2024. május 21., kedd

Jobb a jó kapcsolat mindkét országgal

Magyarország és az Unió eltérően viszonyul Oroszországhoz – Németh Zsolt interjúja az Izvesztyijában

Tegnap Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével készült interjú jelent meg az Izvesztyija című orosz napilapban. Németh a Budapest Moszkvához való viszonyulására vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, hogy Magyarország külpolitikai stratégiájának meghatározásában a földrajzi elhelyezkedéséből indul ki, abból, hogy Németország és Oroszország között helyezkedik el.
– Meglehetősen nagy történelmi tapasztalattal rendelkezünk ahhoz, hogy tudjuk: jobb jó kapcsolatban lenni mindkét országgal. És fontos, hogy a két állam érdekelt legyen a közép-európai régió virágzásában – nyilatkozott a politikus. – Ebből következik, hogy politikánk az együttműködésre összpontosít, elsősorban a kereskedelemben, de az olyan területeken is, mint a kultúra.
Elmondta, hogy az EU-nak ettől eltérő az Oroszországhoz való hozzáállása, amely abban a tévhitben gyökerezik, hogy az Unió globális szereplővé nőtte ki magát. Kifejezte sajnálkozását amiatt, hogy egyes politikusok, noha tisztában vannak vele, hogy ez nem vezet majd politikai változáshoz, a saját belpolitikai céljaik érdekében folytatják az Oroszország elleni kampányt.
Az energetikai együttműködésre vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, hogy Oroszország megbízható gázexportőr volt, és kiváló a tapasztalat az atomenergetikában is; Pakson korszerű orosz reaktor épül. Budapest a villamosság tiszta és korszerű forrásának tekinti a nukleáris energiát, annak ellenére is, hogy Nyugat-Európa néhány országában nem népszerű.
Németh beszámolt róla, hogy Magyarországon nagyon sikeres a vakcinációs kampány, ami nem lett volna lehetséges az orosz és a kínai oltóanyagok beszerzése nélkül.
– A vakcináció nem lehet ideológiai kérdés, bármely politikus, aki geopolitikai szemszögből tekint erre a folyamatra, nagy kockázatnak teszi ki a honfitársait – fogalmazott Németh. Hozzátette, hogy a határok megnyitásáról is a járványügyi szakembereknek kell dönteniük, nem pedig a politikusoknak.
Ukrajnáról szólva rámutatott, hogy a kárpátaljai kisebbségek helyzete erősen megromlott az elmúlt négy évben, azt követően, hogy az EU és Ukrajna megállapodott a vízumpolitika liberalizálásában.
– Paradoxon, hogy Magyarország szilárd támogatója volt ennek a megállapodásnak, mert mindig elkötelezettjei voltunk Ukrajna területi épsége elvének. Sajnos Kijev nem viszonyul komolyan a nemzeti kisebbségek védelmére vonatkozó kötelezettségeihez, s ez nagymértékben akadályozza integrációját a nemzetközi szervezetekbe – nyilatkozott Németh Zsolt.