2024. május 12., vasárnap

Világsikert értek el a vajdasági gyerekek

A dániai robotikaversenyen bajsai, magyarkanizsai, zentai, palicsi, óbecsei, topolyai, horgosi, belgrádi és jagodinai versenyzők is részt vettek

Szeptember 21-étől 24-éig tartották meg Dániában a Friendship Invitational Tournament robotikaversenyt, amelyre a májusban megrendezett World Robot Olympiad (WRO) szerbiai döntőjén részt vett, második és harmadik helyet elért gyermekek juthattak ki. A megmérettetésnek 39 országból 1200 résztvevője volt, akik 211 csapatban versenyeztek, emellett 66 bíró, több száz önkéntes és szervező segítette a sikeres lebonyolítást. Szerbiából 8 vajdasági és 1-1 jagodinai és belgrádi csapat vett részt.

Dr. Námesztovszki Zsolt, a World Robot Olympiad szerbiai koordinátora elmondta, a szövetségük a RoboMission kategóriában 8 csapatot delegált a rendezvényre, 1 csapatot pedig a Future Innovators kategóriában.

– A versenyen megszületett a szerbiai WRO történetének eddigi legnagyobb eredménye, mivel a starter kategóriában, ahol összesen 36 csapat versenyzett, a bajsai Manó XD megszerezte a 2. helyet, a magyarkanizsai NinjaGo csapat a 7. helyet, a zentai ZAB Rolix pedig a 8. lett. Az elementary kategóriában 53 csapat vett részt, a palicsi ReSync csapat a 35. helyen végzett, az óbecsei RoboDevils pedig a 42. helyen. A junior kategóriában 47 csapat mérettette meg magát. Itt a topolyai CoderClub a 17., a horgosi Robobreakers pedig a 37. helyet szerezte meg. A szenior kategóriában 41 csapat versenyzett, ahol a zentai PROgrammers csapat a 25. helyet nyerte el, míg a belgrádi Poliboti XS a 36. helyezést érte el. A Future Innovators Elementary kategória negyedik helyén a jagodinai MR.ROBOT végzett – emelte ki dr. Námesztovszki Zsolt.

Az előzmények: a World Robot Olympiad szerbiai döntőjét májusban a szabadkai Sportcsarnokban rendezték meg, ahova 82 csapat jelentkezett be, ami több mint 300 résztvevőt jelent. A megmérettetésre Szerbia szinte egész területéről érkeztek csapatok – a versenyzők többsége azonban vajdasági magyar diák volt –, így ez a rendezvény országunk legnagyobb robotikai versenyévé nőtte ki magát.

A WRO-n gyermekek vehetnek részt kisiskolás kortól, vagy akár már 6 éves kortól 19 éves korig. A verseny lényege, hogy a gyerekek programoznak és robotokat építenek, amelyeknek különböző feladatokat kell megoldaniuk. Ilyenkor minden számít, az idő és a kreatív hozzáállás is, kiváltképp az összetettebb feladatoknál. A szerbiai döntőn két kategóriát hirdettek meg, a Robomissiont és a Future Innovaterst. A Robomission során két percük volt a robotoknak, hogy minél több pontot szerezzenek, és minél idősebb korosztályú versenyzőkről van szó, annál összetettebb építési és programozási feladatot kellett megoldaniuk. A Future Innovatersben pedig a gyerekek a saját projektumukat prezentálták.

Az elért eredmények alapján a kategóriájukban első helyet elért csapatok novemberben Panamába utaznak a világdöntőre, a második és harmadik helyezettek pedig most versenyeztek Dániában. Panamavárosba egyébként 3 csapat indul, amelyeknek minden tagja vajdasági magyar fiatal.

A verseny magában foglalja az informatikát, az elektromechanikát és a matematikát, fejleszti a logikát, illetve a problémamegoldó képességet, a digitális kompetenciát, és nem mellesleg közösségépítő jellegű is. A legfontosabb az, hogy a diákok programoznak, robotokat építenek, csapatban dolgoznak, és gyakorolják az angol nyelven történő kommunikációt is.

Mint megtudtuk, a dániai versenyt megelőzően augusztus 28-án és 29-én egy kétnapos, nagyon intenzív felkészítőtáborba is részt vettek a gyerekek. A versenyzők a robotépítéssel és a programozással foglalkoztak, bemutatták a robotjaikat, és gyakorolták az ún. meglepetésszabály alkalmazását is, amely jó teljesítése döntő fontosságú a nemzetközi versenyeken.

– Idén egyértelmű célunk volt. Az eredményességre törekedtünk, főleg a meglepetésszabály alkalmazásánál láttunk ugyanis olyan csapatokat, amelyekben van potenciál. Itt arról van szó, hogy a megmérettetés folyamán hirtelen egy olyan feladatot kell megoldaniuk a versenyzőknek, amiről korábban nem tudtak semmit. A gyerekek azonban mindvégig nagyon ügyesek voltak. A táborban megkértünk külső szakértőket és bírókat, hogy segítsenek a felkészülésben. Hívtunk olyan embereket, akik jól beszélnek angolul, ezáltal gyakorlatilag az egész versenyt sikerült szimulálnunk. Úgy gondolom, hogy ez egy nagy pluszt adott a diákoknak – hallottuk a WRO szerbiai koordinátorától.

A csapatok e hónap 20-án indultak Dániába.

– Az első nap gyakorló nap volt, amikor a versenyzők megnézték a pályát, a helyszínt, kipróbálták a robotokat. Második nap egy egész napos fakultatív program várta őket, és egy látogatás a Lego-házba. A harmadik és a negyedik napon zajlott a verseny, amelyen kiemelkedő teljesítmények születtek, és úgy gondolom, sokat jelentenek az egész közösség számára. Három csapatunk is az első nyolc helyezett között volt, ami azt jelenti, hogy legyőztük az összes amerikai csapatot és a koreaiakat is. Hatalmas eredmény az, amit a gyerekek elértek – hangsúlyozta beszélgetőtársunk.

Námesztovszki Zsolt a WRO Serbia Facebook-oldalán köszönetet mondott Pásztor Istvánnak, a VMSZ és a tartományi képviselőház elnökének és a verseny fővédnökének, Vicsek Annamária oktatási államtitkárnak és az Edutus Egyetemnek, a verseny társszervezőjének, továbbá a Magyar Nemzeti Tanácsnak, hogy mindvégig támogatták őket és hittek bennük. Megköszönte a segítséget minden önkormányzatnak és cégnek, amelyek anyagilag is támogatták a szövetségüket.

Nyitókép: WRO Szerbia Facebook-oldala