2024. május 20., hétfő

Tanösvény vezet majd a becsei várhoz

A törökbecsei Idegenforgalmi Szervezet kezdeményezését törökországi partner is támogatja

Egészségügyi tanösvény kiépítését tervezi Törökbecse önkormányzata, az útvonal a település központjához közeli régi komplejáratot köti majd össze Becse várával. A tanösvény mintegy 2 kilométeres szakasza a település Aracs részét övező tiszai töltés mellett húzódna, amely az odalátogatóknak kitűnő lehetőséget nyújt majd a pihenésre és a történelmi ismeretszerzésre is. 

A vár feltárásának egy évvel ezelőtti kutatásában az Óbecsei Városi Múzeum és a törökbecsei önkormányzat mellett a nagybecskereki Nemzeti Múzeum, a nagybecskereki Műemlékvédelmi Intézet, valamint a belgrádi Tudományos és Technológiai Múzeum munkatársai is részt vettek. Saša Dujin, a helyi Idegenforgalmi Szervezet igazgatója szerint az árterületen lévő óváros régészeti feltárását az idén is folytatják. 

Értékes leletek kerültek felszínre a tavalyi ásatásokon (Fotó: Fehér Rózsa)

Értékes leletek kerültek felszínre a tavalyi ásatásokon (Fotó: Fehér Rózsa)

– Mivel a Tisza szabályozását követően a víz szintje megnőtt, a várfalak nagy része víz alá került, az áradások miatt pedig vastag iszapréteg borítja a szárazföldön lévő várfalakat is. Azt tervezzük, hogy kétméteres magasságig megtisztítjuk őket. Az egészségügyi tanösvény a Tisza, valamint a töltés között húzódik majd, amelyen szerb, magyar és angol nyelvű tájékoztató táblákat fogunk kihelyezni. A gyalogos ösvény a régi komplejárattól a gátőrházig húzódik majd, de a visszafelé haladó utat az érdeklődők a már kiépített Tisza- sétányon tehetik meg. Minderről nemrégiben a törökországi TIKA nemzetközi fejlesztési ügynökséggel is tárgyaltunk, akik tervünket jelentős anyagi összeggel támogatnák. A terület közvilágítást is kap, ugyanakkor pihenőhelyeket is kialakítunk rajta. Az egészségügyi tanösvény kiépítése Törökbecse önkormányzata, valamint az óbecsei Városi Múzeum közös projektje. A kivitelezés idejét, valamint a befektetés pontos összegét még nem tudjuk, de az előzetes számítások szerint az álmunk megvalósításához több mint tízmillió dinárra lenne szükség. Az egészségügyi tanösvény kiépítéséhez a köztársasági és a tartományi kormánynál is pályázunk majd – mondta el Saša Dujin.

Bár a törökbecsei árterületen lévő óvárosi lelőhelyen egyelőre csak egy kis falszakasz és némi toronymaradvány emlékeztet az egykori erődítményre, ez tekinthető az ország egyetlen valamelyest megmaradt középkori és kora újkori tiszai várának. Az erődítmény megépítésének idejéről keveset tudni, Surányi Roland óbecsei történész szerint az első minden kétséget kizáróan hiteles dokumentum, amely említést tesz róla, 1338-ban keletkezett, ebben I. Károly magyar király (Károly Róbert) leendő menyének adományozza a becsei várat, amelynek a középkorban több birtokosa is volt. A várat 1551-ben foglalta el a török, majd sorsát a karlócai béke pecsételte meg: 1701-ben lerombolták. Az Aracs-95 Polgárok Egyesülete az aracsi Pusztatemplom mellett évek óta a vár területét is gondozza. A szakemberek reményei szerint az aracsi Pusztatemplomhoz hasonlóan ez a jelentős idegenforgalmi lehetőségekkel bíró hely is védett műemlék lesz.