2024. április 26., péntek

Meghirdették a Prosperitati ötödik pályázati körét

Közép-bácskai körúton Magyar Levente miniszterhelyettes

A Prosperitati Alapítvány által támogatott négy közép-bácskai vállalatban tett körutat rangos küldöttség ma, élén Magyar Levente miniszterhelyettessel, Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és Juhász Bálinttal, az alapítvány ügyvezetőjével. A delegáció a Prosperitati nagy léptékű fejlesztési programjában részt vevő kishegyesi Agrokons, a topolyai Capriolo és EM Commerce Kft.-ben, valamint a bácskossuthfalvi Sila láncgyárban járt, majd a késő délutáni órákban a bácskossuthfalvi helyi közösség dísztermében, sajtótájékoztató keretében ismertették a Prosperitati Alapítvány legújabb pályázati kiírásait.

Sajtótájékoztató a bácskossuthfalvi helyi közösség dísztermében (Ótos András felvétele)

Sajtótájékoztató a bácskossuthfalvi helyi közösség dísztermében (Ótos András felvétele)

Az április 1-je és június 15-e között nyitott, ötödik alkalommal meghirdetett pályázati kör a kezdő vállalkozók támogatását irányozza elő immár második alkalommal a startup pályázati lehetőséggel, illetve a mezőgazdasági feldolgozó és az őt ellátó termelői szektor közös fellendítése céljából több területen – gabonatermesztésre, gyümölcsészetre, állattenyésztésre, méhészetre összpontosítva lehet majd pályázni több területen, illetve a helyi termékek előállítóinak serkentésére fektetik a hangsúlyt a kiírások. A pályázatok teljes szövege már elérhető a Prosperitati Alapítvány honlapján, a www.prosperitati.rs elérhetőségen.

A Prosperitati Alapítvány ötödik pályázati körének kiírásait közzétevő sajtótájékoztatón Magyar Levente, a magyar kormány parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy milyen jelentős eredményeket ért el a Prosperitati Alapítvány által folyósított támogatási rendszer az elmúlt több mint két évben. Az elképzelés kivitelezéséhez elengedhetetlen volt Szerbia támogatása és pozitív hozzáállása.

A bácskossuthfalvi Sila láncgyárban (Ótos András felvétele)

A bácskossuthfalvi Sila láncgyárban (Ótos András felvétele)

– A vajdasági magyar közösséget a történelem oly sok megpróbáltatás elé állította már, csodát sajnos nem tudunk tenni, de igyekszünk segítő jobbot nyújtani az itthon maradóknak. Ehhez elengedhetetlen az ebbe a folyamatba bekapcsolódott vállalkozók rátermettsége és jövőbe vetett hite, illetve életképes elképzelése, továbbá a szerb, illetve a vajdasági magyar politikai vezetés megfelelő hozzáállása. 2018-ban 250 milliós fejlesztési léptékben gondolkodunk, ami korábban elképzelhetetlen lett volna – fejtette ki Magyar Levente, aki reméli, hogy a megkezdett utat a jövőben is tudják majd folytatni.

Pásztor István, a VMSZ elnöke a sikerek méltatása után a kihívásokról is szót ejtett.

– Nem akarjuk elhallgatni vagy szépíteni a közösségünket érintő kihívásokat. De hiszünk abban, hogy akik az itthon maradást választják, azokat meg tudjuk erősíteni ebbéli szándékukban a Prosperitati Alapítvány támogatási rendszere által. Több mint egyéves erőfeszítés eredményét tesszük közre az 5. körrel. Meggyőződésünk, hogy a nagyvállalatok vagy a feldolgozóipar erősödése magával vonja a munkáscsaládok, illetve a kisgazdaságok fellendítését is. Persze a látható eredményekért még sokat kell dolgoznunk a következő években, nem titkolt célunk, hogy a vajdasági magyar közösség legalább egy harmadához el tudjanak jutni ezek a könnyítések.

Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője ismertette a pályázatokkal kapcsolatos részleteket.

– Ezúttal körülbelül 4000 sikeres pályázatot tudunk támogatni. A kezdő vállalkozók számára 2016-hoz hasonlóan ismét meghirdetjük a startup programunkat. Ezzel egy kezdetleges üzleti tervet várunk, a legjobbak képzésben részesülnek, majd a tanultakból vizsgázhatnak, és ez után tudnak konkrétan pályázni az elképzelésük szerint. Az úgynevezett integrátori pályázatunk pedig a feldolgozóipar bevonásával a kisgazdaságok és a helyi termékek előállítói számára nyújt segítséget. Kiírásaink a méhészet, a gyümölcsészet, a gabonatermelés, a húsipar vagy akár a zöldségféléket termelők számára adnak pályázati lehetőséget – ismertette Juhász.

Látogatás a kishegyesi Agrokons Kft.-ben (Lakatos János felvétele)

Látogatás a kishegyesi Agrokons Kft.-ben (Lakatos János felvétele)

Magyar Levente bácskai körútját délelőtt a kishegyesi Agrokons Kft.-ben kezdte. Ez a cég többek között silótelepeket létesít, és a Prosperitatinak köszönhetően komoly gépeket vásároltak, valamint egy gyártócsarnokot is felújítanak. Magyar itt elmondta, hogy néhány havonta megtekintik azokat a fejlesztéseket, amelyeket a Prosperitati Alapítványon keresztül valósítanak meg vajdasági magyar vállalkozók.

