2024. május 9., csütörtök

Hétezer éves utat fedeztek fel horvát régészek a tenger alatt

Az elsüllyedt Soline neolitikus lelőhely területén folyó vízalatti régészeti kutatások keretein belül a búvárrégészek egy hétezer éves út maradványaira bukkantak – írja a 021.rs hírportál.

A Zadari Egyetem régészei elmondták, hogy a tengeri iszap lerakódásai alatt egy utat fedeztek fel, amely összekötötte az elsüllyedt ókori települést Korčula szigetének partjaival.

Egy gondosan, kövekkel kirakott út maradványairól van szó, amely egy négy méter széles út részét képezte, amely a mesterségesen létrehozott szigetet kötötte össze a parttal.

A korábbi régészeti feltárások során talált famaradványok szénizotópos vizsgálata által megállapították, hogy a teljes település Kr. e. 4900-ban már létezett, közölte az Index hírportál.

Ezzel egyidejűleg Korčula szigetének másik végén a Zadari Egyetem régészei további kutatásokat végeznek a Gradina-öbölben, Vela Luka közelében.

Igor Borzić, a kutatás vezetője furcsa építményekre lett figyelmes az öböl tengerében a Soline lelőhelyen kutató régészcsoport átvizsgálta a Gradina-öböl középső részét, ahol négy-öt méter mélységben, a solineivel szinte teljesen megegyező település létezését állapították meg.

A közlemény szerint a lelőhelyen neolitikus korszakból származó leleteket, egyebek mellett kovakő pengéket is találtak.

Nyitókép: Screenshot/YouTube/Sveučilište u Zadru Official