2024. április 26., péntek
KATALÁN VÁLSÁG

Junqueras húzta a legrövidebbet

Kilenc függetlenségi vezetőt ítéltek 9 és 13 év közötti börtönbüntetésre

Zendülés miatt kilenc katalán függetlenségi vezetőt ítélt a spanyol legfelsőbb bíróság 9 és 13 év közötti börtönbüntetésre tegnap közzétett ítéletében. A héttagú bírói testület egyhangú döntése értelmében a legmagasabb büntetést, 13 év börtönt Oriol Junqueras, volt katalán elnökhelyettes kapta, akit közpénz hűtlen kezelésében is bűnösnek nyilvánítottak.

Zendülés és közpénz hűtlen kezelése miatt Raül Romeva, Jordi Turull és Dolors Bassa volt katalán kormánytagokra 12 éves börtönbüntetést szabtak ki. Joaquin Forn, Josep Rull büntetése 10,5 év, Carme Forcadell volt katalán parlamenti elnök 11,5 év, mert a bíróság szerint zendülést követtek el, amely közrendellenes bűncselekménynek számít a spanyol jogban. Jordi Sánchez és Jordi Cuixart, a Katalán Nemzetgyűlés (ANC) és az Ómnium Cultural civil politikai szervezet egykori vezetőit szintén zendülés bűncselekményében találták bűnösnek, és 9 év börtönre ítélték.

Nem kell börtönbe vonulnia Santi Villa, Meritxell Borras és Carles Mundó volt katalán kormánytagoknak, akiket pénzbüntetéssel sújtottak engedetlenség bűncselekménye miatt. Tíz hónapon keresztül napi 200 eurót kell fizetniük, ami összesen meghaladja a 60 ezer eurót.

Az összes vádlottat eltiltották a közügyek gyakorlásától, börtönbüntetésükkel megegyező időre. A pénzbüntetésre ítélt három politikus esetében ez 1 év nyolc hónap.

A bíróság indoklása szerint mindannyian kezdettől fogva tisztában voltak azzal, hogy „jogilag életképtelen” népszavazást terjesztettek elő, amelyet azonban úgy mutattak be, mint amely elvezet a független katalán köztársasághoz. A katalán parlament döntéseivel pedig a jogszerűség látszatát igyekeztek megteremteni, elhitetve az emberekkel, hogy szavazatukkal hozzájárulnak a köztársaság megteremtéséhez.

A 2017. október 1-jén alkotmányellenesen megtartott és rendőri erőszakba torkollott függetlenségi népszavazás, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt indult perben tizenketten kerültek a vádlottak padjára, közülük kilencen előzetes letartóztatásban vannak, többen csaknem két éve. A februárban kezdődött per során a legfelsőbb bíróság 52 tárgyalást tartott és 422 tanút hallgatott meg.

Az eljárásban a vádlottak ártatlannak vallották magukat. „Az én nézőpontomból semmi, amit tettünk nem bűncselekmény, és azokból a bűncselekményekből, amelyeket nekünk akarnak tulajdonítani, nem követtünk el semmit” – fogalmazott Junqueras.

A katalán kormány elutasítja, a spanyol kormány elfogadja az ítéletet

A katalán kormány elutasítja, igazságtalannak tartja a katalán függetlenségi vezetők elítélését, míg a spanyol kormány elfogadja és tiszteletben tartja a legfelsőbb bíróság döntését. Az ítélet nyilvánosságra hozatalát követően Katalónia-szerte nagyszabású tüntetések kezdődtek.

Az ítélethirdetést követően több katalán városban tiltakozások kezdődtek. Barcelonában egyes helyeken ülősztrájkot tartottak (Fotó: AP via Beta)

Az ítélethirdetést követően több katalán városban tiltakozások kezdődtek. Barcelonában egyes helyeken ülősztrájkot tartottak (Fotó: AP via Beta)

„Az ítélet a demokrácia megsértése és a katalán társadalom lenézése” – fogalmazott Quim Torra katalán elnök az ítélet nyilvánosságra hozatalát követően tett televíziós nyilatkozatában, hangsúlyozva, hogy „népszavazást rendezni nem bűncselekmény”. A függetlenségi politikus beszédében az „elnyomás” befejezésére szólított fel és az elítéltek számára amnesztiát követelt a spanyol államtól.

Pedro Sánchez ügyvezető spanyol kormányfő rendkívüli sajtótájékoztatóján méltatta a bíróság független munkáját, s hangsúlyozta a törvény előtti egyenlőség és a jogszabályok betartásának fontosságát. Mint mondta, az ítélet az alkotmány három elvének megsértésén alapul, ezek pedig az egyenlőség, a területi sokszínűség és az ország területi egységének sérthetetlensége. Szerinte a függetlenségi vezetők figyelmen kívül hagyták a katalán társadalom nem függetlenségpárti többségének jogait, de törekvéseik megbuktak. Arra kérte a katalán kormányt, hogy minden katalán képviseljen, ne csak egy kisebbséget.

Ismét nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Puigdemont ellen

A spanyol legfelsőbb bíróság tegnap ismét nemzetközi elfogatóparancsot adott Carles Puigdemont volt katalán elnök ellen. A hatóságok abban bíznak, hogy Belgium ezúttal kiadja a függetlenségi politikust, aki két évvel ezelőtt odamenekült a spanyol igazságszolgáltatás elől.