2024. május 14., kedd

„Szeretném, ha mindazok, akik így döntöttek, minimálbérből élnének.”

A 35.000 dináros minimálbér nem elég arra, hogy lefedje a minimális vásárlói kosár értékét. Azonban a 9,4 százalékos minimálbér-emelkedést már tönkretette a drágulás, áll a 021.rs anyagában.

Ezzel az érveléssel élnek a szakszervezetek képviselői abban a kezdeményezésben, amely a minimálbér évente kétszeri meghatározását követeli meg az évi egy helyett. A munkaadók úgy vélik, hogy a javaslatnak az infláció miatt van értelme, de a gyakorlatban nehezen kivitelezhető.

A legfrissebb, márciusi adatok szerint Szerbiában 9,1 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer és az alkoholmentes italok 15,7 százalékkal drágultak, így „bekebelezték” az idei minimum emelést, amelyről a szociális partnerek, a munkáltatók és a szakszervezetek tavaly szeptember közepén megállapodtak. A dolgozók 201 dináros órabért kapnak az év végéig, a szakszervezetek pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy bizonytalan, miként alakulnak tovább az árak, és mennyit veszít majd a bevételük az értékéből.

Duško Vuković, a Szerbiai Független Szakszervezetek Szövetségének alelnöke az Euronews Serbia-nak elmondta: ezért lenne fontos, hogy kétszer határozzák meg évi szinten a minimálbér értékét, azonban ehhez szükséges a munkáltatók beleegyezése, valamint az aktuális Munkatörvény megváltoztatása.

– Szakszervezetként folyamatosan felhívjuk a figyelmet erre a logikátlanságra, de amikor a munkáltatókkal tárgyalunk, általában nem tudunk megegyezni, mert a szakszervezetek mindig minimumot kérnek. Ha rajtuk múlna, akkor még mindig 31 ezer dinár lenne a minimálbér. A kormány ezt félbeszakította, mert nem beszéltük meg, és maga döntött. Szeretném, ha mindazok, akik így döntöttek, 35 ezer dinárból élnének. Teljesen érthető, ha ilyen rövid idő alatt meredeken emelkednek az árak, hogy alkalmazkodjon a kereset is – mondta Vuković.

Nebojša Atanacković, a Szerbiai Munkaadók Szakszervezetének tiszteletbeli elnöke az Euronews Serbia-nak elmondta, hogy a munkaadók már tavaly ősszel felszólaltak a minimálbér évi kétszeri meghatározásával kapcsolatban, és elvileg nincs ellenvetésük. Felhívja azonban a figyelmet, hogy a minimálbér évi kétszeri korrekciója nagy gondot jelenthet az amúgy is dráguló energiaárak, de más termelési költségek miatt is.

Szerbiában mintegy 350 ezer munkavállaló él minimálbérből. A munkavállalók 20 százaléka kap minimálbért, azaz minden ötödik dolgozó.