2024. május 13., hétfő

Felkészítés a leendő munkahelyre

Az elmúlt években számos beruházás valósult meg a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskolában

Az idén három magyar nyelvű elsős osztály nyílt a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskolában. Két négyéves: a közgazdasági technikusi, valamint turisztikai technikusi szak és egy hároméves pincér-szakács kombinált osztály. Nagyjából 50 százalékban töltődtek meg a szakok, kivéve a szakács osztályt, ahol mind a 15 férőhely betelt.

Zombori Imre, az intézmény igazgatója a közelmúltban történt beruházásokról elmondta, hogy az elmúlt tanévben főleg a számítógépes infrastruktúrát javították fel.

– A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. segítségével felszereltünk egy teljesen új tantermet, főleg a turisztikai technikusok gyakorlati képzésére. Emellett az Oktatási Minisztérium támogatásával elértük, hogy most már minden tanterem rendelkezik egy számítógéppel és egy kivetítővel, továbbá bevezettük az akadémiai internethálózatot is, valamint kaptunk még 15 laptopot, amivel egy mobil tantermet hoztunk létre. Így szükség szerint akár át is helyezhetők a gépek, ahogy a tanítás dinamikája ezt megköveteli. Tervezzük még a tantermek renoválását is, főleg a meszelésre és a padló felújítására helyeznénk a hangsúlyt, illetve az épületben lévő infrastruktúra javítására. Meg kell említenem, hogy az elmúlt években – szintén a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően – nagyon jól felszereltük a tankonyhát és a tanéttermet is, amelyek ugyan úgy néznek ki, mint egy étterem, vagy egy korszerű konyha, ahol teljesen modern berendezések találhatók. Itt főznek a tanulók és tanulják a felszolgálást – tudtuk meg az igazgatótól, aki hozzátette, hogy az utóbbi két évtizedben az iskolában a legfőbb változás az volt, hogy az elméleti oktatásról a gyakorlati oktatásra helyezték át a fókuszt.

Molnár Edvárd

A szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola (Fotó: Molnár Edvárd)

– Fontos, hogy a diákok a gyakorlatban is megtanulják a tényleges munkafolyamatokat, a tényleges dokumentáció kezelését. A közgazdasági, valamint turisztikai technikusi szak esetében a számítógépes szaktantermek tanvállalatként, tanutazási irodaként is működnek, ugyanis a tanulóknak olyan óráik is vannak, amelyek úgy vannak kivitelezve, mintha egy vállalatban vagy utazási irodában dolgoznának. A gyakorlati képzésen a valós vállalat működését szimulálják, ugyanez vonatkozik a turisztikai technikusokra is, akik ebben a kabinetben utazási csomagokat, vagy vendégkönyveket készítenek. A gyakorlatok további részét pedig vállalatokban, biztosítótársaságokban, bankokban töltik, és nekik is van kéthetes blokktanításuk – emelte ki beszélgetőtársunk.

A minisztérium által előírt tematikus hétről elmondta, hogy minden tantárgy keretén belül a tanárok a szolidaritásról, az egymás véleményének a tiszteletben tartásáról, a kommunikáció módjairól beszéltek, ugyanakkor arról is, hogy ma már minden munka, a tanulás, illetve a feladatok végrehajtása mindig kooperatívan, több ember együttműködésével történik, és a kooperatív véleménycsere, döntéshozatal nemcsak az emberek közötti viszonynak, hanem a munka- és tanulási folyamatnak is elengedhetetlen feltétele. Mint hangsúlyozta, iskolájuk politikája, hogy kellemesebbé tegyék a diákok számára a tanulási folyamatot.

– A tavalyi évben volt egy Erasmus+ projektumunk, melynek keretében Magyarországról, Romániából és Szlovákiából is érkeztek hozzánk diákok és tanárok, hogy a szakácsaink bemutassák nekik a szerb nemzeti ételeket. Ebben az évben pedig a mi tanulóink és a pedagógusaink utaznak ezekbe az országokba. Mi igyekszünk minél több pályázaton részt venni, és amibe lehetséges, bekapcsolódni, valamint a tanulmányutakat és kirándulásokat a gyerekek és a szülők igényeihez alakítani a jelenlegi anyagi és az általános társadalmi feltételek alapján – fűzte hozzá Zombori Imre.

Nyitókép: Molnár Edvárd