2024. április 26., péntek

Krisztus születését jelképezi

A vajdasági magyar cserkészek először vitték el a betlehemi békelángot a Városházára

A tegnapi nap folyamán Farkas Zsuzsanna, a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség alelnöke, két cserkésztársa, Pintér Anna és Fodor Tamás társaságában több vajdasági magyar intézménybe is elvitte a betlehemi békelángot. Többek között elvitték a Magyar Nemzeti Tanács hivatalába is, ahol Hajnal Jenő, az MNT elnöke vette át a lángot. A cserkészek idén először a Városházára is elmentek, ahol a szabadkai városi képviselő-testülettel is megosztották a lángot. A lángot hordozó cserkészeket dr. Pásztor Bálint, a képviselő-testület elnöke fogadta.
A cserkészek a délutáni órákban érkeztek a Városházára. A küldöttséget dr. Pásztor Bálint az irodájában fogadta, ahol Farkas Zsuzsanna örömét fejezte ki, hogy a betlehemi békelángot idén először a Városházára is elhozhatták. Pintér Anna röviden ismertette a képviselő-testület elnökével, hogy honnan is indult el a betlehemi békeláng.

– Ezt a lángot néhány hete Betlehemben, Jézus Krisztus születésének barlangjában gyújtották meg. Országokon át utaztatták, és őrizték, hogy ne aludjon ki. Így jutott el hozzánk is, és adjuk át Önnek, mert a jó hír, amely ennek a lángnak a formájában Krisztus születését jelképezi, annyira fontos számunkra, hogy másokkal is megosztjuk – mondta a cserkész.
Fodor Tamás elmondta, hogy a betlehemi békeláng története a XI. századig nyúlik vissza, amikor is II. Orbán pápa felhívására Firenzéből fiatal lovagok csoportja Jeruzsálembe ment, hogy meghozza a reményt jelképező békelángot a város lakosainak. A láng újkori története Ausztriában kezdődött 1986-ban. A hagyományt nem a cserkészek indították el, de 1989 óta ők viszik szét a lángot a posztkommunista országokba. A rövid ismertetők után dr. Pásztor Bálint egy gyertyával átvette a betlehemi békelángot, majd meggyújtotta vele az irodájában található adventi koszorú három gyertyáját.
Az átvétel után Farkas Zsuzsanna a sajtó képviselőinek a láng eddigi útját ismertette.


– Az idei évben a Magyar Cserkésszövetségek Fórumának küldöttsége az osztrák cserkészektől vette át a betlehemi békelángot a hegyeshalmi határátkelőhelyen, a határkőnél. Ezt követően vasárnap Budapesten, a Magyar Szentek templomában megtartott központi lángátadó ünnepségen vették át a vajdasági cserkészek a betlehemi békelángot. A láng kedden érkezett meg Vajdaságba. Hagyományainkhoz híven a mai nap folyamán a Magyar Nemzeti Tanácshoz, a Hét Nap szerkesztőségébe, a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központba, a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumba vittük el a lángot. Először hoztuk el ide, a Városházára. Csütörtökön Újvidéken a ferences rendházban lesz a Vajdasági Magyar Cserkészek központi lángátadó ünnepsége, emellett szintén Újvidéken átadjuk az Európa Kollégiumnak és a VaMaDiSznak is. A lángátadón a cserkészcsapataink átveszik a lángot és helyi templomaikba, iskoláikba fogják elvinni, valamint hagyományainkhoz híven az éjféli és a karácsonyi szentmisékre és istentiszteletekre is elvisszük a békelángot. Ezt a lángot egyébként szigorúan őrizzük, hogy el ne aludjon. Ez egy feladat, egy szolgálat a fiatalabb és az idősebb cserkészeink számára egyaránt. Tehát ha elalszik, nem gyújtjuk újra, hanem elmegyünk egy olyan helyre, ahol átvehető a betlehemi békeláng. Van a világhálón egy térkép, ahol megtalálhatóak azok a helyszínek és időpontok, ahol átvehetőek a betlehemi lángok – mondta a vajdasági cserkészek alelnöke.
Pásztor Bálint a sajtó képviselőihez szólva örömét fejezte ki, hogy a láng a Városházára is megérkezett.


– A cserkészek felsorolásából kiderül, nem jellemző, hogy önkormányzatokhoz, városházákra is elviszik a békelángot. Ezek inkább vajdasági magyar intézmények szoktak lenni, és magától értetődően a templomok. Így nagy megtiszteltetés a szabadkai városi képviselő-testület számára, és számomra is, hogy ránk is esett a választás, és itt, a Városházán átvehettem a betlehemi békelángot. Erős szimbolikája van ennek az eseménynek. Hátborzongató belegondolni, hogy ez egy XI. századi hagyomány, amely manapság is él és működik. Ezért tisztelet illeti a cserkészeket – mondta a képviselő-testület elnöke.
A cserkészek útja a lánggal Városháza után a szabadkai magyar főkonzulátushoz vezetett.