2025. december 31., szerda

Többől kevesebb

A magyarországi beutazási szabályok változatlanok – Megkezdődött az influenza elleni immunizáció

A koronavírus-járványról és a következő időszakban várható helyzetről, a megejtett beruházásokról, valamint Predrag Konnak a járvány kezdetén elhunytak számával kapcsolatban tett korábbi kijelentéséről nyilatkozott csütörtökön Aleksandar Vučić államfő a zimonyi, montázs COVID-kórház építkezési munkálatainak megtekintésekor.
Szerinte Szerbia előtt nehéz ősz és tél ál „ezért örülök annak, hogy az államvezetés idejében elkezdett készülni a járványhelyzet várható rosszabbodására”. A december 1-jéig kiépítendő zimonyi kórház projektumára 4 milliárd dinárt fordítanak, a kétszer kisebb kruševaci montázskórház építésére 2 milliárd dinárt, további 2 milliárdot azok felszerelésére – taglalta Vučić. Emlékeztetett arra, hogy ha egy napon véget ér a járvány, a montázskórházak multifunkcionális intézményekként működnek majd. Országos szinten nagyjából 170 millió eurót fordítanak a kórházak felújítására,
bővítésére, vagy építésére, azzal, hogy ebbe nem számítandók bele a Szerbiai Klinikai Központ projektumához
hasonló nagyobb beruházások – derült ki a folytatásban.
Vučić elmondása szerint a zimonyi COVID-kórház intenzív terápiás osztályán 200-300 ágyat terveznek elhelyezni.

A járvány során eddig egyszer fordult elő, hogy több mint 200, azaz pontosan 204 személynek volt egyszerre szüksége lélegeztetőberendezés segítségére, ám tekintettel
arra, hogy Európaszerte rosszabbodik a járványhelyzet, a következő hónapokban esetlegesen Szerbiában is szükség lesz arra, hogy a megszokottnál több, súlyos állapotban lévő pácienst kezeljenek egy időben – magyarázta Aleksandar Vučić.

A sajtótájékoztatón az N1 Televízió újságírója a jelenlevő Zlatibor Lončar egészségügyi minisztertől várt választ Predrag
Kon azon kijelentését követően, hogy Belgrádban március és június között háromszor többen hunytak el a COVID–19 következtében, mint amennyit hivatalosan közzétettek, elvégzik-e az országos halálozási mutatók revízióját és felkínálja-e
lemondását, ám a kérdésekre Vučić válaszolt, közölve: a Batut Közegészségügyi Intézet jelentésének értelmében a bejelentettnél kevesebben hunytak el. Soha senki sem hazudott a lakosságnak, tette hozzá az államfő, majd bejelentette, hogy elvégzik az összes, az országban történt haláleset revízióját.
Lončar, aki tegnap, amikor a témában nyilatkozott, még nem cáfolta Kon majdnem háromhónapos, a belgrádi mutatók segítségével elvégzett elemzésének az eredményét, ma tette ezt meg, mondván: „Tévesek az N1 értesülései, hogy a bejelentettnél háromszor többen hunytak el. Ezeket az állításokat egyetlen bizonyíték sem támasztja alá. Arra kérek mindenkit, legyen megfontolt, amikor ehhez hasonló adatokról számol be a nyilvánosságnak”.
A koronavírus elleni védőoltásra vonatkozó kérdésre válaszolva az államfő kifejtette, Szerbia a lehető legjobb minőségű
oltóanyagot tervezi beszerezni, függetlenül attól, melyik országban állították, vagy állítják azt
elő. Szerbia csak azt követően vásárol védőoltást, hogy a szakemberek – miután elvégezték az oltóanyag összetételének az elemzését – azt javasolják majd – tette hozzá Vučić, közölte, ha több jó vakcina áll rendelkezésre, akkor Szerbia több fajtát vásárol.
– Egy adag oltóanyag feltehetőleg 10-12 euróba kerül majd. Jelenleg minden arra utal, hogy egy személynek 2 adag oltóanyagra lesz szüksége. A 20-24 eurót Szerbia fedezi mindenki számára, akinek fel kell vennie a védőoltást.
Fontos, hogy az egészségügyi alkalmazottak, továbbá a rendőrség és a katonaság munkatársai, 

valamint a legveszélyeztetettebb nyugdíjasok megkapják a vakcinát – fejtette ki Vučić.

