2025. május 3., szombat

Kötéltáncra ítélve

A népnemzetiek a kosovói alkotmány mellet az EULEX-missziót is elutasítják

Még mindig ismeretlen a Demokrata Párt és a Szerbiai Szocialista Párt közötti hivatalos tárgyalások megkezdésének az időpontja. A Szerbiai Demokrata Párt vezetősége napokon belül dönt, hogy befejezettnek tekinti-e a sikertelennek mutatkozó tárgyalásokat a szocialistákkal. A párt eközben – készen állva az ellenzéki szerepre is – az EULEX-misszió elleni támadásával tovább építgeti euroszkeptikus politikai arculatát.

Két héten belül új kormánya lesz Szerbiának, állítja Dragan Marković Palma, az Egységes Szerbia párt elnöke. A jagodinai polgármester természetesen nem egy „nemzeti kormány” létrejöttére gondolt. Palma kijelentései és hajthatatlansága készítették elő a médiaterepet a szocialistákra váró tárgyalói pálfordulás előtt, melyet azonban még mindig nem volt bátorsága meglépni a párt fiatal(abb) vezetőségének: a nyilvánosság előtt zajló színjáték, úgy tűnik, még mindig nem hágott dramatikus tetőfokára, bár a darab végkimenetele már előre ismertnek látszik. Boris Tadić, a Demokrata Párt elnökének szavai szerint akkor kezdődnek el velük a tárgyalások, amikor a népnemzetiekkel és a radikálisokkal folytatott hivatalos tárgyalások befejeződnek. Azt is mondhatnánk erre az engelsi dialektika már sokak által elfelejtett szabálya szerint, hogy „az eddig folytatott nem hivatalos tárgyalások, amiket a szocialistákkal folytattak, ezután hirtelen átcsapnak hivatalosba”.

Könnyen lehet, hogy a Szerbiai Demokrata Párt előbb elismeri a tárgyalások kudarcba fulladásának a hírét, mint a Szerbiai Szocialista Párt. Andreja Mladenović, az SZDP szóvivője szerint pártja az elkövetkező napokban dönt arról, lezártnak tekinti-e a tárgyalásokat az SZSZP-vel. A szocialisták még mindig nem válaszoltak a stabilizációs és társulási egyezmény érvényességét elvető jogi analízisükre, mint ahogy a nyugdíjak növelésére tett javaslataikra sem. A szóvivő szerint valószínűleg még tanulmányozzák a fölvetéseiket...

Az SZDP vezető politikusai nyilatkozataiból azonban már világosan leszűrhető, hogy készülődnek az ellenzéki szerepre.

– Megleptek a szocialisták, mivel a hátunk mögött, a nyilvánosság bevonása nélkül nem hivatalos megbeszéléseket folytattak a Demokrata Párttal. Mindezek után készen állunk az ellenzéki szerepre, s az új kormánnyal szemben nem fogjuk visszatartani magunkat a bírálattól – jelentette ki Dragan Šormaz, az SZDP alelnöke.

A legújabb javaslatuk már ennek az ellenzékiségnek az előkészítése lehet. Az SZDP és az Új Szerbia képviselőcsoportja azt kérte tegnap a parlament alakuló ülésének az elnöklőjétől – aki hagyományosan a legidősebb képviselő –, Jovan Krkobabićtól, hogy még a héten, június 20-a, az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésnapja előtt hívja össze a parlamentet, melyen elutasítanák Kosovo alkotmányának „egyoldalú kikiáltását” és az Európai Unió EULEX nevű missziójának bejövetelét a függetlenségét kikiáltó tartományba. A javaslathoz csatlakoztak a Szerb Radikális Párt képviselői is. Andreja Mladenović szerint az államfőnek, vagyis Boris Tadićnak nincs meg a fölhatalmazása, hogy az ország kül- és belpolitikáját irányítsa, erre csak a szerb parlament utasíthatja az ügyvezető kormányt vagy egy kinevezett tárgyalócsoportot. A cél tehát az államfő befolyásának a visszaszorítása, s nemcsak az. Az SZDP ezzel tovább építgeti – Kosovo megvédelmezése címén – a maga agresszívan euroszkeptikus politikai arculatát. Ez az, ami a korábbiakhoz képest némiképp újdonságnak mondható, de ami jól beleillik, mondhatni következik a párt jól ismert nacionalista beállítódásából.

A másik oldal e tekintetben nehezebb helyzetben van, igazi kötéltáncot kell járniuk egyszerre harcolva Kosovo függetlenedése ellen és az európai integráció mellett, mindamellett, hogy sok szerbiai polgár szemében az USA mellett leginkább az EU hibáztatható a déli tartomány leszakadásáért. Boris Tadić jogi értelemben érvénytelennek nevezte a hétvégén hatályba léptetett kosovói alkotmányt. Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért Koalíció frakcióvezetője szerint a parlamentnek nem kell minden egyes, Kosovo függetlenségével kapcsolatos, egyoldalú aktus kapcsán döntést hoznia, mivel a képviselőház a déli tartomány elszakadásával kapcsolatban már megfogalmazta a maga elutasító álláspontját.

Magyar ember Magyar Szót érdemel