Személyes ellentéteket tükröz a VMDP két vezető szabadkai politikusának, Sepsey Csabának és László Gyulának a nemrégiben kipattant vitája, mely a Szabadkai Rádiónak köszönhetően jutott el a nyilvánosság elé. Válságról nem igazán beszélhetünk a hallottak alapján, durván és leegyszerűsítve ugyanis a székek, a képviselő helyek miatt mérgesedett el a vita.
A média működése kíméletlen, sajnos sokszor a művelőit is magával sodró szabályokat követ. Ütős hírek után kutatva gyakran fölnagyítva, elferdítve közvetíti az eseményeket. Tegnapelőtt este már a Vajdasági Magyar Demokrata Párton belüli válságról értesülhetett a tévénéző a Duna Televízió híradójában, amit azzal a rövid mondattal támasztottak alá, hogy lemondott a párt alelnöke, Csorba Béla. Megpróbáltunk utánajárni, mennyiben adhatunk hitelt ennek a bombasztikusan hangzó hírnek először is a legilletékesebbet, a VMDP elnökét, Ágoston Andrást kérdezve, aki viszont egyelőre nem kívánt megszólalni az ügyben. Mint mondta, a hamarosan megrendezésre kerülő kongresszuson, melyre lapunkat is meg fogják hívni, minden megtudhatunk. Csorba Béla, a VMDP választmányához visszavonhatatlan lemondását benyújtó alelnöktől hasonló választ kaptunk, mint mondta lemondásának kérdése a VMDP választmányára tartozik, a nyilvánosságra egyelőre még nem.
Valamit azonban megtudhattunk az ő döntéséről is, bár nem első kézből, Sepsey Csaba, a VMDP alelnöke elmondta, hogy tudomása szerint Csorba Béla személyes okokból mondott le alelnöki tisztéről, s ezt a döntését már régebbről borítékolta. Továbbra is a párt temerini szervezetének elnöke marad. Vagyis ezek alapján a döntésben nem kell a VMDP egyik legismertebb politikusának a párttól vagy netalán a politikai ténykedéstől való eltávolodására gondolni (Csorba Bélának a mostani könyvhéten mutatják be legújabb, Orális élvezetek címet viselő verseskötetét).
Személyes ellentéteket tükröz a VMDP másik két neves politikusának, Sepsey Csabának és László Gyulának a nemrégiben kipattant vitája, mely a Szabadkai Rádiónak köszönhetően jutott el a nyilvánosság elé. Válságról nem igazán beszélhetünk a hallottak alapján, durván és leegyszerűsítve ugyanis a székek, a képviselő helyek miatt mérgesedett el a vita. (Nem kizárva a lehetőséget, hogy a személyes viták pártválsággá gyűrűzhetnek.) Sepsey Csaba megélhetési politikusnak nevezte László Gyula tartományi képviselőt, ő viszont azzal vádolja vitapartnerét, hogy önkényesen megváltoztatta a VMDP szabadkai vezetőségének határozatát, hogy kié legyen a VMDP-nek járó négy tanácsnoki szék Szabadkán.
Az érvek szembesítésére sajnos nem volt lehetőség. László Gyula személyes okokra hivatkozva holnapra ígérte nyilatkozatát. Emiatt most csak Sepsey Csaba érveit ismertethetjük.
A VMDP szabadkai alelnöke szerint a legutóbbi választmányi ülésen a párt választások utáni stratégiájáról vitatkoztak. Konkrétan arról, hogy milyen álláspontot foglal el a párt a helyi szintű koalíciók megalakításával kapcsolatban, s arról is, hogy részt kívánnak-e venni a tartományi kormányban az abszolút többséget szerzett Európai Vajdaságért Koalícióval együtt. Ágoston András javaslatára, mivel itt a jövőt meghatározó stratégiai lépésekről van szó, végül is abban állapodtak meg, hogy a pártkongresszuson a tagság hozza meg ezeket a döntéseket, ahol ugyanakkor sor kerülne a januárra tervezett tisztújításra is.
László Gyula a napirenden kívüli részben állt elő panaszával, hogy nem az eredetileg jelölt négy tanácsnok került a szabadkai listára.
– A választásokat követően minden községben a helyi, illetve a körzeti elnök tette meg a javaslatot, kik legyenek a helyi tanácsnokok. Eszerint a felhatalmazás szerint döntöttem én széles konzultációk után, ahol nem az egyéni óhajokat, rászorultságokat és a kívánságokat vettem figyelembe, habár ez nem könnyű, hanem elsősorban a párt érdekét és a Magyar Koalíció érdekét, s nem utolsó sorban, a polgárok érdekét – mondta Sepsey Csaba.
Szavai szerint László Gyula viszont azt szerette volna, hogy annak ellenére, hogy Sepsey közbenjárásának is és Ágoston András lemondásának köszönhetően is újból tartományi képviselő lesz, a 4 tanácsnoki helyből az egyik az övé, a másik a fiáé legyen. (A 21 éves László Bálint a VMDP Ifjúsági Tagozatának elnöke.) Sepsey Csaba 3 másik harminc év körüli képviselő mellett döntött, s maga is a listára került, mint mondta a párt kérésére, hogy legyen a 4 tag között egy tanácsnoki tapasztalatokkal rendelkező személy is. Mivel az íratlan szabály szerint nem kell halmozni a funkciókat, ezért utasította el László Gyula jelöltségét, s a fiáét azért, mert szegedi egyetemistaként egyetemi kötelezettségeit nehezen tudná összeegyeztetni a tanácsnoki feladatokkal.
De Sepsey Csaba azt is nyíltan kimondta, hogy megélhetési politikusnak tekinti László Gyulát, s emiatt döntött úgy, ahogyan döntött. Mint mondta, a helyi tanácsnoki tiszteletdíj havi 15–18 000 dinár juttatást jelent, a tartományi képviselőségért járó juttatás pedig, ahogyan fogalmazott, szép tiszteletdíjjal jár
Sepsey Csaba úgy tudja a VMDP tisztújító kongresszusán László Gyula is pályázni fog az elnöki tisztségre. Ennek viszont örül, mert mint mondta, jó ha több jelölés van, ez ugyanis a párt erejét mutatja.
A VMDP elnöki tisztsége nem fizetett funkció.
