2024. május 5., vasárnap

Magyar orvoscsoport választott szét fejüknél összenőtt sziámi ikreket

Sikeresen szétválasztotta a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsapata egy fejénél összenőtt sziámi ikerpárt Bangladesben.

Az alapítvány számolt be arról, hogy sikerrel zárult a végső szétválasztó műtét, az agyak és a koponyák szétválasztását jelentő rizikós, több mint 30 órás beavatkozás.

Rabeya és Rukaya 2017-ben (Fotó: MTI/EPA/Abir Abdullah)

Rabeya és Rukaya 2017-ben (Fotó: MTI/EPA/Abir Abdullah)

A műtét előtt az orvosok azt mondták, hogy csak ötven százalék esély van arra, hogy mindkét iker túléli a műtétet - írta az AFP francia hírügynökség.

A több mint egy napon át tartó operációt a dakkai központi kórházban végezték egy 35 fős magyar orvos-egészségügyi csapat vezetésével. A beavatkozást helyi idő szerint csütörtök hajnalban kezdték meg.

Az alapítvány orvoscsapatát 2017-ben kérték fel az akkor másfél éves Rabeya és Rukaya szétválasztására.

A szétválasztó műtétsorozatot Dr. Hudák István vezetésével kezdték meg 2018-ban Dakkában. Az első lépés a közös agyi fő szállítóér-szakasz szétválasztása volt, egy 14 órán át tartó beavatkozásban. A következő fázisban szövettágító implantátum-rendszert ültettek be és tágítottak fokozatosan fél éven át Dr. Pataki Gergely vezetésével.

A mostani, végső fázist Dr. Csókay András vezette. Csókay az AFP-nek azt mondta, hogy állapotuk stabil volt az operáció után, hozzátéve, hogy nagyon óvatosnak kell lenniük az operáció utáni időszakban.

Az alapítvány közleményében kiemelte, hogy nemcsak a jobb életlehetőségét sikerült megteremteni a két kislánynak, a lépések tudományos jelentőséggel bírnak, mert új kezelési lehetőségek előtt nyitják meg az utat.

Az alapítványt 2002-ben Csókay és Pataki hozta létre, hogy ingyenes sebészeti beavatkozásokat nyújtsanak szegényeknek Magyarországon és külföldön.