A Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF legfrissebb jelentése szerint 2024-ben a világ újszülöttjeinek 89 százaléka megkapta legalább az első adag DTP-oltást (diftéria, tetanusz, szamárköhögés ellen), míg 85 százalékuk teljes oltási sorozatban részesült. Ez azt jelenti, hogy az előző évhez képest 171 ezerrel több gyermek kapott legalább egy adag vakcinát, és egymillióval nőtt a teljesen beoltottak száma. A szervezetek ezt az eredményt „szerény előrelépésként” értékelték, különösen a növekvő globális kihívások tükrében.
Európában és Közép-Ázsiában azonban stagnálás vagy csökkenés figyelhető meg. Több országban csupán 23 százalékos az MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola) első adagjának lefedettsége, a DTP harmadik adagját pedig csak 51 százalék kapta meg. Holott a járványok megelőzéséhez legalább 95 százalékos átoltottságra lenne szükség. Rámutattak, a kontinensen 2024-ben csaknem 300 ezer szamárköhögéses esetet regisztráltak – ez háromszorosa a tavalyi számnak. A kanyaró esetében több mint 125 ezer fertőzés történt, kétszer annyi, mint 2023-ban.
A szakemberek kiemelik, megbízható információk kellenek a félretájékoztatás elleni harcban, emellett a helyi egészségügyi rendszerek megerősítésére és a vakcinák elérhetőségének javítására van szükség minden közösségben. A hátrányos helyzetű térségekben élő családokat is el kell érni.
Azonban pozitív fejlemények is történtek, hiszen a HPV elleni oltás lefedettsége 2019 és 2024 között a lányoknál 37 százalékról 40 százalékra, a fiúknál 8 százalékról 26 százalékra nőtt. A rotavírus elleni oltás utolsó adagját immár 42 százalékban kapják meg a gyerekek (korábban 24 százalék volt). A Haemophilus influenzae B elleni vakcina harmadik adagja esetében is növekedés történt, ez 81 százalékról 93 százalékra.
A WHO és az UNICEF közös üzenete az, hogy sürgős, összehangolt fellépésre van szükség a védőoltások terén, hogy ne térhessenek vissza olyan betegségek, amelyeket egyszer már sikerült visszaszorítani.

Nyitókép: Pixabay