2024. május 12., vasárnap

A zene mindenkié!

Pedagógusok számára szerveztek továbbképzést

A magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban csütörtökön a zenéé volt a főszerep. A tanévkezdés előtti utolsó összejövetelen Atyimcsev Judit zongoraművész, zenepedagógus, Natalija Raičević, klasszikus balett-tanár, balett-táncos, Berec Katinka hegedűművész, Balázs Piri István nyugalmazott zenepedagógus és Lekić Ladócki Janka okleveles pszichológus tartottak előadásokat. A zenei oktatással napjainkban, a zenei nevelés jelentőségével, továbbfejlesztésével, és zenei műhelymunkával foglalkoztak szerdán a továbbképző központban.

A zenei tribün egyik előadója, Atyimcsev Judit, a magyarkanizsai Alapfokú Zeneiskola igazgatónője a helyszínen elmondta, hogy a továbbképzés lehetőséget ad a közelebbi együttműködésre is a zene- és hangszertanárok, valamint az óvodapedagógusok és a tanárok között is.

– Ez egy jó alkalom arra, hogy egymás véleményét is meghallgassuk és különböző szemszögekből nézzünk a zenére, így az előadóink is különböző területekről érkeztek. Iskolaigazgató, balett-oktató, hegedűtanár, oktatásmenedzsmenttel foglalkozó, pszichológus, zenetanár van az előadók között, de a tribün végén műhelymunkán nézzük meg, hogy hogyan alakul ki egy közös mű – magyarázta Atyimcsev Judit.
A Vajdasági Pedagógia Intézet által akkreditált szakmai összejövetel a pedagógusok számára egy pontot ért. Mint azt Jerasz Anikó, a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ igazgatója hangsúlyozta, munkájuk töretlen és lendületes, ugyanis a nagy népszerűségnek örvendő továbbképzések folyamatosak az intézményben.

Jerasz Anikó üdvözli a megjelenteket (Fotó: Puskás Károly)

Jerasz Anikó üdvözli a megjelenteket (Fotó: Puskás Károly)

– A továbbképzésre huszonkilenc pedagógus jelentkezett, zömében a magyarkanizsai, a szabadkai és az óbecsei zeneiskolák tanárai, valamint a magyarkanizsai és a zentai általános iskolák osztálytanítói, tanárai vettek részt, akik a zenekultúrát oktatják ezekben az intézményekben.

Kedden és szerdán a tribünökkel párhuzamosan terepen is folyt a munka. Kedden a moholi általános iskolában, szerdán pedig a gimnáziumban az Értékelés a legegyszerűbb és legmegfelelőbb módon elnevezésű népszerű képzésünk megvalósítása zajlott. Tudjuk, hogy a zenével mindent ki tudunk fejezni, még azt is, amit néha szavakkal nem, vagy csak nehezen. A gyermekek fejlődésére pedig mind érzelmi, motorikus, nyelvi, szociális, érzelmi szempontból is hatással van a zene, a kicsiknek segít a szavak hangzását megérteni, elsajátítani, egészen pici korban is. Ez a szakmai összejövetel pedig nagyban segíti a pedagógusokat abban, hogy a mindennapi munkájukba új ötleteket tudjanak hasznosítani, új módszereket sajátíthatnak el, hogy az óráikat színesebbé varázsolják – fejtette ki Jerasz Anikó. A nyár folyamán nyolc továbbképzés valósult meg a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ szervezésében, melyen összesen 250 pedagógus vett részt.

A jó pedagógus folyamatosan tanul (Fotó: Puskás Károly)

A jó pedagógus folyamatosan tanul (Fotó: Puskás Károly)

– Nagyon pozitívak a visszajelzések, ezt látjuk az értékelési lapokból is, amit a pedagógusok egy-egy továbbképzés végén kitöltenek. Elégedettek az előadókkal és az előadásokkal, és reméljük, hogy az elkövetkezendőkben is legalább ekkora érdeklődést mutatnak majd a pedagógusok a képzések iránt – mondta az igazgató, aki a továbbiakra is kitért:

– Nagy szerencsénk van Magyarkanizsa önkormányzatával, de elmondható ez más önkormányzatokról is, amelyek támogatják a pedagógusok továbbképzéseit, szakmai előmenetelét, hiszen egyértelmű, hogy a továbbképzések az oktatás minőségének hasznára fognak válni. Az elkövetkezendő időszakban novemberre tervezzük a következő kört, amikor több tribünt, konferenciát illetve szakmai összejövetelt, szemináriumot szeretnénk megvalósítani – mondta az igazgatónő, aki kifejtette, hogy azért választották a novembert, mert a tanévkezdés ideje alatt a pedagógusoknak mindig több dolguk van. – Egy jó pedagógus folyamatosan képzi magát, igénye van az új tudás megszerzésére, ehhez szükséges a továbbképzésen való részvétel is. Öröm látni, hogy sok pedagógus a kötelező pontok begyűjtése mellett is szívesen részt vesz egy-egy általunk szervezett továbbképzésen – emelte ki Jerasz Anikó.