2024. április 30., kedd

Leépítés az egészségügyben

Elsősorban a kísérőszemélyzet számát csökkentenék

Az egészségügyben várható leépítésekkel kapcsolatban az illetékes minisztérium államtitkára, Berislav Vekić pénteken azt mondta: csak azok az orvosok vonulnak nyugdíjba, akik nélkül az egészségügyi ellátórendszer zavartalanul működhet a továbbiakban is. A leépítés biztosan nem érinti azokat az ágazatokat, amelyekben nem dolgozik elegendő számú szakorvos, fűzte hozzá.

Az egészségügyi minisztérium és a kormány a napokban vonta vissza azt a tervet, hogy a közszféra foglalkoztatottjai maximális létszámának meghatározásáról szóló törvény mentén év végéig összesen 3467, hatvan évnél idősebb orvosnőnek nyugdíjba kell vonulnia. A doktornők nagy része fellázadt, diszkriminatívnak nevezték a határozatot, egyikük, egy hatvannégy éves Gornji Milanovac-i orvosnő pedig bejelentette, hogy nemváltoztatást kérvényezett, egy kollégája pedig már vállalta is, hogy térítésmentesen elvégzi a szükséges beavatkozást.

Vekić elmondása szerint a minisztérium felelősségteljesen áll hozzá az ésszerűsítéshez, igyekszik mindent megtenni, hogy a leépítés ne befolyásolja az egészségügyi ellátórendszer működését, ezért elsősorban a kísérőszemélyzet számát szeretnék csökkenteni.

A minisztériumba megérkezett az alkalmazottak listája. Kiderült, hogy a hatályos szabályok mentén sokan közülük nyugdíjba vonulhatnának, de az is nyilvánvalóvá vált, hogy nagyjából tíz szakorvosi ágazatban nem dolgoznak elegen. A gyermekorvosok 65 százaléka 55 és 65 év között van. Az utóbbi másfél évben 4500 egészségügyi alkalmazott hagyta el a rendszert. A fiatalítás keretében 1951 személy létesíthetett munkaviszonyt, közülük 834-en orvosok. Tavaly 1600 szakorvosi képzést hagytunk jóvá, az idén még 1500 képzés megkezdését tervezzük. Ugyanakkor ami az egészségügyi rendszerben alkalmazott kísérő személyzetet illeti, az utóbbi évben a munkavállalóknak csupán az 1,5 százaléka vonult nyugdíjba. Éppen ezért az ésszerűsítés során ezekre az alkalmazottakra összpontosítunk majd – magyarázta Vekić.

Az interjúból az is kiderült, hogy megoldódhat annak az 1171, 1999-ben Koszovóról elmenekült egészségügyi alkalmazottnak a problémája, akik tavaly május végéig havi 8500 dinárban részesültek, ám egyik intézményben sem álltak munkaviszonyban. A kormány döntése nyomán ezek az egészségügyi alkalmazottak irányába kifizetnek mindennemű tartozást, végkielégítést kapnak, hitelesítik egészségügyi könyvecskéjüket, a jövőben is bizonyos juttatásban részesülnek –, hogy pontosan mennyi pénzről van szó, azt nem említette az államtitkár –, nekik pedig be kell jelentkezniük a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatbázisába.