FÉRFI VB

Spanyolország a világ tetején!

Története második világbajnoki címét szerezte meg a spanyol férfi kosárlabda-válogatott, miután a fináléban fölényesen, 95:75-re verte Argentínát.

Két veretlen gárda nézett szembe egymással a pekingi fináléban, a spanyolok a hibátlan csoportkör és középdöntő után Lengyelországot és Ausztráliát ejtették ki, Argentína útja az egyenes kieséses szakaszban Szerbián és Franciaországon keresztül vezetett az aranymérkőzésig.

Meglehetősen egyoldalú mérkőzést láthattak a pekingi Wukesong Aréna nézői, a hispánok percek alatt két számjegyű különbséget alakítottak ki (14:2). A rossz kezdésből még fel tudtak állni a dél-amerikaiak (14:13), ám a spanyolok 9:1-es futással zárták a negyedet (23:14). Az argentinok támadójátéka folyamatosan akadozott, a veterán vezér Scola önmaga árnyéka volt, miközben a túloldalon a RubioMarc Gasol páros mellett Rudy Fernandez, Llull és a Hernangómez testvérek is hozták a színvonalat. A spanyolok folyamatosan távolodtak, a félidőben stabil 12 ponttal mentek (43:31).

A mérkőzés a harmadik negyedben dőlt el, amely során az európai gárda további hét ponttal növelte előnyét (23:16, 66:47). Az utolsó tíz perc során egy fellángolása volt még Argentínának, Deck vezetésével visszajöttek 12 pontra (58:70, később 66:78), de ennél közelebb egyszer sem tudtak kerülni az ellenfélhez. A győztes spanyolok közül Rubio 20, Llull 15, Gasol 14 pontig jutott. Argentína soraiból a kimagasló Deck (24) mellett Laprovittola (17) és Campazzo (11) teljesített elfogadható szinten.

A fináléval ellentétben parádés izgalmakat hozott a bronzmeccs, amelyen Ausztrália már 40:25-re is vezetett, ám a 19 pontos De Colo vezette Franciaország végül hatalmas fordítás után 67:59-re győzött.

Szerbia az ötödik helyet szerezte meg, miután a szombati helyosztón 90:81-re verte meg Csehországot, félidei 50:41-es cseh vezetésből felállva. A Sasok legjobbja az utolsó meccsükön is Bogdan Bogdanović volt 31 ponttal. A hetedik hely az Egyesült Államoké lett, a Popovich-csapat 87:74-re verte Lengyelországot. Ez volt az USA történetének legrosszabb vb-szereplése.

Peking: Spanyolország–Argentína 95:75 (23:14, 20:17, 23:16, 29:28)

Wukesong Aréna, 18 500 néző, vezette: Maranho (brazil), Rosso (francia), Anderson (amerikai).

Spanyolország: Fernandez 11, Gasol 14, J. Hernangómez 11, Oriola 6, Rubio 20, Beiran, Claver 2, Colom, W. Hernangómez 11, Llull 15, Rabaseda, Ribas 5. Szövetségi kapitány: Sergio Scariolo.

Argentína: Brussino 8, Campazzo 11, Delia 2, Garino, Scola 8, Caffaro, Deck 24, Fjellerup, Gallizzi, Laprovittola 17, Redivo 3, Vildoza 2. Szövetségi kapitány: Sergio Hernández.