Időközben négy igazgató váltotta egymást a rádió élén, ám a finanszírozás hiánya, illetve a rendezetlen tulajdonjogi viszonyok miatt egyre mélyebbre süllyedt a médium. A dolgozók nem kaptak fizetést, motiváltságuk hiányában műsorokat sem készítettek, a rádió elveszítette hallgatótáborát, vele egyetemben a médiapiacról is kiszorult. A magánosításkor alkalmazott 24 dolgozóból mindössze nyolcan maradtak a cégnél, ebből heten foglalkoznak műsorkészítéssel. A rádió helyzetével kapcsolatban a megbízott igazgatóval beszélgettünk.
Mindazok után, ami a Zombori Rádióval történt, mi táplálja Önben az optimizmust, ami nyomán elrendelte december elsejével kezdődően a műsorgyártást?
– Az új állami vagyonkezelő kinevezését, majd a megválasztásomat követő bő két hónapban több megbeszélést folytattunk, aminek eredményeként Zombor Város újra társfinanszírozója lesz a rádiónak. A következő esztendőre 3,5 millió dinárt tervezett az általunk végzett közszolgálati tájékoztatás finanszírozására. Ez természetesen édeskevés, de alapot teremt a munka elkezdéséhez. Emiatt gondoltam, hogy az év utolsó hónapját kihasználva igyekezzünk visszatérni a rendes kerékvágásba, és felkészülten kezdhessük az új esztendőt. Köztartozásaink egy részét leírta a város, és a dolgozóknak is sikerült visszamenőleg némi pénzt kifizetnünk.
Milyen műsorkoncepcióval kívánják folytatni a munkát?
– Szinte minden korábbi műsort vissza kívánunk állítani. Erőfeszítésre lesz majd szükség, ugyanis a korábbi 24 személy munkáját négy szerb és egy magyar újságírónak, illetve két hangtechnikusnak kell elvégeznie. A korábbi minőségi szintet aligha sikerül ilyen kis létszámmal elérnünk, de igyekeznünk kell, hogy minél többet és minél jobban dolgozzunk ennek érdekében. A fő hangsúlyt a reggeli műsorra helyezzük, újra lesz központi hírműsor és visszaállítjuk a regionális műsorunkat is. Ez utóbbinak a koncepciója még függőben van, ugyanis hátra van még a megállapodás Apatin községi képviselő-testületével. A műsorszerkezet annak függvényében alakul majd, hogy menyit lesz hajlandó a szomszéd község a közérdekű tájékoztatásra költeni. Lesz újra mezőgazdasági műsor, a magyar, a horvát és a bunyevác adást jelenleg is zökkenőmentesen sugározzuk, és tárgyalunk a roma közösség képviselőivel is, akik szeretnék újraindítani adásukat.
A rádió az elmúlt négy esztendő alatt elveszítette reklámterületét. Lát-e erőt a médiatérség visszahódítására?
– Dolgozóink nem kapták még meg elmaradt bérüket, így új, friss, tettre kész munkatársak alkalmazására nem gondolhatunk. Ellenben évi szerződések kötését tervezzük a közvállalatokkal, hogy a közérdekű közleményeiket a továbbiakban ne ingyen sugározzuk. A karácsonyi és újévi ünnepeket is igyekszünk reklámtéren maximálisan kihasználni. Minden alkalmazottunk százalékarányos részesedés mellett gyűjthet hirdetéseket az ünnepekre, így maguk is kereshetnek és a közös kasszát is gyarapítják. Ugyanakkor a választási kampányt is igyekszünk kihasználni. Közszolgálati jellegünknél fogva ingyenes bemutatkozási lehetőséget biztosítunk a pártoknak, minden egyéb viszont politikai marketingnek számít, és azt megfizettetjük. A reklámügynökségekkel nem szakadt meg a kapcsolatunk, tehát azoktól is számíthatunk bevételre. Persze itt vannak még a külső tartozások, azokat igyekszünk vagy leíratni, vagy valami módon törleszteni, a belső adósságot pedig, amivel az alkalmazottaknak tartozunk, törekszünk közös megegyezés alapján, az eszközök beérkezésének ütemében kifizetni, mert jelen pillanatban egyéb lehetőség nem mutatkozik.
A Zombori Rádió tulajdonjogi helyzete továbbra is rendezetlen, szinte teljes vagyona az állam tulajdonában van, és a Privatizációs Ügynökség rendelkezik fölötte.Tovább tart tehát a bizonytalanság, hiszen bármely pillanatban újra privatizálhatják a médiumot.
– Számunkra ez katasztrofális lépés lenne, mert egy esetleges privatizációt követően azonnal elveszítenénk a város támogatását, és nehezen elképzelhető, hogy az új gazda úgy érkezne, hogy hozná magával a kieső 3,5 millió dinárt. Beszéltünk erről a kérdésről az ügynökséggel, ahonnét azt a választ kaptuk, hogy a választási folyamat befejezéséig biztosan nem kerül árverésre a rádió, vagyis 2012 végéig nem számolunk tulajdonjogi váltásra. Sok függ a választások eredményétől is, majd meglátjuk, mit mond az új törvényhozás arról, lehetnek-e az önkormányzatok alapítói vagy részalapítói a médiumoknak. Ez viszont még a jövő zenéje.
A Zombori Rádió egyébként se túl jó műszaki felszereltsége az elmúlt időszakban csak romlott. Várható-e ezen a téren előrelépés?
– Azért is mertünk a december elsejei újrakezdés mellett dönteni, mert máris sikerült valamit újítanunk. Nem tétlenkedtünk az elmúlt időszakban sem, szorgalmasan írtuk a pályázatokat, de idén a köztársaságtól egy fityinget se kaptunk, viszont a tartomány éppen a műszaki fejlesztésre hagyott jóvá számunkra félmillió dinárt. Ezt az összeget a minap kaptuk kézhez, és máris három nagy teljesítményű számítógépet iktatunk be a műsorkészítő, illetve adássugárzó rendszerbe.
