiéniát, mikrobiológiát és patológiát, a gyakorlati órák száma pedig heti 3-ra emelkedik, ezenfelül két hetet töltenek a kórházban blokkhéten. Harmadiktól a belgyógyászat, sebészet, nőgyógyászat, neurológia és fertőzéstan tantárgyak mellett, a tapasztalatszerzést már élesben, a kórház különböző osztályain vagy egészségházakban szerezhetik, ugyanis hetente 1,5 napot töltenek ott szakmai gyakorlaton. Negyedik évben pedig a belgyógyászat, sebészet, gyermekgyógyászat, pszichiátria és sürgősségi betegápolás tantárgyak képezik óráik többségét, valamint ugyancsak a kórházban töltött gyakorlati órák.

A fogászati nővér-technikus képzés célja, hogy a diákok elsajátítsák a különböző fogászati osztályokon végzett asszisztensi feladatokhoz szükséges ismereteket és készségeket. A képzés során a következő szakterületeken szereznek tapasztalatot: fogbetegségek, gyermek- és preventív fogászat, fogpótlástan, parodontológia és szájbetegségek, állkapocs-ortopédia, száj- és állcsontsebészet. A fogászati nővér megtanulja az anyagok és eszközök előkészítésének, valamint sterilizálásának technikáit és eljárásait, valamint közvetlenül segíti a fogorvost a különböző beavatkozások során, mint például javítások, kezelések vagy foghúzások. Feladata a betegek behívása, időpontok egyeztetése, röntgenvizsgálatok előkészítése, nyilvántartások vezetése, receptek kitöltése és kartotékok rendezése. Ez a hivatás nagy precizitást, felelősséget és elkötelezettséget igényel.

– Az iskola tavaly ajándékba kapott egy fogászati széket reflektorral, emellett természetesen rendelkezésünkre állnak az alapvető eszközök is. Az elsős és másodikos tanulók ezekkel az iskolai kabinetekben ismerkedhetnek meg. Második osztályban már kéthetes gyakorlatuk is van, amelyet fogászati poliklinikán töltenek. Harmadik és negyedik osztályban pedig már megjelennek a szaktantárgyak, amelyekhez gyakorlati foglalkozások is kapcsolódnak – ilyenkor a diákok heti egy-két napot töltenek gyakorlaton. A szabadkai Egészségügyi Középiskola továbbra is nagyon jó együttműködésben van a Szabadkai Közkórház mellett a Szabadkai Egészségházzal, a Gerontológiai Központtal, a Dr. Svetomir Bojanin Általános és Középiskolával, a Kolevka Gyermekotthonnal, a Vöröskereszt szabadkai helyi szervezetével, valamint számos gyógyszertárral is, így a középiskolásoknak megannyi intézményben számos lehetőségük van a tapasztalatszerzésre – emelte ki Szűcs Kószó Izabella, akitől megtudtuk, az egészségügyi nővér-technikus szaknál az utolsó év befejeztével a tanulóknak egy féléves szakmai gyakorlatot kell elvégezniük (nincs megszabva, hogy milyen időintervallumban), és csak ezt követően tudják alkalmazni a diplomájukat.

– A végzősöknek három hónapot egészségházban, majd újabb három hónapot általános kórházban kell tölteniük gyakorlaton, ez után szerezhetik meg a szükséges licencet. Ugyanakkor ha egyetemre iratkoznak, de a későbbiekben egészségügyi nővér-technikusként szeretnének elhelyezkedni, akkor is el kell végezniük a szükséges gyakorlatot és meg kell szerezniük a licencet. Ez okozza a problémát azok számára is, akik külföldre költöznek, ugyanis e nélkül a végzettség nélkül nem vállalhatnak munkát a szakmában – tette hozzá az intézmény sebészeti ápolástan tanára.

Ha bármilyen kérdésük felmerülne, bátran tegyék fel a 024/558-336-os telefonszámon, de akár az intézménybe is ellátogathatnak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A szabadkai Egészségügyi Középiskolában korszerű, jól felszerelt szaktantermek biztosítják a megfelelő szaktudás és gyakorlat elsajátítását (Szűcs Kószó Izabella felvétele)