2025. május 3., szombat

A sors különös játéka

„Nem viselünk háborút ezek ellen az emberek ellen” – nyilatkozta a belgrádi amerikai külképviseletet védő tengerészgyalogos.

Egy belgrádi illetőségű férfi is ott volt csütörtökön az amerikai nagykövetséget védő katonák között. A hír csak első hallásra tűnik bombasztikusnak, ugyanis Dustin Hoff, akiről szó van, nem a szerb fővárosból származik, hanem az Egyesült Államokból, ahol Montana államban szintén létezik egy kb. 10 000 lakosú, Belgrade nevű kisváros. Hoff egy montanai lapnak, a Bozeman Daily Chronicle-nak nyilatkozott. Élménybeszámolójából kiderül, miként élték meg a másik oldalon a rendőri őrizet nélkül hagyott amerikai nagykövetség elleni csütörtöki támadást Szerbia fővárosában. Ma temetik a csütörtöki zavargások fiatal szerb áldozatát.

Dustin Hoff szerint a követségen az egész napot rossz előérzettel töltötték. A több százezres tüntetés hírére tovább növekedett a feszültség. A tengerészgyalogos véleménye szerint, a vasárnap történtek – amikor mintegy 2000 tüntetőt szorítottak vissza a rendőrök a nagykövetség elől – a csütörtöki eseményekkel összemérve csupán megfélemlítési kísérletnek mondható. 18 óra körül a tömegből kivált egy nagyobb csoport, többnyire elmaszkírozott arcú tüntető. Erről értesülve a tengerészgyalogosok azonnal elfoglalták állásaikat. Hoff szerint a támadók mintegy 200-an lehettek, s azt is hozzátette, hogy sehol sem látott a külképviselet védelmére kirendelt szerb rendőröket. Amikor világossá vált, hogy a tömeg be fog törni az épületbe, egyik társával megpróbálták biztonságba helyezni az amerikai zászlót, ám azt egy fémszalaggal erősítették oda a zászlórúdhoz. A feléjük repülő kövek és fáklyák özönében kénytelenek voltak sorsára hagyni a nemzeti jelképet, amit később a támadók fölgyújtottak. A tengerészgyalogos beszámolója szerint vasárnap mindvégig tartották állásaikat, de csütörtökön olyan gyorsan pörögtek az események, hogy menekülésre kellett fogniuk. Visszahúzódtak az úgynevezett biztonságos szobába, ahonnan televízión keresztül követték az események további folyását. A fegyveres védekezés föl sem vetődött számukra, mint lehetőség.

– Nem viselünk háborút ezek ellen az emberek ellen. Többségük ittas állapotban volt, és nem volt igazolható okunk, hogy rájuk támadjunk – vélekedett erről Hoff.

Többségük ittas állapotban volt, és nem volt igazolható okunk, hogy rájuk támadjunk

Szülei, Faye és Dean Hoff a lapnak elmondták, elégedettek voltak, amikor arról értesültek, hogy fiukat a belgrádi külképviselet védelmére rendelték. Ismerve fiuk korábbi iraki tapasztalatait, ezt a küldetést biztonságosnak gondolták. A sors különös játéka másként alakította a történteket: a veszedelem Belgrádban is utolérte a belgrade-i tengerészgyalogost. A lincseléstől való jogos félelméről így nyilatkozott az anyja:

– Nem mondta el nekem, hogy megijedt volna, de én úgy vélem, ez több, mint nyilvánvaló. Ha több mint száz ember betör a nagykövetség épületébe, az embernek meg kell ijednie.

Dustin Hoff 22 éves. Egy évvel volt fiatalabb tőle az az újvidéki egyetemista, aki mindeddig ismeretlen körülmények közepette az életét vesztette a nagykövetség elleni támadás során. Az elhunyt Zoran Vujović apja, Milan a nyakláncáról és derékövének fémkapcsáról ismerte föl fiát az elszenesedett holttestben, amit később a DNS-vizsgálat is megerősített. A mai nap folyamán temetik az újvidéki városi temetőben az értelmetlenül elhunyt fiatalembert, akit egyes nacionalista hangok több mint ízléstelenül már szerb hősnek kiáltottak ki.

A sors játéka ebben a szomorú történetben is tetten érhető. Zoran Vujović családjával 1999-ben menekült el Kosovóból, és a Kosovo függetlenedése miatt kitört zavargások során halt szörnyű halált.

A zavargásokkal kapcsolatban Andreja Mladenović szerint a rendőrség minden tőle telhetőt megtett. Szavai szerint ha a rendvédelmi szervek nem reagáltak volna időben, a következmények még súlyosabbak lettek volna. A Szerbiai Demokrata Párt felelősségéről a párt szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az SZDP békés tüntetésre hívta az embereket, és elítélte az erőszakcselekményeket.

Fotó: Beta

Magyar ember Magyar Szót érdemel