2024. április 26., péntek

Macron szerint új fejezetet kell nyitni Európa történetében

A francia elnök Bundestagban mondott beszéde szerint mindenkinek le kell mondania nemzeti szuverenitása egy részéről

Franciaországnak és Németországnak új fejezetet kell nyitnia Európa történetében, mert az Európai Unió a mai állapotában nem tud megbirkózni az előtte álló kihívásokkal – hangsúlyozta Emmanuel Macron francia államfő vasárnap Berlinben, a német szövetségi parlamentben (Bundestag) elmondott beszédében. Kiemelte: „Még nem fogtuk fel teljesen a jelentőségét a kornak, amelyben élünk.”

„A fenyegető biztonsági helyzet, a klímaváltozás, a digitalizáció által megindult változás, a mesterséges intelligencia forradalma, a mezőgazdaság átalakulása, a migráció kihívása mind-mind olyan ügy, amelynek megoldására nincs felkészülve az EU, mert nem ilyen megpróbáltatásokra tervezték. Ezért össze kell szednünk a bátorságunkat egy új fejezet megnyitásához, tartozunk ezzel Európának és mindazoknak, akik az utóbbi hetven évben a békés Európa felépítésén dolgoztak” – mondta a francia államfő.

Nyomatékosította, hogy ez az európai szuverenitás csak Franciaország és Németország kezdeményezésére jöhet létre.

Az európai szuverenitás gondolata félelmet kelt, ami természetes, hiszen azt jelenti, hogy mindenkinek le kell mondania nemzeti szuverenitása egy részéről. Mindenkinek át kell helyeznie a közösség szintjére saját döntési hatásköre egy részét a külpolitika, a védelempolitika, a migrációs és a nemzetközti fejlesztési politika területén, és meg kell osztania a többiekkel államháztartása növekvő részét, akár az adóbevételek egy részét is annak érdekében, hogy megvalósuljon a közös védelem, az euró pedig önálló költségvetéssel rendelkező nemzetközi valuta legyen, és létrejöjjön a közös szabályok alapján tevékenykedő európai menekültügyi hivatal – fejtette ki a francia államfő.

Mint mondta, a világ válaszút előtt áll, vagy behódol a „lelkiismeret nélküli technológia”, az „emlékezet nélküli nacionalizmus” és az „értékek nélküli fanatizmus” előtt, vagy elkezd küzdeni azért, hogy a fejlődés eredményei az egész emberiség javát szolgálják.

„Ennek az Európának, és benne a francia–német fogatnak az a feladata és a kötelessége, hogy ne engedje káoszba zuhanni a világot, és elindítsa egy békés úton” – mondta Emmanuel Macron.

Ehhez Európának meg kell erősödnie és több szuverenitást kell szereznie, mert nem tudja beteljesíteni feladatát és kötelességét, ha a nagyhatalmak játékszere lesz, ha nem vállal nagyobb felelősséget a biztonságáért és védelméért, és ha a világpolitikában megelégszik az alávetetteknek járó szereppel – tette hozzá a francia államfő.

Az egység azonban nem jelent feltétlenül teljes egyetértést és egyszínűséget, Európa előrehaladásához el kell fogadni az eltérő ütemek és szövetségek sokféleségén alapuló fejlődést, vagyis azt, hogy országok valamely csoportja összefog egy-egy ügy megvalósítására. Erre példa az euró vagy a schengeni övezet – mondta Emmanuel Macron.

A világháborúk, a diktatúrák, a jelenkori háborúk és a terrorizmus áldozatainak emléknapja alkalmából tartott parlamenti megemlékezés után a francia elnök találkozott a német kancellárral. A tárgyalás előtt tett sajtónyilatkozatukban Angela Merkel Macront tegezve megjegyezte: „Arról beszéltél, hogy válaszút előtt állunk, és én is pontosan ezt érzem, most, hogy lassan a második világháború utolsó szemtanúi is távoznak az élők sorából, Németországnak és Franciaországnak mindent meg kell tennie Európa örökségének védelméért és a közösség megújításáért.”