2025. július 4., péntek

Közlekedésbiztonság és turizmus

Az Európai Unió támogatásával Királyhalmon és Palicson kerékpárút épül

Az Opti-Bike 3 projekt részeként az elkövetkező egy évben 4,2 kilométernyi kerékpárút és egy híd létesül, ugyanakkor egy interaktív táblával ellátott kerékpármegállót, valamint három biciklis szervizpontot is kialakítanak. A bicikliutak Palicson, valamint Királyhalmon létesülnek, míg a híd Hajdújárás kijáratánál épül a már meglévő kerékpárútnál. A munkálatok kivitelezője a szabadkai Javornik Kft., amelynek képviselőjével ma a szabadkai Városházán írták alá az erre vonatkozó szerződést. Az Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Programban megvalósuló Opti-Bike 3-at megelőző két projektben csaknem tíz kilométernyi bicikliutat építettek ki Kelebián és Királyhalmon.

A szerződés-aláírás alkalmából megtartott sajtótájékoztatón Újhelyi Ákos projektmenedzser elmondta, hogy, hogy az Európai Unió ezúttal 1,2 millió euróval támogatja Szabadka bicikliút-hálózatának fejlesztését.

 

Újhelyi Ákos (Molnár Edvárd felvétele)

Újhelyi Ákos (Molnár Edvárd felvétele)

– Az Opti-Bike projektek sikeressége is azt bizonyítja, hogy Magyarország és Szerbia kapcsolata történelmi csúcson van. Az Opti-Bike 3 projekt kivitelezési munkálataira vonatkozó pályázatot januárban írtuk ki, és első körben négyen jelentkeztek, végül három ajánlatot kaptunk. A beérkezett pályázatok értékelését júniusban végeztük el. A legkedvezőbb a Javornik cég ajánlata volt. A kivitelezőnek egy év áll a rendelkezésére, hogy elvégezze a munkát, amelynek értéke ÁFÁ-val együtt 131 millió dinár. A projektet Tompa Város Önkormányzatával valósítjuk meg, teljes költségvetése pedig 2,3 millió euró. A támogatás Szabadkára eső része 1,2 millió euró. A projektben részt vevő önkormányzatoknak 15 százalékos önrészt kell befizetniük, ezt Szabadka Város esetében a büdzséből fedezzük, ám a szokásoknak megfelelően ezúttal is pályázni fogunk a tartományi kormánynál, hogy ezt visszatérítse. A tapasztalatok szerint ezt jóvá fogják hagyni, ami azt jelenti, hogy a bicikliút kiépítése a szabadkaiaknak nem kerül egy dinárjába sem – fogalmazott Újhelyi Ákos.

A projektmenedzser emellett elmondta, hogy a jelenlegivel együtt az Opti-Bike projekteknek köszönhetően 16,5 kilométernyi bicikliút létesült, és több mint kétmillió euró támogatás érkezett Szabadkára. Ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy a város rendelkezik további bicikliutak kiépítésének tervdokumentációjával, és a jövőben is szeretnének pályázni az Európai Uniónál.

Az Opti-Bike 3 részeként 4,2 kilométer bicikliút létesül. Az egyik Palicson a Vér-tótól a ludasi felüljáróig húzódó 1400 méteres szakaszon, míg a másik Királyhalmon a Szegedi úton, a Buki-hídtól a kispiaci bekötőút irányába 2827 méter hosszan.

A Javornik Kft. képviseletében annak tulajdonosa és igazgatója, Milenko Tanasić nyilatkozott a médiának.

 

Milenko Tanasić  (Molnár Edvárd felvétele)

Milenko Tanasić (Molnár Edvárd felvétele)

– Hálásak vagyunk a lehetőségért, hogy egy ilyen projektben részt vehetünk. A cégünk elsősorban szabadkai és környékbeli beruházások megvalósításában érdekelt, és bízom benne, hogy a munkálatok elvégzését követően a megrendelő elégedett lesz. Bicikliutak építésében is rendelkezünk tapasztalattal, hisz például az Opti-Bike 2 projektben is mi voltunk a kivitelezők – mondta Milenko Tanasić.

Szabadka Város képviseletében Góli Csilla alpolgármester vett részt a szerződés-aláíráson.

 

 

Góli Csilla  (Molnár Edvárd felvétele)

Góli Csilla (Molnár Edvárd felvétele)

– Szabadka számára ez a projekt három szempontból is fontos. Egyrészt a közlekedésbiztonság, másrészt a turizmus fejlesztése, harmadrészt pedig a nemzetközi együttműködések aspektusából. Nagyon sok szabadkai használja a kerékpárt közlekedési eszközként. A város területén megközelítőleg 50 kilométernyi bicikliút van, és ez most tovább bővül. Ha a turizmusról beszélünk, észrevehető, hogy Magyarországról, elsősorban az országhatárhoz közel található településekről sok biciklis turista érkezik, legtöbben a falusi rendezvényeinkre. Ha a nemzetközi együttműködések szempontját boncolgatjuk, elmondhatjuk, hogy ez egy rendkívül sikeres projektje a városnak, amit immár harmadízben tudunk megvalósítani. Itt szeretném megemlíteni a másik jelenleg is futó IPA-pályázatunkat, a Sharing Values nevet viselő projektet, amit Kiskunhalassal valósítunk meg, és amelynek fókuszában a turizmus fejlesztése áll. Ennek számunkra a legfontosabb eleme, hogy meg fog újulni a szabadkai Városháza tetőszerkezete – mondta az alpolgármester.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele