2024. április 26., péntek

Eddig Európa lakosságának 1 százalékát oltották be

Sorra kapják meg a koronavírus elleni oltást a krónikus betegek Franciaországban. Mint a legtöbb országban, itt is először a legveszélyeztetettebb csoportok kapják meg a vakcinát. Egy Párizs környéki kórházban 210 krónikus beteget oltottak be.

– Ez egy nem túl régi oltás, nem olyan régen fejlesztették ki, ezért a mellékhatásokkal kapcsolatban még lennének kérdéseim. De még így is több a haszna, mint a kételyeim – mondta egy vesebeteg páciens.

A francia miniszterelnök derűlátó abban, hogy milyen ütemben halad a francia oltási terv végrehajtása.

– Január végéig több mint egymillió ember kapja meg a védőoltást, ahogy az eredeti tervünkben is szerepelt. És nemcsak azért, mert egyre több oltóanyagot kapunk, hanem azért is, mert egy héttel késleltettük a második adagok beadását, így sokkal jobban tudtuk felhasználni a készletet – mondta Jean Castex francia miniszterelnök.

Az Egyesült Királyságban február közepéig 15 millió nagy kockázatú csoportba tartozó ember beoltását tervezik. Hogy ezt elérjék, Anglia szerte már a patikákban is megkezdték a veszélyeztetettebb csoportba tartozók oltását. És míg a gazdagabb országok mind bizakodók az oltási terv sikerében, az Egészségügyi Világszervezet a vakcinák felhalmozásának veszélyeire figyelmeztetett.

– A világszinten jelenleg elérhető huszonhárom és félmillió vakcina 95 százalékát tíz ország kötötte le. Nem engedhetjük meg, hogy bármelyik közösség, bármelyik ország kimaradjon az oltásból – mondta a WHO európai területi igazgatója, Hans Kluge.

Eddig Európa teljesen lakosságának mintegy egy százaléka kapott legalább egy adag oltóanyagot, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi korlátozások még akár hónapokig maradhatnak. Azokban az országokban, amelyek még nem kaptak vakcinát, a 2021 pont olyan nehéz év lesz, mint a tavalyi volt.