– Mintegy 2,5 éve indítottuk el azt a nagyszabású gazdaságfejlesztési programot, ennek a leglátványosabb gyümölcseit tekinthetjük most meg. Mintegy 30 milliárd forintból valósulnak meg ezekben a hónapokban olyan nagyberuházások, amelyek százszámra teremtenek munkahelyeket itt, Vajdaságban. Emellett számtalan beszállítónak adnak piaci lehetőséget – hangsúlyozta a miniszterhelyettes.

Az Agrokons 400 millió forintnyi fejlesztést valósít meg, és 24 új munkahelyet teremt. Egy jelentős része ennek mérnöki állás, ami azért jelentős, mert sok tehetséges fiatal külföldön próbál szerencsét. Ilyen fejlesztések révén viszont itthon lehet őket tartani – mondta Magyar –, mert ez olyan jövőképet ad nekik, ami nagyon komoly alternatívát kínál a külföldön való boldogulással szemben.

Amiről fél évvel ezelőtt még tervként beszéltek, az ma már nagyrészt megvalósult – fogalmazott Pásztor István, a VMSZ elnöke.

– Valamikor májusig ez a több mint egymillió eurós fejlesztés végső formát fog ölteni. Ez új piacra jutási lehetőségeket és piaci mozgásteret jelent ennek a cégnek. Növelhetik az alkalmazottaik számát, illetve olyan munkákat tudnak majd vállalni, amivel a szezonon kívüli hónapokat is ki tudják tölteni – mondta a pártelnök.

Kétfajta beruházás valósul meg most az Agrokonsban – számolt be a médiának Őri Ferenc, a vállalat alapítója és igazgatója. A CNC vezérlésű élhajlítót, ollót, csőhajlítót, plazmavágót, speciális hegesztőket és egy száztonnás darut megvásárolták, a második beruházás tavaszra fog megvalósulni, ennek keretében két csarnokot fognak felújítani.

Topolyán Brindza Lajos, a Capriolo kerékpárgyár tulajdonosa vendégeinek elmondta, hogy az új fejlesztéseket a Prosperitati Alapítvány segítségével, valamint saját forrásaikból és az OTP Bank kedvező hitelkonstrukciójának köszönhetően valósíthatják meg. Az 1,7 millió eurós beruházás több fejlesztést is magába foglal, ezek közül a legjelentősebb az új kerékgyártó részleg felépítése és korszerű gépekkel történő felszerelése. Tavaly csaknem 80 ezer kerékpárt sikerült legyártani és értékesíteni, és ez az eredmény már megközelíti a 2007-ben, a gazdasági világválság előtt jegyzett csúcsot. A beruházások még folyamatban vannak, de a foglalkoztatottak 150 fős csoportját máris 158-ra növelték, a jövőben pedig 180 személyt foglalkoztatnak majd. Magyar Levente Topolyán elmondta, a sikeres vajdasági gazdaságfejlesztési program megvalósítását három kedvező feltétel tette lehetővé: egyrészt Belgrád fogadókészsége, másrészt Budapest jószándéka, valamint a vajdasági magyarság tettre kész politikai vezetőinek szerepe is fontos tényező. Magyar Levente stratégiai partnerségnek nevezte a két ország viszonyát. Pásztor István szerint pedig mindehhez kellett még, hogy legyen egy tettrekész magyar vállalkozói réteg, akik ezeket az egész közösség szempontjából fontos beruházásokat megvalósítják.

Májusig elkészül az EM Commerce új csarnoka, és megérkeznek a korszerű, számítógépes vezérlésű gépek (Ótos András felvétele)

Májusig elkészül az EM Commerce új csarnoka, és megérkeznek a korszerű, számítógépes vezérlésű gépek (Ótos András felvétele)

Az EM Commerce cégben Gyantár Lajos és Gyantár Igor, apa és fia, a cég vezetői és tulajdonosai mutatták be a vendégeknek a vállalkozásukat. Egy teljesen új üzemrészleget építenek, ahol a többi között egyedi bútorok gyártására is lesz majd lehetőség, valamint bútorgyártáshoz bútorelemeket, félkész termékeket is gyártanak. A teljes beruházás értéke mintegy 3 millió euró: ebből 1 milliónyit a pályázaton nyertek el, szintén csaknem egymilliót a saját forrásaikból teremtettek elő, és az OTP Bank 1,2 millió eurós hitellel járul hozzá a megvalósításhoz. A tervek szerint a szintén topolyai i-Modul építőipari vállalat kivitelezésében májusig elkészül a csarnok, és megérkeznek majd a korszerű, számítógépes vezérlésű gépek is, és 20-25 új munkahely létesül majd az új üzemben.

Magyar Levente, Babity János szabadkai főkonzul és Pintér Attila belgrádi nagykövet, valamint a Prosperitati Alapítvány képviselői és Pásztor István Bácskossutuhfalván délután a Sila Kft.-ben zárták körútjukat. A vállalat csaknem 1,2 millió euró értékben nyert pályázati támogatást. A hazai és a nemzetközi piac számára állít elő többféle láncot, az utóbbi években kötélgyártással is foglalkozik. Több területen kívánják hasznosítani a pályázati támogatást – nyilatkozta Méhes Béla igazgató.

– Egy automata felületkezelő vonalat szeretnénk beüzemelni, a gépeink nagy részét szeretnénk felújítani, korszerűbbeket beszerezni, illetve egy, az értékesítés folyamatát felgyorsító logisztikai központ felállítását tervezzük a közeljövőben. Azt gondolom, hogy ez a pályázati rendszer egy nagy ugródeszka, nemcsak új munkahelyeket tudunk megvalósítani általa, hanem tapasztalataink szerint a partnereinkre is pozitívan hat az a tény, hogy Magyarország és Szerbia kormánya közösen igyekszik gazdaságfellendítő lépéseket tenni – mondta a Sila igazgatója.