IGÉNYELHETŐ AZ INFLUENZA ELLENI VÉDŐOLTÁS

Ma a tervekkel összhangban megkezdődött az influenza elleni immunizáció. Szerbia eddig több mint 500 ezer adag védőoltást biztosított, ebből 200 ezret a Torlak Virológiai Intézet állított elő, 344 ezret pedig külföldről vásárolt.
Zlatibor Lončar szerdán arra kérte a polgárokat, minél többen igényeljék a védőoltást, hiszen jelenleg kedvező a járványhelyzet, így nem kockázatos felkeresni az egészségházakat. A krónikus betegségben szenvedőknek különösen fontos felvenniük a vakcinát, emelte ki, mondván, az influenza elleni immunizáció hozzájárul a koronavírus-járvány sikeres megfékezéséhez.
A védőoltás ingyenes – mondta Lončar. Más hírösszeállítások értelmében a korábbi évekhez hasonlóan a védőoltás a veszélyeztetett kategóriák számára ingyenes, egyebek mellett a 65 évnél idősebbek számára.
Darija Kisić Tepavčević epidemiológus is elsősorban a krónikus betegségben szenvedőket kérte, hogy igényeljék a védőoltást. A legnagyobb kockázatnak a túlsúlyosok, továbbá a várandós nők, a szociális ellátórendszer bennlakásos intézményeinek a lakói, valamint az egészségügyi alkalmazottak vannak kitéve – hangsúlyozta Kisić Tepavčević, hozzátéve, hat hónapos kortól bárki megkaphatja az influenza elleni védőoltást.

MAGYARORSZÁGRA CSAK KORLÁTOZÁSOKKAL

A honlapján közzétett értesítésben a magyar miniszterelnökség megerősítette, hogy a kormány csütörtöktől kezdve még
egy hónappal meghosszabbította a határzárat, ami azt jelenti, hogy Magyarország területére továbbra is csak korlátozásokkal lehet belépni. Dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete a Pannon RTV-nek nyilatkozva ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy a kisebb határátkelőket egyelőre nem nyitják meg Szerbia és Magyarország között, az ingázás azonban továbbra is lehetséges. Nyomatékosította azonban, hogy „az ingázás előfeltétele a munkavégzés vagy a földművelés, vagyis a polgárnak igazolnia kell, hová utazik és milyen céllal.
Ellenkező esetben, vagyis ha vásárolni vagy idegenforgalmi céllal utazna valaki Magyarországra, és ez kiderül, megtörténhet, hogy tíznapos karanténra kötelezik” –
tette hozzá Pintér Attila.
– A diákokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint mindenki másra. Ha valaki Magyarországon tanul, és hazajönne, abban az esetben rá a fordított ingázás vonatkozik, tehát beléphet Szerbiába 24 órára, a 30 kilométeres sávon belül. A diákok hazajöhetnek hétvégére, ám ha nem maradnak a 30 kilométeres sávon belül és nem térnek vissza
Magyarországra 24 órán belül, akkor karanténkötelesek – nyilatkozta Pintér Attila.

111 fertőzött – 1 elhunyt

A tegnapi járványügyi jelentés értelmében egy nap alatt 6139 koronavírustesztet végeztek el az országban, ebből 111 volt pozitív (1,81 százalék). Lélegeztetőgépen 23 páciens van. Az utóbbi 24 órában egy páciens hunyt el a betegség szövődményei következtében, ezzel az elhunytak száma 750-re növekedett, a halálozási arány 2,23 százalék. Jelenleg 276 személyt kezelnek kórházban.
A járvány kezdete óta 1 140 378 koronavírustesztet végeztek el és 33 662 koronavírus-megbetegedést jegyeztek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel