Az utóbbi időben tartományi szinten a romák beilleszkedését célzó biztató lépések történtek. Szabadka is kiemelkedik e téren. A roma asszisztensek foglalkoztatásával az oktatói-nevelői intézményekben mintaadó szerepet vállalt a város, aminek eredményeképpen az Oktatási Minisztérium is fölkarolta az ügyet. Finanszírozási gondok miatt azonban ideiglenesen beszüntették a roma asszisztenseket foglalkoztató projektum működtetését.
Tegnap a Romák Világnapja alkalmából világszerte ünnepségeket, megemlékezéseket tartottak, amelyeken a népes, mégis mindenütt kisebbségben és a társadalom peremén elő roma közösségek voltak a főszereplők, avagy a társadalmi beilleszkedésükkel kapcsolatos problémák és eredmények képezték a fő témát. Az Újvidéken tartott ünnepélyes megemlékezésen a jelenlévők a tartományi szervek elért sikereiről számoltak be. A Tartományi Képviselőház döntésével 2006-ban alakult meg a romák társadalmi beilleszkedéséért felelős iroda, amely az első ilyen jellegű kezdeményezés Európában. Boris Tadić államfő is gratulált a romáknak a Romák Világnapja alkalmából. Az elnök a Roma Nemzeti Tanács tagjaival folytatott megbeszélést, ahol megállapították, hogy habár tapasztalhatók előrelépések, a romák Szerbiában továbbra is rendkívül nehéz helyzetben élnek.
Szabadkán az Ifjúsági Klubban a helyi fiatalok zenével és tánccal ünnepelték április 8-át.
– 1971-ben – amikor a nemzeti öntudatunk világszerte ébredezni kezdett – a Londonban megtartott I. Roma Világkongresszuson a jelenlévők amellett foglaltak állást, hogy romának nevezzenek bennünket. A cigány egy görög szó, ami koszosat, érinthetetlent jelent, a roma viszont embert és férjet jelent a nyelvünkben. Példamutató viselkedéssel nekünk is tennünk kell azért, ha azt szeretnénk, hogy romának nevezzenek bennünket – szólt megnyitó beszédében az összegyűlt fiatalokhoz Stevan Nikolić, a szabadkai Roma Edukációs Központ igazgatója.
Lapunknak nyilatkozva az igazgató elmondta, hogy Szabadkán a romák a civil szektoron keresztül szerveződnek. Az általa vezetett központ a romák társadalmi beilleszkedését az oktatásra összpontosítva próbálja elősegíteni.
– A tevékenységünk fő célja a roma fiatalok bekapcsolása a szerbiai oktatási rendszer egészébe, beleértve az iskoláskor előtti oktatói-nevelői intézményeket is. A szóban forgó intézmények oktatói-nevelői személyzetének felkínáltuk a segítségünket, hogy roma asszisztenseket küldünk az óvodákban és az iskolákba. Ez a Szabadkán elkezdett kezdeményezés modellértékűnek bizonyult, az oktatási minisztérium a múlt évben elfogadta, hogy bevezessék az iskolákba. Országos szinten 20 asszisztens dolgozott és 6 mentor. A projektumnak Szabadka volt a mintaadója: a mi asszisztenseink voltak a többiek mentorai.
Stevan Nikolić szerint a roma asszisztensek kapcsolatot képeznek a szülők, az oktatói-nevelői intézmény és a gyermek között. 2005-2006-ban kurzust szerveztek az asszisztensek képzésére, a 165 jelentkezőből 55-en végezték el a tanfolyamot és közülük 25-en be is kapcsolódtak az oktatói-nevelői munkába. Mint mondta, finanszírozási gondok miatt a minisztériumi projektumnak ideiglenesen vége szakadt, de információi alapján hamarosan folytatódni fog. Ők azt szeretnék elérni, hogy országos szinten 80 asszisztenset foglalkoztassanak.
Szabadkán 350 roma gyerek jár általános iskolába, 93 iskoláskor előtti intézménybe, 47 középiskolás és 5 roma nemzetiségű egyetemista van. Nikolić szerint lassan javul a romák oktatási színvonala. Elégedettségét fejezte ki a Tartományi Oktatási és Művelődési Titkárság roma diákok beilleszkedését célzó négyéves projektuma kapcsán, melynek köszönhetően tartományi szinten 355 roma középiskolás jutott ösztöndíjhoz.
Határozottan ellene vannak az iskolai szegregációnak. A diszkrimináció egyik módjának nevezte azt, amikor speciális tagozatra küldik a roma gyerekeket:
– Elvárjuk, hogy hagyjanak fel azzal a gyakorlattal, hogy speciális tagozatra küldik a roma gyerekeket, mert nem ismerik elég jól a nyelvet. A nyelvi probléma áthidalására a roma asszisztensek oktatásba való bekapcsolását javasoljuk – mondta Nikolić.
BEISKOLÁZTATÁSI PROJEKTUMOK
A szerbiai oktatásügyi minisztériumnak több, a roma gyerekek beiskoláztatására irányuló projektuma is van. Erről Fehérvári Magdolna oktatási tanácsost kérdeztük.
– Az egyik program neve: A roma nemzetiségű tanulók bekapcsolása az óvodába és az iskolába. Pontos számadatokat nem tudok, de elmondható, hogy javult a helyzet, ami a beiskoláztatást illeti. Szabadka községben kevés százalékuk esik ki az oktatásból, Apatin községben 100 százalékos a beiskoláztatás és a tanulmányok elvégzése is, viszont ott külön roma tagozatok vannak, ami nem jó megoldás, mert a roma tanulókat nem szabad elkülöníteni a nem romáktól. A cél, hogy a romák legalább az általános iskolai tanulmányokat elvégezzék, és segíteni azokat, akik középiskolába, egyetemre is szeretnének járni. A másik program a roma asszisztensek munkájának a követése. Az asszisztensek feladata például, hogy segítsék a tannyelvet nem jól ismerő gyerekeket, emellett látogatják a roma családokat, hogy felmérjék, hol van iskolaköteles gyermek. Ebben segítenek a gyermekorvosok is, mert az egészségügyi karton alapján is megmondható, mikor lesz iskolaköteles a gyerek. Szabadkán az óvodákban is vannak asszisztensek, és van a Đuro Salaj és a Matko Vuković Általános Iskolában is. Országos szinten 53 asszisztens van, és most készül felmérés, hogy hol lenne még szükség rájuk. Program készült a roma gyerekek megvédésére a diszkrimináció ellen. A romák szociális helyzetén kellene javítani, ez a legégetőbb probléma, a diszkriminációtól nagyobb gond, de persze ezzel is foglalkozni kell. A negatív diszkrimináció közepes szintű. A romák felnőttkori képzésére is figyelmet fordítanak. A két éve induló projektum szerint a 15-30 éveseknek lehetőségük van könnyített programmal középiskolát elvégezni. Együttműködés jött létre a Roma Edukációs Központ, a Körzeti Oktatási Igazgatási Központ, a zombori Tanítóképző Kar és a szabadkai Óvóképző Főiskola között. A lényege, hogy a hallgatók egyetemi tanulmányaik során megismerjék a roma kultúrát. Ez a Roma Edukációs Központ kezdeményezése. A Körzeti Oktatási Igazgatási Központ együttműködik a szabadkai önkormányzat fejlesztői tanácsadói szolgálatával, ami ugyancsak a beiskoláztatással foglalkozik, és vajdasági szinten foglalkoznak azzal is, hogy növeljék a középiskolába iratkozó romák számát. A roma tanulók ösztöndíjat is kapnak, ám aki intőt kap, elesik a támogatástól. Azt is figyelemmel kísérjük, hogy mire kötik el a kapott pénzt, s elmondhatjuk, hogy rendeltetésszerűen
használják fel az eszközöket – hallottuk Fehérvári Magdolnától.
