2024. május 13., hétfő

Hét alelnök

A köztársasági képviselőház vezetésébe két személyt kisebbségi listáról választottak meg

Hosszú, több mint tíz órán át tartó, sértegetésektől, kioktatásoktól sem mentes vita után végül többségi szavazattal kedd este megválasztották Vladimir Orlićot a köztársasági képviselőház elnökének. Ebben az összetételben hét alelnöke lesz a parlamentnek, amelyből három az ellenzéki pártok által javasolt személyek közül került ki, míg két személy a kisebbségi listákról került erre a posztra.

Mint arra Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője rámutatott, Orlić és ő maga a korábbi mandátumban alelnöki poszton voltak, ám várhatóan a világban uralkodó válság okozta következmények, illetve a parlamenti összetétel is teljesen más tempót diktál majd, mint ami az elmúlt, szűk két évet jellemezte.

– Elsősorban a külpolitika határozza meg a mindennapjainkat, hiszen az orosz–ukrán válság hatásai érezhetőek mindenhol, így Szerbiában is. Nem volt természetes állapot, hogy az elmúlt másfél-két évben úgy működött a parlament, hogy szinte nem is volt ellenzék. Most pedig annak köszönhetően, hogy a választási küszöb 5-ről 3 százalékra csökkent, nagyon sok ellenzéki párt bekerült a jobboldaliaktól egészen a zöldekig. Mindenki kihasználta az ügyrend adta lehetőséget, hogy 5 képviselővel frakciót alakítson. Így nagyon sok képviselői csoport lesz. Mindenki a maga módján arra törekszik, hogy a saját politikai programját juttassa érvényre, ami legitim és fontos. Az elnöklő, így az alelnök feladata is az, hogy visszaterelje a vitát a napirendi pontra. A parlament tekintélyét csak úgy tudjuk visszanyerni, növelni a bizalmat irántunk, amennyiben valóban normális hangnemben, becsülettel vitázunk, mint ahogy azt az elmúlt napokban a konzultációk folyamán is tettük, amikor arról beszélgettünk, hogy ki milyen bizottságba szeretne bekerülni, vagy mely bizottságot, illetve delegációt szeretne vezetni. Ha megvan a politikai akarat, akkor képesek vagyunk a normális hangnemben folyó vitára. A választási listákon keresztül csaknem 40 párt került be a parlamentbe. Nagyon különbözőek vagyunk, éppen ezért elsődleges feladat az egymás iránti tisztelet megadása, és én maximálisan objektív próbálok majd lenni – fogalmazott Kovács Elvira arra a kérdésünkre válaszolva, hogy az első ülést követően milyen elvárásokkal tekint az előttünk álló időszakra.

A 13. összetételű parlamentben az április 3-ai választásokon legtöbb szavazatot begyűjtött Szerb Haladó Párt jelölte meg az elnököt, illetve egy alelnöki pozíciót is megtartott magának, amit Sandra Božić tölt be. Korábbi koalíciós partnerük, a Szerbiai Szocialista Párt Snežana Paunovićot jelölte, Kovács Elvirát pedig a VMSZ. A bosnyák kisebbségnek is lesz egy alelnöke, mégpedig Usame Zukorlić személyében, az Igazság és Megbékélés Pártjának listájáról. Az ellenzékből a Nada – Új Szerbiai Demokrata Párt – Mozgalom a Szerb Királyság megújhodásáért képviselői csoport Božidar Delićet jelölte, Zoran Lutovacot, a Demokrata Párt képviselői csoportja, Borko Stefanovićot pedig a Szabadság és Igazság Pártja, a Szabad Polgárok Mozgalma, a Fordulat (Preokret) és a Összefogás (Sloga) koalíció által létrehozott Egyesültek (Ujedinjeni) frakció javasolta.

A köztársasági képviselőház honlapján közzétett adatok alapján, jelenleg 15 képviselői csoport alakult, amelyből továbbra is az Aleksandar Vučić – Együtt mindent elérhetünk képviselői csoport a legnépesebb, hiszen 104 képviselő alkotja, a következő az Ivica Dačić – Szerbiai Szocialista Párt 23 képviselővel. Az Egyesültek a legnagyobb ellenzéki frakció, 16 képviselőt számol, azzal hogy 9 ellenzéki képviselői csoport jött létre: a Nada – Új Szerbiai Demokrata Párt – Mozgalom a Szerb Királyság megújhodásáért (15), a Néppárt (12), a Demokrata Párt (10), az Eskütevők Szerb Pártja (10), az Egyesült Szerbia – Dragan Marković Palma (8), a Moramo – Együtt (8), a Szerbiai Szociáldemokrata Párt (7), a PUPS – Szolidaritás és Igazság (6), Dveri Szerb Mozgalom – Patriota Blok (6), a Vajdasági Magyar Szövetség (5), az Európai Régiók – Vajdaság, a Sandžaki SDA, A völgy albánjai (5), Zöld – Baloldali Klub, Ne fojtsuk meg Belgrádot, Moramo (5) képviselői csoport, illetve 10 képviselő még nem tartozik egy képviselői csoporthoz sem.

A parlament főtitkára Srđan Smiljanić lett, aki az előző mandátumban főtitkár-helyettesi funkciót töltött be.