2025. május 3., szombat

Karadžić Hágában

Megérkezett a sheveningeni börtön 38-ik foglya
Karadžić megérkezése Hollandiába (FoNet)

Betelt a pohár, a jogi űrt kihasználó ügyvédi praktikák végül már hatástalannak bizonyultak – hiába titkolta továbbra is Radovan Karadžić ügyvédje, Svetozar Vujačić, hogy elküldte-e a föllebbezést védence kiszolgáltatása ellen tiltakozva –, sürgős döntés született, és a média értesítése nélkül – titokban és sietve – tegnap a hajnali órákban a sheveningeni börtönbe szállították a volt boszniai szerb vezetőt, akiről elmondható, hogy Slobodan Milošević után a hágai törvényszék második számú szerb vádlottja vagy akár az első.

Így vélekedik Richard Holbrook amerikai diplomata is, akit ma az 1995-ben kötött daytoni béke atyjának neveznek:

– Az én véleményem szerint Karadžić rosszabb Miloševićnél és Mladićnál – állítja ő, aki a boszniai háború lezárásakor amerikai főtárgyalóként központi szerepet játszott. Holbrook a volt boszniai szerb politikai vezetőt közvetlenül felelősnek tartja 300 000 ember haláláért. Az általa említett szám, az eddig feltárt adatok alapján, túlzottnak mondható, de a hiperbolikus fogalmazás a boszniai háború szörnyűségeire gondolva nem is tűnik túlzásnak. Az amerikai diplomatának más oka is lehet, hogy kemény szavakkal illesse a volt boszniai szerb vezetőt, hiszen Karadžić ügyvédjei a médianyilvánosság elé tárták védencük állítását, miszerint Holbrook annak idején alkut kötött Karadžićtyal, ha lemond a hatalomról, akkor nem fogják őt előállítani. Így volt vagy nem, a nyugati diplomatának nem lehet kellemes efféle, a személyét érintő dehonesztáló hírekkel szembesülni. Richard Holbrook tagadja, hogy annak idején megegyeztek volna.

Nemcsak az vezethetett a gyors kiszolgáltatáshoz, hogy az igazságügyi szervek megelégelték Karadžić ügyvédjének a játszadozását a bírósággal, alighanem sokkal nyomósabb érvként hangzott a felsőbb szintek döntéshozói előtt a tegnapelőtti, zavargásba torkolló belgrádi tüntetés. Magyarán Karadžićot minél előbb az ország határain kívül szerették volna látni. Miša Brkić újságíró a B92 televíziónak nyilatkozva lényegre törően fogalmazott:

– Jelenleg Szerbia sokkal fontosabb feladatok megtétele előtt áll, minthogy ráérne Radovan Karadžićtyal foglalkozni!

Főjön ezután a hágai illetékeseknek a feje, akik egyelőre szélesre tárt mosollyal fogadták a hírt, a gondok számukra majd csak ezután kezdődnek: hogyan rábizonyítani a vádlottra a vádakat, s megengedni-e neki, miként az ügyvédjei már bejelentették, hogy önmagát védje? A televízió képernyőin mi is láthattuk, a szerb politikai élet zavaros vizében iskolázódott és megedződött szerb politikusokkal szemben a jól fizetett nyugati ügyvéd urak és hölgyek rendre leszerepeltek ebben a feladatban. Lesz-e újabb hágai színház? – kérdezhetnénk. Azok a politikusok urak, akik tragikus színjátékot rendeztek egy országnak a végnapjaiból, azok ahhoz is jól értenek, miként lehet a törvényszéki tárgyalást színházi előadássá változtatni. Mathias Helmann, a hágai törvényszék belgrádi irodájának vezetője szerint korai még arról beszélni, engedélyezik-e, hogy Karadžić maga védekezzék. Erről először is neki kell nyilatkoznia.

A sheveningeni börtön 38-ik foglya egyébként meglepően gyorsan a hágai tárgyalóteremben fogja találni magát. Eddig rendszerint a kiszolgáltatásuk napját követő héten jelentek meg a vádlottak először a bíróságon, ő viszont a hírek szerint már ma 16 órától nyilatkozhat az ellene fölhozott vádakkal kapcsolatban. Ügyvédjétől, Svetozar Vujačićtól előre tudhatjuk, hogy nem fog nyilatkozni, egy hónap haladékot fog kérni a bíróságtól, hogy a védelmét megfelelőképpen előkészíthesse. Ebben a rendelkezésére álló ügyvédi csapat számít a Slobodan Miloševićnek dolgozó ügyvédi csapat segítségére is, már azért is, mert annak idején Karadžić is dokumentumok átadásával segítette a volt szerb elnök védelmét. Vujačić tegnap már elárulta, hogy a beígért s bíróságon várva várt föllebbezés – amivel védence kiszolgáltatását késleltette – valójában meg sem íródott.

A nyugati diplomaták is üdvözölték a hírt, s a már megszokott diplomáciai közhelyeket hangoztatták. Amire érdemes fölfigyelni ezekben a nyilatkozatokban, hogy mindegyikük megelégedettséggel nyugtázta az új szerb kormány együttműködési készségét. A nyugati politikusok tehát bizakodóak az új szerb hatalommal kapcsolatban, s az is érzékelhető, hogy a dicsérő szavak ellenére, a váratlan gyors sikeren fölbuzdulva azt szeretnék elérni, hogy az utolsó két körözött, Ratko Mladić és Goran Hadžić elfogatása is minél előbb megtörténjen. Magyarán a stabilizációs és társulási, valamint az átmeneti kereskedelmi egyezmény életbe léptetéséhez nem biztos, hogy elegendő lesz Karadžić kiszolgáltatása, azt is meggyőzően bizonyítani kell majd a szerb kormánynak, hogy mindent megtesz az utolsó két vádlott elfogására.

A politika most Serge Brammertz hágai főügyész szavaira figyel, aki tegnap dicsérő szavakkal illette a szerb kormányt Karadžić elfogásáért, a miről úgy beszélt, mint egy fordulópontról Szerbia és a hágai törvényszék együttműködése terén. A törvényszéken egyébként lassabban őrölnek a malmok, a főügyész tegnap kijelentette, hogy a vád és a védelem képviselőinek több hónapra lesz szükségük a tárgyaláshoz való fölkészülésre. Brammertz tegnap annak a reményének adott hangot, hogy Karadžić tárgyalása nem fog annyira elhúzódni, mint Miloševićé. A szakértők előrejelzése szerint az nem zárulhat le 2010 előtt. Vaszilij Lihacsov,az orosz felsőház külügyi bizottságának elnökhelyettese úgy vélekedik, hogy nem a tárgyilagosságra való törekvés miatt fog ennyire elhúzódni az ügy, hanem az időhúzás miatt, abból a célból, hogy minél inkább késleltessék a hágai törvényszék megszüntetésének az időpontját.

Magyar ember Magyar Szót érdemel