2024. április 26., péntek
Németország

Schäuble szerint nincs válság

Rendkívüli helyzetbe és próbatétel elé került Németország a koalíciós egyeztetések kudarcával, de nem süllyedt válságba – hangsúlyozta tegnap Wolfgang Schäuble, a Bundestag elnöke, kölcsönös engedményeket kérve a kormányzásra készülő pártoktól.

„A Bundestag tagjai közösen viselnek felelősséget az országért, és nem csak az országért, hiszen Európának cselekvőképes Németországra van szüksége. A kormányalakítási folyamat leállására adott külföldi reakciók megmutatják, hogy Európa és a világ sok más országa ránk vár. Szomszédaink megbízható partnert akarnak, mint ahogy nekünk is erős partnerekre van szükségünk” – mondta a CDU politikusa, kiemelve: a választóktól kapott felhatalmazás lényege a parlamenti többség megszervezése és a cselekvőképes kormány megalakítása. Ehhez a pártoknak kompromisszumokat kell kötniük, vagyis a partnerek javára engedniük kell programjukból, ami nem vereség vagy profilvesztés.

A szeptember 24-i választások eredménye révén kezdettől fogva világos volt, hogy nehéz munka lesz a kormányalakítás. A folyamatnak az is része lehet, hogy valamely párt alapos mérlegelés után úgy dönt, mégsem lép szövetségre másokkal. Ezt azonban „meggyőzően indokolnia kell, különben az a benyomás keletkezik, hogy ki akar bújni a felelősség alól” – tette hozzá a Bundestag elnöke.

Egyben türelmet és méltányosságot kért a választóktól, mint mondta, a nyilvánosságnak megértéssel kell viszonyulnia aziránt, hogy a kormányalakítás igen összetett feladat, „számos érdeket, véleményt és érzékenységet kell összeegyeztetni a valóság korlátaival és végességével”.

A CDU, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU), a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek egyeztetése a kormányzati együttműködésről több mint négy hétig folytatott tárgyalás után, hétfő hajnalban fulladt kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból, arra hivatkozva, hogy nem volt elég bizalom és közös pont a négy párt között.

Schäuble előtt Frank-Walter Steinmeier államfő is kompromisszumkészséget és a kormányalakítás folytatását kérte a pártoktól. Közvetve elutasította az előrehozott választás gondolatát, hangsúlyozva, hogy a választóktól kapott mandátumot „nem lehet csak úgy egyszerűen visszaadni”. Aki felhatalmazást kér a választóktól és meg is kapja, az nem bújhat ki a felelősség alól, és nemcsak saját választóinak tartozik felelősséggel, hanem a közjót kell szolgálnia.

Aláhúzta: Németországban, de külföldön is, különösen európai szomszédságunkban nagy lenne az értetlenség és az aggodalom, ha a politikai erők éppen Európa legnagyobb és gazdaságilag legerősebb országában nem tennének eleget felelősségüknek.

Bejelentette, hogy a kormány megalakítása érdekében megbeszéléseket kezd a Bundestag azon pártjainak vezetőivel, amelyeknek programja nem zárja ki a kormányzati együttműködést.

Az SPD hétfőn ismét elutasította a kormányzás folytatását a CDU/CSU-val. Martin Schulz pártelnök ma tárgyal Steinmeierrel.