2024. április 26., péntek

Összezártságban

A vírusveszély miatti elszigetelődés növeli a családon belüli bántalmazás esélyét
illusztráció

illusztráció

A koronavírus-járvány kapcsán számos biztonsági intézkedés lépett életbe világszerte, Szerbiában március 15-én hirdették ki a rendkívüli állapotot. A vírus terjedésének megakadályozása érdekében bezárták az óvodákat, iskolákat, kijárási tilalmat rendeltek el este 5 és hajnali 5 óra között. A társasági távolságtartás lassítja ugyan a vírus terjedését, de az erőszakra éppen ellenkezőleg hat. A családon belüli erőszak áldozataira nézve jelentős veszélyt jelentenek az óvintézkedések.
Figyelembe véve azt, hogy az esetek túlnyomó többségében az erőszak áldozatát otthonában éri a sérelem, a tartományi ombudsman szerint a járvány miatti elszigetelődés, a hosszú ideig tartó kényszerű összezártság, illetve a korlátozott mozgástér okozta szorongás mind a családon belüli erőszak elharapozódásához vezet, mindenekelőtt a nők és a gyermekek vannak veszélyben.
A hivatalos adatok szerint minden harmadik nő élete során legalább egyszer esik testi vagy szexuális bántalmazás áldozatává. A válság idején fokozódik a nemi erőszak kockázata is. A családon belüli erőszakot elszenvedő emberek kénytelenek otthon maradni a bántalmazóval, elszigetelve másoktól. Ezek a feltételek lehetővé teszik a bántalmazó számára azt, hogy nagyobb kontrollt gyakoroljon családjára. Sokuknak csökken a bevétele ebben az időszakban, megnövekednek a megélhetési költségek, mindez tovább csökkenti a kilépés esélyét.
Az ombudsman arra is felhívja a figyelmet, hogy mostanáig sok diák az otthonában dúló agresszió elől az iskolába, kollégiumokba menekült. Nekik most szintén haza kellett költözniük, ami megnövelte a konfliktushelyzetek kialakulásának esélyét, nagyobb az eshetőség a velük szembeni agresszióra. Éppen ezért minden szükséges információt a segélynyújtási szolgáltatásokról elérhetővé kell tenni a gyermekek és a szülők számára.
A tartományi ombudsman felszólítja az áldozatokat, hogy minél előbb jelentsék fel bántamazóikat! Az állami hatóságok és az erre kijelölt intézmények megfelelő és időszerű támogatást, illetve védelmet fognak nyújtani. Szerbia területén 13 biztonságos ház található, ezek menedékhelyül szolgálnak az erőszakot elszenvedő nőknek és gyermekeknek. Újvidéken a Népjóléti Központ keretében működő Biztonságos Ház fogadja a védelemre rászoruló nőket, a Zmaj Ognjeni Vuk utcában, az egészségház mögötti részen. Telefonon a nap bármely órájában a 021/646-57-46-os számon léphetünk kapcsolatba az ott dolgozó szakemberekkel, e-mailben pedig a sigurnazenskakuca@csrns.org.rs címen.