2025. május 9., péntek

Lezárult a közvita

Az alapszabály-tervezet integrálja az autonómiát az állami rendszerben

Tegnap, pénteken dr. Dragoslav Petrović, a Tartományi Képviselőházban hatalmon lévő pártkoalíció koordinátora és dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkár a tartományi parlamentben bejelentette, hogy lezárult Vajdaság statútumtervezetének közvitája.

Petrović doktor ismertette, hogy a szerbiai alkotmány 185. szakaszának értelmében Vajdaság jogosult arra, hogy a legmagasabb szintű jogi aktussal rendelkezzen, a statútummal, és ennek értelmében a korábbi képviselőházi összetétel idején meghatározták Vajdaság alapszabályát, a mostani parlamenti összetétel idején befejezték ezt a folyamatot és rájuk hárul a feladat, hogy elfogadják a statútumot. A törvényes határidő október 15-e, de mivel a statútum közvitája már lezárult, így minden feltétel adott ahhoz, hogy az október 14-re összehívott képviselőház elfogadja Vajdaság statútumjavaslatát. A törvénybe és az alkotmányba foglalt feltételeknek eleget tettek, 77 képviselő aláírásával erősítette meg a statútumjavaslatra vonatkozó kérelmet, és a közvitát is lefolytatták. Mintegy 15 napon át tartott a statútum megvitatása, ez idő alatt 135 módosítási javaslat érkezett hozzájuk, a viták folyamán öt részvevő konkrét észrevételt tett közzé, és a szakértők közül 11-en javasoltak valamiféle módosítást, kiegészítést. Ezek jobbára technikai és nyelvi korrigálásokból álltak, végül is a statútum 35 szakaszában történt valamiféle módosítás. A statútum készítésének folyamatát dr. Korhecz Tamás koordinálta.

Korhecz Tamás elmondta, hogy megelégedéssel tölti el a tudat, hogy dinamikus, kreatív és szakmailag magas szintű időszakot tudhatnak maguk mögött, ugyanis lezárult a statútum egyeztetése, ez a politikai összehangolásra és az egyre intenzívebbé váló párbeszédekre is értendő, amelyeket a polgárokkal, a civil szervezetekkel és a szakértőkkel folytattak le. Egyféle műhelymunka jellemezte az elmúlt 15 napos időszakot, amelynek során igyekeztek minél tökéletesebbé tenni a dokumentumot, hogy ne maradjon benne joghézag és ne legyenek félremagyarázható vagy félreérthető részek.

A statútum lehetővé teszi majd Vajdaság gyorsabb és hatékonyabb fejlődését és a tartomány alapvető és legfontosabb érdekeinek és elveinek méltó képviseletét. A szakmai nyilvánosság többször két részre oszlott, az egyikről az mondható el, hogy a statútumot úgy jelölték meg, hogy az a széthúzásnak az egyik fajtája, a másik szerint a fejlődés zálogát látták benne. Dr. Korhecz Tamás szerint a statútumnak az a legfontosabb érdeme, hogy lehetővé teszi a vajdasági autonómia integrálódását az állami rendszerbe. Ezt 1990. után ellehetetlenítették, ami mindaddig úgy is maradt, míg az Omnibusztörvény megszületett. Ebben a pillanatban kezdődött el a vajdasági autonómia újraértékelése, az ide vonatkozó szabályok megfogalmazása, a határok megállapítása, és tulajdonképpen az Omnibusztörvény idejében szerzett gazdag tapasztalatok érvényesítése. A statútumnak köszönhetően egy használható, funkcionális autonómiával rendelkezik majd Vajdaság, amely hozzájárul ahhoz, hogy integrálódhasson a közép-európai térségbe.

Dr. Dragoslav Petrović biztosra vette, hogy október 14-én a tartományi parlament elfogadja a statútumot és kijelentette, hogy utána már a szerbiai parlamentnek kell csak még hasonló döntést meghoznia, arra kell törekedni, hogy a köztársaságban megfelelő törvényekkel és törvényerejű rendeletekkel hozzájáruljanak a statútum alkalmazhatóságához.

Feltették az újságírók a kérdést, hogy vajon elég teret szabott-e az alkotmány ahhoz, hogy egy működőképes autonómiája legyen Vajdaságnak, mire azt a választ kaptuk, hogy az alkotmányos keret által megszabott modell az autonómiához csak oly módon elég, hogy szerencsére adott esetben megvan hozzá a politikai feltétel és kedvezőek a politikai körülmények. Amennyiben a mostani politikai vezetésnek nem lenne elég érzéke a statútum elfogadásához, akkor esetleg gond lenne az alkotmányos kerettel, de szerencsére jelen esetben ez nem így van. Az újságírók az iránt is érdeklődtek, hogy milyen változtatásokat eszközöltek a statútumban, megtudhattuk, hogy a macedón nemzeti közösség megnevezése is bekerült a statútumba, hogy elálltak attól a változattól, hogy tartományi részről javasolják a legfelsőbb bírói tanácsba a kinevezésre kerülő bírókat és hogy a külföldi képviseletre vonatkozóan olyan megoldást találtak, hogy Vajdaságnak gazdasági képviselete lehet külföldön, de ez csak mint régiók közötti együttműködésként valósítható meg. Tehát nem diplomáciai képviseletről van szó.

Magyar ember Magyar Szót érdemel