SPORTHÍREK

Samba és Semenya a főszerepben

ATLÉTIKA

Pompás volt a Gyémántliga párizsi versenye, amelyen hét idénycsúcs született, főszerepben pedig Abderrahman Samba és Caster Semenya voltak, akik átírták az öröklistákat. A 22 éves katari idei 5. győzelmét minden idők második legjobbjával aratta 400 gáton. Ő lett az 1992-es olimpiai bajnok Kevin Young (46,78) után a második, aki a távot 47 másodpercen belül futotta le. Semenya rajt-cél győzelmet aratott 800 méteren minden idők negyedik legjobbjával, így az öröklistán már csak Jarmila Kratochvílová, Nadezsda Olizarenko és Pamela Jelimo előzik meg. Kiemelhető még Michael Norman 19,84 másodperce, Timothy Cheuriyot 3:30-on belüli teljesítménye, Marija Laszickene zsinórban aratott 45. diadala és Szalva Eid Naszer harmadik idei ázsiai csúcsa.

A következő versenyt július 5-én Lausanne-ban tartják meg Ivana Španović szereplésével.

Eredmények, férfiak, 100 m: Ronnie Baker (USA) 9,88, 200 m: Michael Norman (USA) 19,84, 800 m: Ferguson Rotick (kenyai) 1:43,73, 1500 m: Timothy Cheruiyot (kenyai) 3:29,71, 110 m gát: Ronald Levy (jamaicai) 13,18, 400 m gát: Abderrahman Samba (katari) 46,98, rúdugrás: Sam Kendricks (USA) 596, diszkoszvetés: Fedrick Dacres (jamaicai) 67,01. Nők, 200 m: Shericka Jackson (jamaicai) 22,05, 400 m: Szalva Eid Naszer (bahreini) 49,55, 800 m: Caster Semenya (dél-afrikai) 1:54,25, 3000 m gát: Beatrice Chepkoech (kenyai) 8:59,36, hármasugrás: Caterine Ibargüen (kolumbiai) 14,83, magasugrás: Marija Laszickene (orosz) 204, diszkoszvetés: Sandra Perković (horvát) 68,60.

Elhunyt Irena Szewińska

Minden idők egyik legjobb sportolónője és legsokoldalúbb atlétanője, a lengyel Irena Szewińska pénteken este hunyt el Varsóban életének 73. évében. Első nagy sikerét 18 évesen a tokiói olimpián jegyezte, amikor a 4×100-as váltó tagjaként arany-, 200 méteren és távolugrásban pedig ezüstérmet nyert. Az olimpiákon hét érmet (három arany, két-két ezüst és bronz) nyert öt különböző versenyszámban, az Eb-ken pedig hat számban tízszeres (5, 1, 4) érmes. Pályafutása során 6 világcsúcsot állított fel és négyet állított be, az első nő volt, aki a 400-as távot 50 másodpercen belül futotta le, és az egyetlen, aki világcsúcsot döntött 100, 200 és 400 méteren is. Sportolói pályafutását az 1980-as olimpián zárta, ahol sérülés miatt 400 méteren nem jutott túl az elődöntőn.

Már a következő esztendőben a Lengyel Atlétikai Szövetségben alkalmazták, 1985-ben tagja lett az IAAF női bizottságának, 1995-ben megválasztották az Európai Atlétikai Szövetség közgyűlésébe, két évre rá pedig a lengyel szövetség elnökségébe. 1998-ban tagja lett a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, 2005-től pedig a lengyel szövetség alelnöke, majd elnöke lett.

Szewińska 1946. május 24-én lengyel apa és ukrán anya gyermekeként született Irena Kirszenstein néven Leningrádban. A család a következő esztendőben Varsóba költözött, ahol Irena a közgazdaságtan magisztere címet is megszerezte. 1967-ben ment férjhez edzőjéhez, Janusz Szewińskihez, és két gyermeket szült (Andrzej és Jarosław).

RÖPLABDA

Rajt a horvát bajnokkal

A Bajnokok Ligája selejtezőjének őszi első fordulójában az újvidéki Vojvodina röplabdázói október első felében a zágrábi Mladosttal vívnak két meccset. Továbbjutás esetén a bolgár vagy a bosnyák bajnok következik, a csoportokban vetélkedő 16 legjobb közé pedig a spanyol vagy a francia képviselőn át vezet az út. Ha nem sikerül feljutni, vagyis megismétlődik a tavalyi forgatókönyv, a Vojvodina a CEV-kupában folytathatja az európai szereplést.

A Nemzetek Ligája kínai hatos döntőjén a Karch Kiraly edzette USA szerezte meg a titulust a török lányok feletti 3:2-es győzelemmel. Dobogóra lépett a harmadik helyen az olimpiai bajnok vendéglátó, Brazília csak negyedik lett, míg Szerbia és Hollandia az 5. helyet osztják.

Nemzetek Ligája, nők, elődöntő: Törökország–Brazília 3:0, USA–Kína 3:0, a 3.helyért: Kína–Brazília 3:0, döntő: USA–Törökország 3:2.

A Görögországtól elszenvedett vereség révén Szerbia röplabda-válogatottja nem jutott ki az U20-as Eb-re. Ebből a csoportból a csehek váltottak ki Eb-jegyet, a másikból pedig vagy a lengyel, vagy a spanyol válogatott lesz a továbbjutó.

U20-as Eb-selejtező, 1. forduló: Szerbia–Románia 3:1, Csehország–Görögország 3:0, 2. forduló: Görögország–Szerbia 3:1, Csehország–Románia 3:0.