– Nyilvánvaló, hogy a kormánytárgyalások zsákutcába jutottak – jelentette ki tegnap Andreja Mladenović, a Szerbiai Demokrata Párt szóvivője.
A kijelentés nem igazán nevezhető meglepetésnek. Várható volt, mint ahogy az is, hogy a stabilizációs és a társulási egyezmény lesz az ok, vagy inkább az ürügy, ami miatt a „szélfordulat” előtti szélcsendet észleljük már jó ideje. Az SZDP szóvivője kifejtette, hogy a Szerbiai Szocialista Párt nem fogadta el az egyezmény általuk elvégzett jogi elemzést, sőt, észrevételeket, változtatási javaslatokat sem tettek, márpedig, fejti ki Mladenović, a jogi elemzéssel kapcsolatos egyetértés nélkül hiányozni fognak az alapok, melyekre az egységes politika és az új kormány működése épülhetne.
Az SZDP számára eszerint csak egyetlen kiút elképzelhető a kormányalakítási zsákutcából: a sokezer oldalas dokumentum jogi elemzésében való egyetértés. (Minden elismerés a szakértőknek, akik szakmai igényességgel ennyi idő alatt képesek voltak mindezt átvizsgálni!) A szocialisták számára aligha zsákutca az, ami a népnemzetieknek vagy a radikálisoknak annak látszik. Ők legalább két irányban léphetnek tovább, s egyre bizonyosabbnak tűnik, hogy a Demokrata Párt felé fogják megtenni ezt a párt számára sorfordító lépést.
Aleksandar Vučić, a Szerb Radikális Párt főtitkára tegnapi nyilatkozata is ezt az eshetőséget támasztja alá. Vučić szavai szerint pártjának információi vannak arról, hogy a szocialisták és az Európai Szerbiáért Koalíció képviselői már hosszabb ideje titkos megbeszéléseket folytatnak egymással, ahogyan fogalmazott „a kávézókban és az éttermekben”, Boris Tadić államfő védelmével megbízott biztonságiak pedig naponta megjárják a Belgrád és a Jagodina közti távot. (Itt polgármester Dragan Marković Palma.)
– Az SZRP a legjobb szándékkal kezdte el a tárgyalásokat, igyekeztünk engedményeket is adni, de világossá vált, hogy nem mindegyik fél tárgyalt ugyanazzal az őszinteséggel, hanem egyszerre a másik féllel is megbeszéléseket folytattak – mondta Vučić.
Neki, aki Belgrád polgármesterjelöltje is, ezzel a már magáénak tudott fővárosi vezetői szék elvesztése miatt is oka lehet az aggódásra, mert nehezen képzelhető el, hogy a DP a már várhatónak mondható kormányalakítási tárgyalásokon ne vetné föl Belgrád irányításának a kérdését is. Az SZDP bejelentése szerint ma a fővárosi pártszövetséget létrehozó radikálisok, népnemzetiek és szocialisták Pihenő az önkényuralomnak elnevezéssel tiltakozást szerveznek a fővárosi képviselő-testület épülete előtt. A címet nem önmagukra gondolva fogalmazták meg, hanem Zoran Alimpić, Belgrád ügyvezető polgármestere döntésére utalnak vele, aki július 14-ére tette a fővárosi képviselő-testület alakuló ülésének időpontját, keresztbe téve ezzel a helyi radikális–népnemzeti–szocialista koalíciónak, hogy még ezelőtt a dátum előtt átvehesse a városvezetést.
A háborús bűnökkel vádolt Stojan Župljanin tegnapelőtti elfogatásának a híre nemcsak a szerbiai polgárokat, hanem az itteni politikusokat is megosztotta. Nem mindenki reagált kitörő örömmel. Slavica Đukić-Dejanović, az SZSZP alelnöknője szerint azonban a letartóztatás nem fogja befolyásolni a kormányalakítási tárgyalásokat. Az alelnöknő hangsúlyozta, hogy a szocialisták mindent meg fognak tenni egy újabb előrehozott választás elkerülésére, s nincs kizárva annak a lehetősége sem, hogy a DP-vel tárgyalásokba kezdenek.
